1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Avustralya Kral Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Avustralya Kral Papağanı Özellikleri ve Bakımı
0

Avustralya Kral Papağanı, en malum papağan cinslerinden biridir. Hem kendi ülkesinde hem de dünya genelinde popülerdir. Öteki birçok papağana gore daha sessiz ve sakin bir kuştur. Çarpıcı renkleri ve kendine özgü doğası ile insanların ilgisini çeker.

Avustralya Kral Papağanı Tarihçesi

Kral papağanı, doğu Avustralya ve Yeni Gine kıyılarında sıkça rastlanan bir kuştur. Buralarda park, ziraat arazileri ve banliyölerde çoğunlukla görülür. Martin Lichtenstein tarafınca 1818 senesinde ortaya çıkarılmıştır. O günden bu yana varlığını sürdürür.

Avustralya Kral Papağanı Mizacı

Avustralya Kral Papağanı

Avustralya papağanı, öteki pek fazlaca kuş benzer biçimde ele alınmayı sevmez. Yavruyken sahiplendiyseniz, ele gelmekten hastalık duymayabilir. Ek olarak yavruluk zamanlarında sahiplenildiği taktirde insanlarla kuvvetli bağlar kurabilirler.

Gene de bu kuşlar sahipleriyle etkileşimde bulunmaktan memnun olurlar. Birazcık sessiz olma eğilimindeler. Sadece bu durum konuşmayı öğrenemeyecekleri anlamına gelmez. İyi bir eğitim ile birkaç kelime söylemeyi öğrenebilirler. Son aşama akıllı kuşlardır. Bakımları da oldukça kolaydır.

Avustralya Kral Papağanı Renkleri

Bu papağanlarda dişi ve adamların renkleri değişik olur. Adamların baş ve göğüs kısmında parlak kırmızı tüyler yer alır. Sırtlarında ve kuyruk kısımlarında ise yeşil, kanatlarının altında da mavi tüyler bulunur.

Dişi kuşlarda ise baş, sırt ve göğüste yeşil tüyler yer alırken, karın bölümünde kırmızı tüyler gözlemlenir. Her iki cinsiyette de hem ayaklar hem de bacaklar koyu gri tonlarındadır.

Avustralya Kral Papağanı Bakımı

Avustralya Kral Papağanı

Dünyanın en nazik papağanlarından kabul edilen Avustralya Kral Papağanı, aşırı bakıma gereksinim duymaz. Eğer kendisini çekince altında hissederse ısırabilir. Bu sebeple de etkileşim esnasında dikkatli olmanızda yarar var.

Bu kuşlar için geniş bir papağan kafesi edinmelisiniz. Şundan dolayı Avustralya papağanı özgürce hareket etmek ister. Minik bir kafeste tutulur ise her gün birkaç saat kafes dışı zamana gereksinim duyar.

Avustralya Kral Papağanı Yaygın Sıhhat Problemleri

Avustralya papağanları, ölümcül olabilen birkaç bakteriyel enfeksiyona karşı hassastır. Bu yüzden de kuşunuzu öteki kuşlarla tanıştırmadan ilkin altı hafta kadar karantinada tutmalısınız. Bu hayvanlar bununla birlikte bağırsak solucanlarına da yatkın olabilirler. Kaliteli kuş yemleri ve temiz su tüketmesine dikkat etmeniz oldukça mühim. Rutin kafes temizliğini de aksatmamalısınız.

Avustralya Kral Papağanı Beslenme İhtiyacı

Avustralya papağanları, dengeli ve sıhhatli beslendiği taktirde hastalıklara karşı korunacaktır. Tüm kuşlar benzer biçimde bu sempatik canlıların da kaliteli papağan yemleri tüketmeleri gerekir. Beslenmede çeşitlilik sağlamak için bazı meyve, tohum, sebze ve yeşillikler de papağana verilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir