1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Quaker Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Quaker Papağanı Özellikleri ve Bakımı
0

Quaker papağanı, en popüler kuş türlerinden biridir. Keşiş papağanı olarak da adlandırılır. Gülünç ve keyifli halleri ile öne çıkan bu papağanlar, insanların konuşmalarını da yansılamak edebilirler. Öğrenmeye istekli ve parlak zeka bir hayvandır.

Quaker Papağanı Özellikleri Nedir?

Quaker papağanı

Orta ila minik boyutlarda olabilen Quaker papağanı, kuş severler için benzeri olmayan bir seçimdir. Popüler kuşlar söz mevzusu olduğunda dikkat çeken Keşiş papağanı, yeni sahiplere de hitap eder. Şundan dolayı bu papağanların bakımı oldukça kolaydır. Birkaç rahat uygulamaya odaklanarak, Keşiş papağanı için mükemmel bir yaşam sunulabilir.

Quaker papağanı, değişik renk tonlarında olabilir. Ağırlıklı olarak yeşil renklerdedir. Keyifli, toplumsal ve uyumlu bir kuştur.

Quaker Papağanı Kökeni Nedir?

Cenup ABD’ya özgü bir kuştur. Yaşam alanı orta Bolivya ve cenup Brezilya’dır. Ek olarak Arjantin’in ortalarında da Keşiş papağanları vardır. Genel anlamda ormanlık alanlarda yaşarlar. Kuvvetli topluluk bağları kurmalarıyla tanınırlar.

Yuva yapmış olduğu malum tek papağan ırkıdır. Bu sempatik kuşlar, ince dallar ve çeşitli bitkiler ile özenle hazırlanmış evler oluşturabilirler. Yuvalarına birden fazla oda bile yapabilirler. Topluluk halinde yaşamayı seven bu kuşlar, insanlara karşı da ilgililer.

Quaker Papağanı Mizacı Nasıldır?

Keşiş papağanları, doğaları gereği kendilerine fazlaca fazla güvenen ve toplumsal olan kuşlardır. Oldukça eğlenceliler. Yürekli ve dışa dönük halleri ile malum Keşiş papağanları, birazcık fazla gürültülü olabilirler. Muhteşem konuşma kabiliyetleri ise insanların ilgisini çeker.

Keşiş papağanı, evcil hayvan olarak bakıldığında bir şahıs ile daha yakın bağlar kurma eğilimindedir. Sadık bir hayvandır ve sahibine bağlılığı ile de bir adım öne çıkar. Okşanmaktan ve kontakt kurmaktan fazlaca hoşlanan bir kuştur. Eve döndüğünüzde sizi heyecanla karşılar. Sabırsızlıkla kendisiyle ilgilenmenizi bekler. Oldukca nazik bir kuş olduğundan dolayı çocuklar için de uygundur.

Quaker Papağanı Konuşur mu?

Keşiş papağanlarının konuşma kabiliyetleri vardır. Dolayısıyla onlarca değişik kelimeler öğrenebilir, şarkılar söyleyebilir ve insanların konuşmalarını yansılamak edebilir. Sesleri yansılamak etmek ve şarkılar mırıldanmak için hususi kabiliyetlere haizmiş şeklinde görünür. Şundan dolayı her şeyi kolay ve zahmetsiz bir halde öğrenebilen bir kuş olarak lanse edilir.

Keşiş papağanlarının ses yüksekliği kendilerine özeldir. Kimi sahipler kuşlarının sessiz bulunduğunu söyler. Bazıları ise kuşunun birazcık fazla gürültülü bulunduğunu dile getirir. Genel anlamda bu kuşların sesi yüksektir ve birazcık fazlaca konuşabilirler. Gene de gürültüleri rahatsız edici değildir. Bundan dolayı Keşiş papağanları, apartman yaşamına da adapte edilebilir.

Quaker Papağanı Renkleri Nedir?

Keşiş papağanları ağırlıklı olarak yeşil tonlarında olurlar. Tipik renkleri baş, sırt ve kanatlarda canlı yeşil olarak kendini gösterir. Göğüs, yanaklar ve boğaz kısmında değişik renkler olabilir. Kimilerinde mavi uçuş tüyleri bulunur. Kuyruğun alt tarafında da yeşil renk tonları gözlemlenir.

Quaker Papağanı Bakımı Nasıldır?

Keşiş papağanlarının bakımı kolay olduğundan bu kuşlar, yeni sahipler için de ideal kabul edilir. Oldukca etken kuşlar olan Keşiş papağanları, geniş bir kuş kafesi gerektirir. Kafesin büyük boyutlu olması oldukça önemlidir. Böylece kuşunuz, özgürce hareket etme şansı elde edecektir.

Kuşun kafesinde çeşitli kuş oyuncakları ve aksesuarlar olmalıdır. Bu durum, kuşun sizin yokken keyifli zamanlar geçirmesine izin verir. Kuş banyoloğu da kafeste yer alması ihtiyaç duyulan malzemelerden biridir. Saatlerce eğlence sunan kuş banyosu etkinliği, Keşiş papağanlarının da sevilmiş olduğu bir aktivitedir. Kuşunuzun sağlığından güvenilir olmak için onu tertipli olarak veterinere götürmelisiniz.

Quaker Papağanı Beslenme İhtiyacı Nedir?

Keşiş papağanına kaliteli ve taze yemler sunmalısınız. Kuşa verilecek olan yem, papağan yemi olmalıdır. Böylece kuşun sıhhatli beslenmesi sağlanabilecektir. Öte taraftan papağanın tertipli olarak temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir