1. Anasayfa
 2. Köpekler

Pitbull Köpeği Hakkında Bilgi? Pitbull Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pitbull Köpeği Hakkında Bilgi? Pitbull Nedir? Özellikleri Nelerdir?
0

Günümüzde hayvanların ilgi görmesi ve evcilleştirmeleri sonrasında her tür köpek yetiştirilmeye başlanmıştır. Kimi insan köpeğini sadece bakmak için yetiştirirken kimi kendisini veya çevresini koruması amacıyla yetiştirmektedir. Her köpek birbirinden tamamen farklıdır. Hem zekaları olarak hem de içgüdüsel olarak türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedirler.

Sizlere bu yazımızda insanlarında bildiği üzere en tehlikeli hayvan türünden biri olan pitbull ile ilgili bilgi aktaracağız. Pitbul dediğimiz zaman hemen aklımıza canavar yapılı oldukça tehlikeli ve korkunç sayılabilecek bir köpek türü gelmektedir.

Aslında bunların hafızamızda yer edinmesinin en büyük nedeni pitbull köpeklerinin saldırgan bir şekilde yetiştirilmesidir. Pitbull köpeği yetiştirilme tarzına göre şekil alabilen bir türdür. İster sakin yapıda bir köpek isterseniz de oldukça saldırgan ve tehlikeli bir köpek şeklinde yetiştirmeniz mümkündür. Oldukça zeki bir köpek türüdür.

Yapısal olarak kasları tamamen özellikle de erkekler için ilgi odağı olan bir türdür. İnanılmaz güçlü bir yapıya sahiptir. Hiçbir tür köpekten korkmaz ve çekinmezler. Eğer yabancı türde bir köpek ile karşılaşırsalar öldüresiye dövüşebilirler.

Pitbull köpeklerinin hemen hemen birçoğunun kuyruk kısmı ve kulak kısmı kesilmektedir. Bu da pitbull köpeğinin sahibinin köpeği daha estetik bir hale getirme isteğinden kaynaklanmaktadır.

Tüy durumları kısa ancak kalındır. Göz renkleri köpekten köpeğe değişiklik göstermektedir. Pitbull köpeğinin duruşu bile aslında kendine ne kadar güvendiğini göstermektedir.

Kurnaz bir yapıya sahptir. Havlamadığı sürece hafif gülüyormuş gibi bir görüntü sergiler ama bu görüntüye kesinlikle kanmayın. Bu görünüşü fazla sürmeyecektir. Pitbull köpeklerinin iç güdüsel olarak saldırganlığı vardır. Karşı tarafta duran herhangi bir köpeğe hiçbir durum söz konusu değilken bile saldırabilir.

Bu yüzden eğitim verilirken saldırganlık eğitimi verilmesine gerek yoktur. Sahibini özellikle de inanılmaz koruma duyusuna sahiptir. Sahibi ve ona ait ne varsa her şeyi korumayı kendisine görev belirlemiştir. Çocuklarla ve kendisine ılımlı yaklaşanlara herhangi bir zarar vermese de son derece dikkatli olunmalıdır.

 

Pitbull

Çok güçlü olmalarından dolayı parçalayıcı özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra en cesur köpek türlerindendir. Bu köpek türüne her birey eğitim veremez. Başına buyruk ve inatçı yapısı gereği bu alanda tecrübeli bireyle tarafından eğitim alınması gerekmektedir. Farklı bir köpekle yan yana bırakılmamalıdır. Farklı bir kedi veya köpeğe tahammülleri yoktur. Öldürmeyene kadar da ne yazık ki bırakmayan bir türdür.

Bu tür köpekler eğitildikten sonra ilgilenebilirsiniz hatta oyunlar bile oynayabilirsiniz. Oyun oynamak onlar için adeta bir zevktir. Yabancı birine emanet edilmemeli ve yabancı çocuklarla yan yanan bırakılmamalıdır.

Eskiden gelen bir köpek besleme alışkanlığımız vardır ancak son zamanlarda özellikle de pitbull cinsi köpekleri dövüş köpeği olarak kullanmaktadırlar.

Pitbull köpeği karşı taraftaki köpeğin direkt olarak boyun kısmına saldırması oldukça tehlikeli olduğunu kanıtlamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer iyi bir eğitim verilirse çok iyi bir bekçi köpeği olabilir. Türkiye de pitbull köpeğinin beslenmesi yasaktır. Bunun en büyük nedeni de saldırgan olmasındandır.

Pitbull köpeği nasıl beslenilir?

Pitbull köpekleri kesinlikle kalabalık yerlerde beslenmemelidir. Sade ve bahçeli evler tercih edilmelidir. Pitbull köpeği hava şartlarına çok dayanıklı değildir. Özellikle de soğuk havayı hiç sevmezler. Bu yüzden soğuk havalarda dikkat edilmelidir.

Sürekli olarak tasması ile gezdirilmelidir. Hatta tasma sürekli bulundurulmalıdır. Tasmasız gezmesi sakıncalıdır. Bir fırça yardımı ile taranması dışında bakımı oldukça kolaydır. Extra bir bakıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir.

Pitbull köpeği sadece sahibini tanıyan, koruyan bir köpek türüdür ancak şu unutulmamalıdır ki olası herhangi bir saldırı durumunda sahibini dahi tanıyamayabilir bu yüzden dikkat edilmesi önerilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir