1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Çok Kaşınıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Çok Kaşınıyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedinin oldukca kaşınması durumu alışkanlık haline gelmişse bunun arkasında bir hastalık söz mevzusu olabilir. Çeşitli deri hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar kedilerde aşırı kaşınma durumuna yol açabilir. Kedilerin herhangi bir hastalığın erken emarelerini gizlemede iyi oldukları göz önünde bulundurulduğunda aşırı kaşıntıya ne olursa olsun ciddiyetle yaklaşılmalıdır. Kedinin devamlı kaşınmasının arkasındaki tek niçin pire şeklinde dış parazitler olmayabilir. Kedim oldukca kaşınıyor durumunda uygulanması ihtiyaç duyulan teknik ve tedavi yöntemlerini bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kedilerde Kaşıntı Problemi

Kedinin kaşınması, tüylerini yalama yada tırnakları ile derisini tahriş etme hareketi olarak tanımlanabilir. Kaşıntı deride enfeksiyon bulunduğunu gösterdiği için sürekli kaşınan kedilerin sıhhat durumu hakkında endişelenmek oldukça normaldir. Kedilerde uzun soluklu kaşıntı sonucu derinin ve tüylerin zarar görmesi tedavi edilebilir. Kedilerin en oldukca kaşındığı bölgeler kulak çevresi ve gövdenin alt bölümleridir. Eğer kediniz ansızın kendini devamlı kaşımaya başlamışsa ve dış parazit şüphesi yoksa değişik sıhhat sorunları üstünde durulması gerekir. Kedinin sabah akşam durmadan kendini kaşıması halinde en kısa sürede veteriner hekim hekime başvurarak bu davranışın arkasındaki sebepler araştırılmalıdır.

Kedilerde Kaşıntı Sebepleri Nedir?

Kedi kaşınmasının sebepleri, her kedinin yaşam koşuluna ve sıhhat durumuna bakılırsa farklılık gösterir. Dermatit olarak da malum deri problemleri kedilerde de sık sık ortaya çıkabilir. Tıpkı insanlarda olduğu şeklinde kaşıntı hissi yaratan bu hastalıkla beraber kedinin devamlı kaşındığını görebilirsiniz. Kedilerde kaşıntı sebepleri içinde en oldukca rastlanan faktörler şunlardır:

 • Pire enfestasyonu
 • Uyuzluk
 • Bit ve benzeri dış parazitler
 • Alerjiler
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Hormonal dengesizlikler
 • Anormal hücre gelişimi
 • Ruhsal sebepler ve stres
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları

Bu tür durumlarda kedinin genel sağlığını negatif etkileyen hastalığın bir an ilkin tedavi edilmesi gerekir. Kedilerde görülen kaşıntı uzun soluklu olduğunda derinin tahriş olması ve kanaması görülebilir. Bununla beraber oldukca kaşınan kediler tüylerini yolma şeklinde davranışlarda da bulunabilir. Evcil hayvanınızın hem ruhsal hem de fizyolojik sağlığını negatif etkileyen kedim oldukca kaşınıyor problemi ortadan kaldırmak için veteriner hekim hekime danışmanız faydalıdır.

Kedilerde Dermatolojik Problemler

Kedilerin dermatolojik hastalıkları, ilaçlı tedaviler ve bazı bakım tüyoları ile sorunsuz şekilde ortadan kaldırılabilir. Dermatolojik şu demek oluyor ki deri problemleri yüzünden kedinin sık sık kaşınması organik karşılanmalıdır. Sadece kaşıntının tedavisi yapılmazsa hem kedinin sağlığı hem de sahibi açısından problemli bir süreç başlayabilir. Kedi devamlı kaşıntı hissi sebebiyle kendini huzursuz hissedecek ve stresli bir yapıya bürünecektir. Kedi sahibi de bu durumdan negatif etkileneceği için en kısa sürede bu tür deri problemlerinin tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerde Dış Parazit

Kedilerde dış parazit kaşıntısı, pire ve bit şeklinde canlılardan oluşur. Yazları yaygın bir halde görülen pireler, kış aylarında da kedide kaşıntıya yol açabilirler. Kedinin parazitlendiğini idrak etmek için cildini incelemek yeterlidir. Kedinin cildinde ufak yuvarlak kırmızı yumrular var ise pire ısırığı yüzünden enfeksiyon oluşmuş olabilir.

Kedilerde Deri Alerjisi

Kedide deri alerjisi kaşıntı yaratan bir öteki faktördür. Kedilerin çoğunda pire ile ilgili cilt sorunları olsa da değişik alerjik reaksiyonlar da kaşıntı yapabilir. Kedinizi sık sık kuyruğunun tabanından boyuna kadar kaşındığını fark ederseniz alerji durumu söz mevzusu olabilir. Bu tür durumlarda tedavi amaçlı hipoalerjenik kedi şampuanı ile tertipli yıkanması tavsiye edilir. Deride enfeksiyon oluşturan kabuklanmalar görürseniz en kısa zamanda veteriner hekim hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Kedilerde Besin Alerjisi

Kedide besin alerjisi kaşıntısı çoğu zaman yanlış mama tercihinden oluşur. Kedinin çeşitli ilaçlarla beraber kullandığı mamaların içeriğindeki bileşenler alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bir kedide besin alerjisi olup olmadığını idrak etmek için kedinin baş, yüz, kulak ve boyun çevresindeki deriye bakılmalıdır. Yüz ve boyun çevresini aşırı kaşıyan kedilerde besin alerjisi meydana gelmiş olabilir. Ek olarak devamlı kaşınan kedinizde buna ek olarak ishal yada kusma şeklinde emareler görürseniz, mamalardan alerji olduğu anlaşılabilir. Bu durumda en kısa sürede veteriner hekim muayenesinden geçmesi ihtiyaç duyulan kediniz için alerji önleyici ilaçların kullanılması gerekebilir.

Kaşınan Kediye Ev Usulü Çözümler

Kedi kaşıntısına evde çözüm bulmaya çabalayan evcil hayvan sahipleri için bazı ergonomik yöntemler vardır. Kediniz aniden oldukca sık kaşınmaya başladıysa ve probleminin ne işe yaradığını anlamakta zorlanıyorsanız evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bunlar içinde hem ilaçlar hem de bakım tavsiyeleri yer alır:

 • Pire önleyici şampuan ve sprey ilaçları kullanmak faydalıdır.
 • Kedinin devamlı kaşınan cildinde tahrişi önlemek için hindistancevizi yağı uygulanabilir.
 • Ev yapımı biberiye ve nane sosunu yaş kedi mamasıyla karıştırıp verdiğinizde kaşıntının azalmasını sağlar.
 • Kuru ciltten kaynaklı kaşıntılarda kedinin günlük tertipli sıvı alımı denetim edilmelidir.
 • Kedide besin alerjisine neden olan mama ve gıda takviyeleri değiştirilmelidir.

Kedinin beslenmesine ve hijyenine dikkat ederek sık sık kaşınma probleminin üstesinden gelebilirsiniz. Evcil hayvan sahipleri kedinin kaşınmasındaki sebeplere bakılırsa en ideal tedavi yöntemini uygulayabilir. Kedim oldukca kaşınıyor durumunda lüzumlu tedavileri uygulayarak kısa sürede bu probleminin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedim Hırçınlaştı, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir