1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşları Kaç Sene Yaşar?

Muhabbet Kuşları Kaç Sene Yaşar?
0

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar merak ediliyor. Günümüzde birçok insan, yaşamını hayvanlarla paylaşıyor. Bu canlılardan biri de muhabbet kuşları oluyor. Evcil hayvan olarak muhteşem bir seçim olan muhabbet kuşları, çarpıcı renkleri ve hoş sesleri ile dikkat çekiyor. Peki, muhabbet kuşları kaç yıl yaşar?

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Muhabbet Kuşları Kaç Sene Yaşar?

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar açıklamadan ilkin bu kuşların özelliklerinden bahsedelim. Bilinmiş olduğu suretiyle muhabbet kuşları uzun seneler ilkin evcilleştirildi. Avustralya’ya özgü olan bu kuşlar, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde tercih ediliyor.

Muhabbet kuşlarının en yaygın türleri yeşil renklidir. Sadece vakit geçtikçe beyaz, albino, mavi, sarı şeklinde değişik renklerde muhabbet kuşları üremeye başladı.

Tüm kuşlar şeklinde muhabbet kuşları da çevrelerini araştırmayı seven meraklı canlılardır. Görme kapasiteleri oldukça iyidir. Yırtıcı doğada büyük sürüler halinde yaşadıklarından dolayı, evcil olarak bakılırken de kendi çeşitleriyle beraber yaşamak isterler. Birazcık eğitim ile türlü oyunu öğrenebilirler ve hatta konuşabilirler.

Muhabbet Kuşu Yaşam Süresi Nedir?

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar? Muhabbet kuşunun yaşam süresi, öteki birçok evcil canlıya bakılırsa daha fazladır. Bir muhabbet kuşunun yaşayabileceği süre, pek oldukça değişik faktöre bağlıdır. Muhabbet kuşu özgürce yaşıyorsa yaşam süresi 4-6 yıl kadardır. Öteki taraftan evcil hayvan olarak tercih ediliyorsa ve iyi koşullarda bakılıyorsa 15 seneye kadar yaşayabilir.

Doğadaki kuşlar çeşitli hastalıklara yakalanma mevzusunda daha şanssız olabilirler. Evcil kuşlar kaliteli kuş yemleri ile beslendikleri ve çeşitli gereksinimleri karşılandığı sürece daha uzun süre yaşayacaktır. Eğer kuşunuzun gereksinim duyan ilgiyi ona gösterirseniz, sıhhatli ve uzun ömürlü olması muhtemeldir.

Muhabbet Kuşunun Yaşam Standardını İyileştirin

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar açıkladık. Muhabbet kuşunuzun yaşam standardını iyileştirerek, onun daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca onların gereksinimleri ve bu kuşlara iyi mi bakılması gerektiği hususunda bilgili olmalısınız.

Onu eve getirmeden evvel geniş ve kaliteli bir muhabbet kuşu kafesi almalısınız. Kafesi çeşitli kuş oyuncakları ile dekore edebilirsiniz. Bu sayede kuşunuzun keyifli zaman geçirmesine olanak tanımış olmuş olursunuz. Ek olarak kuşlar yalnız yaşamayı pek sevmezler. Bundan dolayı yanına bir dost koymanız iyi bir düşünce olacaktır.

Günde birkaç saat kuşunuzun özgür kalmasını sağlamalısınız. Böylece kuşunuz mutlu ve şefkatli olacaktır. Kuşunuzun sıhhatli beslenmesi, yaşam süresine direkt tesir edecektir. Bu yüzden kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile kuşunuzu beslemeyi, ona ara sıra kuş krakerleri sunmayı dikkatsizlik etmemelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir