Streste Olan ve Tüylerini Yolan Kuşlar İçin Boyunluk(Yakalık) Yapımı (VİDEOLU ANLATIM)

tarafından
187
Streste Olan ve Tüylerini Yolan Kuşlar İçin Boyunluk(Yakalık) Yapımı (VİDEOLU ANLATIM)

Herkese merhabalar tüy yolma, stres gibi durumlarda neler yapabileceğinizi anlatacağım. Bu anlatımda video ile desteklenecektir.

Başlangıç stres

Eğer ki evciliniz de tüy koparma gibi durumlar gözlemliyorsanız acilen önlem almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.Öncelikte streste olan tüy koparmaya devam eden evcilinizi anlamanız gerekiyor.

Bu yaptığı tüy yolma hareketi ile ne demek istiyor ? 😕

Bir kuşun en çok canını acıtan şeylerden bir tanede tüy koparılmasıdır. Tüy koparılması öyle bir can yakar ki kuşlar bu durumdan hiç hoşlanmazlar. 😮

Düşünün kuş öyle bir psikoloji yaşıyor ki canını en çok acıtan tüyünü kendisi koparıyor. Burada empati kurmalısınız, evcilinizi suçlamayınız. Aslında empati kurduğunuzda onları daha iyi anlayacaksınız.

Tüy yolma hareketi gittikçe armış ise artık bu biz insanları anlayacağı şekilde anlatmak gerekirse intihar etmek anlamına geliyor. Papağanlar tüylerini yolarak hatta daha da ileri giderek kendi canını kanatarak yaşamına son verebilir. Bu süreçte papağanınızı etkileyen bir çok faktör olabilir. İleri derece de olan durumlarla ilgili mutlaka egzotik hayvanlardan anlayan uzman veterinere götürmelisiniz.

Her tüy yolma stres belirtisi midir ? 😕

Aslında burada evcilin nasıl bakıldığına bakılmalıdır. Tüy yolmanın çeşitli sebebleri olabilir. Stress, tüy hastalığı, deri de oluşan kaşıntı, mantar vb şeklinde bir çok hastalık vardır. Burada mutlaka veteriner incelenmesi yapılmalıdır. Tüy alını veya deri kontrolü yapılabilir.

Kuşlar strese nasıl girer ? 😕

Kuşları strese sokan bir çok sebeb olabilir. Fakat gözlemlediğim kadarıyla bunların en başında sanırım ilgi geliyor. Evcil sahipleniliyor ilgi hat safada fakat zaman geçtikte artık ilgi gösterilmiyor buda tek olan evcilinizi düşündürmeye başlıyor. Bir de sürekli kafeste ise hiç bir oyuncakta yok ise strese girmesi kaçınılmaz olur.

Stres bununla da sınırlı değildir, yer değişimi, sürekli kafeste kalması, tek yaşaması, bir şeyden korkmuş olması, herhangi bir rahatsızlığı, ilgi olmaması, küçük kafeste yaşaması vb gibi şekillerle artırabiliriz.

Peki, tüy yolan kuşa ne yapabiliriz?

Bizzat kendimin bir çok yöntemle denediğim sonunda kendimce en uygun bulduğum yöntemi sizlerle paylaşıyorum. Birçok veterinerde farklı materyallerle uygulanan bu yöntem hem ekonomik, hemde evcilinizin rahat bir şekilde hareket etmesini sağlıyor.

Kuş veya papağan için boyunluk yapımını sizlerle videolu olarak anlatıyorum;

YouTube Üzerinden Kanalımıza Abone OL Lütfen emeğe saygı açısından videomuzu Youtube üzerinden beğenip, kanalımıza abone olunuz.

Desteğiniz için çok teşekkürler 🙂

Video da anlatıldığı gibi geçici bir boyunluk yaparak evcilinizin kendisini yolmasını engelleyebilir, yeniden tüylerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazı

Kuşlarda Tüy Koparma Sorunu?