1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Kaşıntı ve Tüy Dökümü

Muhabbet Kuşu Kaşıntı ve Tüy Dökümü
0

Muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü niçin olur? Muhabbet kuşları bir çok kuşta olduğu benzer biçimde kendilerini kaşımak için ayaklarını ve gagalarını kullanırlar. Bu durum kimi zaman normaldir, sadece aşırı kaşınma ise tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Muhabbet kuşlarında aşırı kaşınma, tüylerin dökülmesine ve kuşun vücudunda çeşitli yaraların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu, bir taraftan değişik bir hastalığın göstergesi de olabilir. Muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

Muhabbet Kuşlarında Düzgüsel Kaşınma

Muhabbet Kuşu Kaşıntı ve Tüy Dökümü

Muhabbet kuşu besliyorsanız; düzgüsel ve anormal durumları ayırt etmeniz oldukça mühim. Muhabbet kuşları aşağıdaki durumlarda düzgüsel olarak kaşınırlar:

 • Kuyruğunun başlangıcını kaşıyorsa ve peşinden tüylerinin geri kalanını kaşıyor ise kuşunuz kendisini tımar ediyor anlamına gelir. Bu alandaki tüyleri temizlemek ve tüylerin su geçirmez olmasını sağlamak için kullanılan, bir tür yağ salgılayan üropigeal bez yer verilmiştir.
 • Kuşlar birbirlerinin boyunlarını kaşırlarsa da bu normaldir. Bunu kendileri yapamazlar. Bu yüzden kuşlar birbirlerinin boyunlarını kaşıyabilirler. O bölgedeki tüylerden keratin kılıfın çıkarılması bu işlem yardımıyla mümkün olmaktadır.
 • Gagalarını parmaklarına sürtüyorlarsa, kuşunuz için bu düzgüsel bir davranıştır. Gagalarındaki yiyecek kalıntılarını temizlemek için bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Muhabbet Kuşlarında Anormal Kaşınma

Muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü mevzusunda bazı durumların anormal olduğu bilinmektedir. Çoğu zaman bir kuş aşırı oranda kaşınıyor ise bunun sebebi yüksek olasılık parazitlerdir. Bu aşamada en doğru şey onu bir veterinere götürmektir.

Kuşunuz parazit sorunundan muzdarip ise kaşınma davranışına ek olarak bazı değişik davranışlar da ortaya çıkabilir. Mesela, kuşunuzun huzursuz bulunduğunu fark edebilirsiniz. Ya da kafese sürtündüğünü ve aşırı derecede kanat çırptığını da görebilirsiniz. Bazı kuşlar ise kuş yemi tüketmeye karşı isteksiz olabilir.

Muhabbet kuşlarının aşırı derecede kaşınmasına yol açan parazitler genel anlamda kırmızı akarlar ve fena huylu akarlardır. Kırmızı akar durumunda huzursuzluk ve kaşıntıya geceleri ürkü ataklar eşlik edebilir. Gece vakti kuşunuzun kanat çırptığını fark ederseniz, bu sorun parazitlerden kaynaklanıyor olabilir.

Ek olarak, muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü EMA sendromundan dolayı da meydana gelebilir. Bu, bir tek kuşlara özgü olan bir deri rahatsızlığıdır. Kuşunuzun aşırı kaşınmasına sebep olabilir. Cildin kalınlaştığını, kabarcık ve kabukların oluştuğunu görebilirsiniz. Bu durumda enfekte olabilecek yaralar da oluşabilir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Niçin Olur?

Muhabbet Kuşu Kaşıntı ve Tüy Dökümü

Muhabbet kuşlarında tüy dökümünün çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu tarz şeyleri aşağıdaki benzer biçimde açıklamamız mümkündür:

1. Kuşlarda Organik Tüy Dökümü

Kuşlarda tüy dökümünün en yaygın sebebi organik değişimdir. Bu sebep negatif değildir ve kuşunuzun yaşamındaki düzgüsel bir süreçtir. Tüylerinin yenilenmesi ve mevsime adapte olabilmesi için organik tüy dökülmesi gereklidir.

2. Kuşlarda Parazitler, Mantarlar ve Bakteriler

Öteki birçok kuş türü benzer biçimde muhabbet kuşları da çeşitli parazitlere maruz kalabilir ve bunlardan negatif etkilenebilir. Parazit ve mantarlar kuşunuzun derisine saldırabilir ve bu da kuşunuzun stres yaşamasına sebep olabilir. Bununla birlikte tüy dökülmesi problemi de ortaya çıkabilir.

3. Kuşlarda Stres

Muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü sebepleri söz mevzusu olduğunda stres de fazlaca mühim bir faktördür. Bir kuşun stres yaşamasının birçok sebebi olabilir. Kuşunuz kendisini yaralıyorsa, agresif tavırlar sergiliyorsa ve kuş kafesi içinde tekrarlayan hareketlerde bulunuyorsa, muhabbet kuşunuz stres yaşıyor olabilir. Stres ise kuşunuzda tüy dökülmesini teşvik edebilir.

4. Kuşlarda Yetersiz Beslenme

Kuşlarda tüy kaybının bir başka sebebi de yetersiz beslenmedir. Kuşlar için hususi olarak geliştirilen muhabbet kuşu yemleri, kuş ödülleri ve kuş krakerleri benzer biçimde gıdaları evcil dostunuza sunmanız, daha sıhhatli kalmasını elde edecektir. Kuşlarda sıhhatli beslenme olmadığı zamanlarda ise tüy kaybı yaşanabilir.

Muhabbet Kuşu Kaşıntı ve Tüy Dökümü İçin Neler Yapılabilir?

Muhabbet kuşu kaşıntı ve tüy dökümü için şunları yapabilirsiniz:

 • Kuşunuzu gözlemleyin: Bu aşamada yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey kuşu gözlemlemektir.
 • Kuşu veterinere götürün: Kuşunuzun davranışlarında ve görünümünde anormallikler var ise onu derhal veterinere götürmeniz gerekmektedir.
 • Tedaviyi aksatmayın: Veteriner hekim, kuşunuzun durumuna nazaran çeşitli ilaçlar verebilir. Tedavi için reçete edilen ilaçları kuşa tertipli olarak vermelisiniz.
 • Kafesi paklayın: Muhabbet kuşu kafesi temiz ve hijyenik olmalıdır. Çeşitli parazit ve bakterileri yok etmek ve kuşunuza sıhhatli bir yaşam alanı vadetmek için kafesi güzelce temizlediğinizden güvenilir olun.
 • Kuşunuzun sıhhatli beslenmesini sağlayın: Kaliteli, mineral ve vitamin bakımından yoğun olan kuş yemleri ile evcil dostunuzun sağlığını destekleyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir