1. Anasayfa
 2. Kediler
Trendlerdeki Yazı

En Zeki Papağan Türleri

En Zeki Papağan Türleri
0

Papağanlar en akıllı hayvanlardan birisidir. Hem muhteşem öykünmek kabiliyetleri hem de konuşma özellikleri papağanların zekasının büyük bir kanıtıdır. Birçok papağan türü vardır. Her papağan türünün değişik özellikleri olmak ile birlikte genel olarak her birinin oldukça akıllı bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat birbirlerine nazaran bazı üstünlükleri de söz mevzusudur. Bu konumuzda sizlere en akıllı papağan türlerinden ve bu papağanların özetlemek gerekirse özelliklerinden bahsedeceğiz.

Sizde bir papağan sahiplenmek ve yeni bir evcil dost sahibi olmak istiyorsanız bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. En akıllı kuş türlerinden birisi olan ve insanoğlu ile oldukça iyi ilişkiler içinde olan papağan seçerken de zeka düzeyini dikkate alabilirsiniz. Papağanlarda zeka konusunu gündeme getirdiğimizde bilhassa konuşma ve öykünmek kabiliyeti ile öğrenme kabiliyetlerini dikkate aldık.

En Zeki Papağanlar

 • Afrika Gri (Jako) Papağanı
 • Amazon Papağanı
 • Eclectus (Kilise) Papağanı
 • İskender Papağanı
 • Monk Papağanı
 • Muhabbet Kuşu
 • Kakadu Papağanı

1. Afrika Gri (Jako) Papağanı

Bu papağan Afrika Gri yada Jako papağanı olarak bilinmektedir. Tüylerinin büyük bir kısmı gri renktedir. Kuyruk kısmı ise kırmızı renktedir. Ortalama olarak 30-35 santimetre boya ulaşabilirler. Birçok uzman tarafınca en akıllı papağan türü olarak nitelendirilir. Hem konuşma özellikleri hemde öykünmek özellikleri üst seviyededir. Bilhassa konuşma kabiliyeti oldukça gelişmiştir. Yüzlerce kelimeyi öğrenebilir, sorulara mantıklı cevaplar verebilir. Kongo ve Timneh Jakosu adı ile alt türleri vardır. Averaj yaşam süreleri ise 80-90 yıl kadardır.

jako papagani
Jako Papağanı

2. Amazon Papağanı

ABD kıtası kökenli bir papağan türüdür. Hem öykünmek özellikleri hemde konuşma özellikleri oldukça gelişmiştir. Birçok değişik alt türü vardır. Bundan dolayı fazlaca değişik renklerde ve şekillerde görmemiz mümkündür. Sarı Enseli Amazon türü öteki alt türler arasından zekası ile daha ön plana çıkan türdür. Bunun haricinde onlarca değişik alt türü vardır. Averaj olarak 35-40 santimetre boya ulaşabilirler. Yaşam süreleri ise ortalama 90-100 yıl kadardır.

Sarı Enseli Amazon Papağanı
Sarı Enseli Amazon Papağanı

3. Eclectus (Kilise) Papağanı

Kökeni Cenup Pasifik bölgeleridir. Averaj olarak 30-35 santimetre boya ulaşan Eclectus papağanlarının 10 tane alt türü bulunmaktadır. Konuşma ve öykünmek kabiliyeti en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Kelime ve cümle öğrenmek kabiliyetleri oldukça iyidir, kimi zaman iyi bir eğitim ile kolaylıkla şarkı söyleyebilirler.

Kilise Papağanı
Eclectus (Kilise) Papağanı

4. İskender Papağanı

Kökeni Hindistan olan bir papağan türüdür. Zekası üst seviyede olan bu papağan türü bununla birlikte insanoğlu ile bir arada olmayı da sever. Konuşma kabiliyeti en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Konuşurken tonlamaları oldukça iyidir. Boyları 50 santimetre’ye kadar ulaşabilmektedir.

İskender Papağanı
İskender Papağanı

5. Monk Papağanı

Bu papağan Quaker Papağan olarakta bilinmektedir. Avrupa, Şimal ve Cenup ABD’da bulunur. Konuşma kabiliyetleri oldukça gelişmiştir. İnsan sesleri tonları ile birlikte kolaylıkla öykünmek edebilirler. Averaj olarak 25-30 santimetre boya ulaşırlar.

Monk Papağanı
Monk Papağanı

6. Muhabbet Kuşları

Papağan sınıfında en fazlaca malum kuşlar muhabbet kuşlarıdır. Anavatanı Avustralya kıtasıdır. Naturel ortamlarındaki aslolan rengi yeşil olmak ile birlikte evlerde beslenen türlerde onlarca değişik renkte, boyutta ve şekilde görmek mümkündür. Averaj olarak 16-20 santimetre boya ulaşırlar. Konuşma kabiliyetleri oldukça iyidir. Öykünmek kabiliyetleri ise konuşma kabiliyetlerine nazaran zayıftır. İyi bir eğitim ile karşılıklı diyalog şeklinde konuşmak bile mümkündür.

Muhabbet Kuşu
Muhabbet Kuşu

7. Kakadu Papağanları

Kakadu dediğimizde birçok alt türü olan bir papağan türünü söylemiş olmaktayız. Öykünmek kabiliyetleri oldukça gelişmiş, akıllı bir papağan türüdür. Alt türlerine nazaran değişik fizyolojik özelliklere haizdir. Konuşma yeteneklerinin fazlaca fazla gelişmiş bulunduğunu söylemeyiz fakat iyi bir eğitim ile onlarca kelimeyi öğrenebilmektedir. Öykünmek kabiliyetleri ise tam aksine gelişmiş olan bir papağan türüdür.

Kakadu Papağanı
Kakadu Papağanı

Tüm dünyaya yayılmış şekilde 300’ün üstünde papağan türü vardır. Bununla birlikte bu papağan türlerinin her birisinin birçok alt türü bulunmaktadır. Dünyada insanoğlu tarafınca en fazlaca beslenen evcil kuş türü gene papağanlardır. Konuşma, öykünmek şeklinde birçok özelliği, rengarenk tüyleri ve insanoğlu ile olan iyi ilişkileri ile papağanlar devamlı dikkat çekmeye devam edecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir