1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Kendini Temizlemiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Kendini Temizlemiyor, Ne Yapmalıyım?
0

Yavru kedim kendini temizlemiyor şeklinde şikayetler bilhassa annesinden ayrılan kedilere iyelik icra eden kişiler tarafınca oldukca sık dile getirilmektedir. Kediler içgüdüsel olarak birçok davranışı kendi kendilerine öğrenseler bile bir çok davranışı annelerinin yanında öğrenmektedir. Tuvaletlerinin yapmaları ve kendilerini temizlemeleri yada tırnaklarını törpüleme şeklinde birçok davranışın kazandırılmasında anneleri ilk yol göstericileri olacaktır. Bundan dolayı belirli bir süre annelerinin yanında kalmaları oldukca daha sıhhatli bir gelişim için önemlidir.

Erişkin kedilerin hepsi kendin sık sık temizlemektedir. Sadece kediniz daha küçükse bu davranışta bulunmaması da mümkündür. Öte taraftan kediler hiçbir vakit kendi dışkılarını temizlemek için yalamaz. Kedim kedini temizlemiyor diyen kedi sahiplerinin, dışkılama sonrasında vücudunun herhangi bir bölümünde dışkı kalmış olması halinde bunu kedilerinin üstünden temizlemesi gerekecektir.

Kediler Kendilerini Iyi mi Temizler?

Kedi temizliği püf noktaları içinde kedinin kendi temizlik rutinlerinin takip edilmesi ilk sırada yer alacaktır. Gün içinde kedinizin devamlı olarak patilerini yada tüylerini yaladığına tanık olabilirsiniz. Kediler öteki pek oldukca evcil hayvana nazaran oldukca daha temiz canlılardır. Kendilerini oldukca sık temizledikleri görülmektedir.

Kedilerin devamlı temiz kalmalarında dillerinin anatomik yapısı da etkilidir. Hususi bu yapı yardımıyla kendi hijyenlerini sağlayabilirler. Papillalar kedi tüylerinde yer edinen kirleri ve kalıntıları toplama mevzusunda oldukça başarılıdır. Aynı vakit da bu yapı tüylerinin taranmasını ve ölü tüylerin toplanmasını da sağlamaktadır. Yiyeceklerden sonrasında yada tuvaletlerini yaptıktan sonrasında da kedilerin yalandıkları ve kendilerini temizleme eğilimi gösterdikleri görülmektedir.  

Kedi Tuvaletini Yaptıktan Sonrasında Kendini Iyi mi Temizler?

Kediler tuvaletini yaptıktan sonrasında niçin koşar yada niçin miyavlar şeklinde sorular bir çok kedi sahibi tarafınca merak edilmektedir. Kedilerin bu tür davranışlar sergilemesinde ise birçok değişik niçin olabilir. Tuvaletini yaptıktan sonrasında kediler tuvaletlerini kapatmak, gömmek isteyecektir. Bunun için uygun ortamı da sağlamak ve doğru kedi kumlarının tercih edilmesi mühim bir unsurdur.

Ev ortamında bazen kedilerin alışkanlıkları da değişmektedir. Tuvaletini yaptıktan sonrasında kendini temizlememesi yada değişik davranışlar göstermesi değişik sorunlara işaret ediyor olabilir. Kendini güvende hissetmemesi şeklinde başlıca nedenler bu kapsamda öne çıkmaktadır. Kediler tuvaletini yaptıktan sonrasında ilk olarak dışkısını gömerek işe adım atar. Arkasından kumundan çıkarak kendini güvende hissedeceği bir alan gider ve yalanır. Kediler hususi dil yapıları yardımıyla kendilerini tertipli olarak birçok etkinlik sonrasında yalayarak temizlemektedir.

Kedi Islak Bezle Silinir Mi?

Parazitli kedi kakası şeklinde sorunların vakit içinde ortaya çıkmaması ve kedinizin sağlığı kadar kendi sağlığınızı da korumak için kedinizin hijyenine dikkat etmeniz gerekecektir. Kediler her ne kadar kendi hijyenlerine dikkat etseler bile sizin de kedinizin temizliği için müdahale etmeniz gerekecektir. Kendini yalayarak temizliğini yapamaması halinde ilk tercih edeceğiniz yöntem banyo olacaktır. Bilhassa dışkısını iyi temizleyememişse ne olursa olsun sizin temizlemeniz gerekecektir. Kedilerin yıkanması bir çok vakit önerilmediği için kedim kendini temizlemiyor diyen kedi sahiplerinin ıslak mendil ile kedilerini temizlemeleri mümkündür.

Kedi Kaka Yaptıktan Sonrasında Iyi mi Temizlenir?

Yavru kedi kakasını kapatmıyor ya da kendini temizlemiyorsa bu durumda sizin müdahale etmeniz ve kedinizi temizlemeniz gerekecektir. Kedi kumunu yeni kullanmaya süregelen kedilerde bazen sıhhatli bir halde tuvaletlerini bu yeni alanlara yapamadıkları görülmektedir. Tuvaletten sonrasında hemen hemen kendilerini temizlemeyi başaramayan yavru kedileri ılık ve nemli bir bezle kedinizi temizlemeniz gerekecektir.

Kedilerin büyük bir kısmı suyu sevmezler. Ek olarak yavru kedilerin banyo yaptırılması da birçok uzman tarafınca önerilmemektedir. Kedinizin kakasını yaptıktan sonrasında temizlenmesi gerekiyorsa gene aynı yöntemler ile temizlemeniz gerekebilir. Bu aşamada ılık ve nemli bir bezle kedinizi temizlemeniz mümkündür. Kakasını yaptıktan sonrasında kedinizin anüsünde kalıntılar olabilir. Hem etrafına bulaştırmaması hem de kedinizin sağlığı için bu kısmı de temizlemeniz gerekecektir.  

Yavru Kediler Ne Vakit Kendini Temizlemeye Adım atar?

Günümüzde Yavru kedi tuvaletten sonrasında kendini temizlemiyor şeklinde şikayetlerin oldukca sık dile getirilmiş olduğu görülmektedir. Kedi sahiplerinin gözlemlediği bu soruna karşı değişik yöntemler uygulanır. Kedilerin kendilerini yavruluk döneminden itibaren temizlemeye başladıkları görülmektedir. Yavru kediler annelerinin yanında birçok temel davranışı görerek kazanacağı için bir süre annesinin yanında kalması ve sonradan sahiplendirilmesi gerekmektedir.

Kısa süre içinde kendini keşfedecek ve temizlemeye başlamış olacak kedileriniz için extra bir çabaya gerek kalmadan onların temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kediniz kendini temizleyemiyor yada kirli kalıyorsa o halde sizin de müdahale etmeniz gerekir.

Kedim Ayağına Kakasını Bulaştırıyor Ne Yapmalıyım?

Kedim ayağına kakasını bulaştırıyor şeklinde şikayetler evde kedi bakan kedi sahiplerini strese sokan mühim mevzular arasındadır. Kedilerin doğaları gereği tuvaletlerini yaptıktan sonrasında gömme eğilimi içinde olurlar. Sadece ev ortamında doğru kedi kumlarının tercih edilmemesi yada uygun ortamın sağlanmaması halinde kedinizin vücuduna da dışkısı bulaşacaktır. Kedim kedini temizlemiyor yada kakasını bulaştırıyor şeklinde sorunların temel sebebi de gene kediler için uygun ve konforlu yaşam alanının sağlanamamasından kaynaklı olur.

Ek olarak Bakınız: Kedim Büyümüyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir