1. Anasayfa
 2. Kediler
Trendlerdeki Yazı

Annesiz Kedi Bakımı Nasıldır?

Annesiz Kedi Bakımı Nasıldır?
0

Çeşitli nedenlerle annesiz kalan yavru kedi bulabilirsiniz. Peki, yeni dünyaya gelen fakat annesiz kalmış yavru kedi bakımı nasıldır, yeni dünyaya gelen yavru kedi ne yer? İşte tüm detaylar…

Anne sütü, her canlıda olduğu benzer halde yavrusunun gelişimi için yaşamsal önem taşıyan besinlerin yanı sıra, onun bağışıklığını güçlendirecek antikorları da barındırır.

Bu yüzden yavrulara en iyi bakabilecek olan organik ki anneleridir. Bu yüzden, o sırada yanlarında anası olmayan yeni doğan kedi/kediler bulduysanız ilk olarak annelerinin hakikaten olmadığından güvenilir olmalısınız.

En önemlisi de bulundukları yerde eğer taşınmalarını gerektirecek fazlaca önemli bir sebep yoksa yerlerini değiştirmemeli, yavrulara dokunmamalısınız.

Zira eğer anne geri dönerse, kokunuzun sinmesiyle yavruları reddedebilir, ortamı yadırgayabilir.

Yavru kedi ne yer sorusuna ulaşmadan ilkin, yeni dünyaya gelen bir kedi ile karşılaştığımızda hangi adımları atmamız gerektiğine bakalım…

Ilk olarak bulundukları ortamı, uzaktan birkaç saat gözlemleyin. Anne kedi aslen etrafta olabilir ve siz yavrulara fazlaca yakınsanız uzaklaşmanızı bekliyor olabilir.

Eğer bölgede annenin dönerek dönmeyeceğini gözlemleyecek kadar vaktiniz yoksa çevrede müdahale etmenizi gerektirecek bir çekince var mı diye deneyin. (Hava durumu, saldırı, araç trafiğine yakın olması vb)

Yavru kedilerin dış görünüşleri de annesiz olup olmadıkları hakkında ipucu verecektir. Eğer fazlaca bakımsızsa, annelerinden bir sebeple ayrı kaldıkları anlamına gelebilir. Ek olarak uzun süre beslenmeyen yavrular, fazlaca fazla miyavlayarak aç bulunduğunu belli edecektir.

Yavru kedi ne yer sorusunun cevabı kesinlikle inek sütü değildir, yavru kedilere inek sütü vermek onlar için zararlıdır.

BİR AN ÖNCE VÜCUT ISISI DENGELENMELİ

İlk yapmanız gereksinim duyulan, üşüyen yavruyu ısıtmaktır. Yavru kediler averaj 5 haftalık olana kadar vücut ısılarını koruyamazlar. Bu yüzden annesiz kalan yavrunun bir an ilkin vücut ısısı dengelenmelidir.

Giysilerinizin içine, vücut ısınızı alabileceği bir halde koyun ve imkânınız var ise en yakın baytar kliniğine götürün. Ve yavru kedilere, en iyi, gene bir anne kedi bakabileceği için derhal süt anne arayışına girin. Birçok anne kedi, kendisinin olmayan yavruları da kabul edecektir.

Eğer süt anne bulamıyorsanız, büyük itina ve emek gerektiren fakat sonunda kendinizle gurur duyacağınız ciddi bir sorumluluk alıyorsunuz anlamına gelir.

 • İhtiyaç duyulan Malzemeler:
 • Yavru kedi süt tozu.
 • Yavru kedi biberonu ya da iğnesiz bir enjektör
 • Küçük boyutta kutu, sepet, taşıma çantası
 • Polar yada yünden battaniye
 • kazak
 • havlu
 • örtü
 • Sıcak su torbası (Evde yoksa pet şişeler de işe yarayacaktır)
 • Bolca oranda pamuk
Yavru kedileri yıkamak iyi bir fikir değil

YAVRU KEDİLERİ YIKAMAMALISINIZ

Yavruya idrar, dışkı ya da hangi bir pislik bulaşmış ise ılık, nemli, yumuşak temiz bir bez ya da sünger yardımıyla silebilirsiniz.

Yavru kedileri kesinlikle yıkamamalısınız.

Eğer pire var ise, bir baytar hekimden yavruya zarar vermeyecek bir pire ilacı isteyin.

Baytar hekime danışmadan hiçbir ilaç uygulamayın. Yanlış ürünü kullanmanız, ya da doğru ürünü yanlış şekilde yada dozda kullanmanız yavrunun zehirlenmesine yol açabilir.

Temizlik işlemi bittikten sonrasında gene temiz ve kuru bir havlu yardımıyla hafifçe ovalayarak kurutun.

GENÇLİK HASTALIKLARINA YAKALANMA RİSKİ YÜKSEKTİR

Ilk olarak, evde başka evcil hayvan var ise yavruyu diğeri hayvanlardan kesinlikle uzak tutun.

Öksüz kedilerde, anne kedinin antikorları bulunmaz. Bu yüzden de bilhassa gençlik hastalığına yakalanma riskleri yüksektir.

Ek olarak yavrunun kendisi de virüs taşıyor olabilir. Bu yüzden yavru kedileri, evin içinde karantinada tutmak, hem onların hem de hem de evindeki diğeri hayvanların hastalık kapma olasılığını azaltır.  Evde, kedinin yaşam alanı için hava akımlarından uzak, sessiz bir köşe bulun.

ALTIN KURAL: SICAK TUTMAK

Annesiz kediler, bilhassa de tek başınaysa en önemli kural sıcak tutmaktır.

Yavru kedi için hazırladığınız kutunun altına temiz bir örtü serin. Yavruyu, battaniye yada başka bir malzemeyle rahat nefes alabileceği bir halde sarın.

Battaniyenin altına, elinizin dayanabileceği bir sıcaklıkta suyla doldurulmuş, havluya ya da bir örtüye sarılı bir sıcak su torbası koyun. (Sıcak su torbası yoksa pet şişe de kullanabilirsiniz. Pet şişenin kapağının kapalı olduğuna, akıtmadığına güvenilir olun.)

Suyu sık sık deneyin ve soğudukça tekrardan sıcak suyla doldurun. Ek olarak, yavrunun yanına, fazlaca büyük olmayan bir peluş oyuncak ve örtünün altına tik-tak eden küçük bir saat koymanız da yavrunun rahat hissetmesini elde edecektir.

Yavru kedi ne yer sorusunun cevabı kedi süt tozlarında saklı

YAVRU KEDİ NE YER

Annesiz yavru kedi ne yer sorusuna gelecek olursak Türkiye’de yaygın olan inancın aksine, yavru kediler pastörize inek sütü ile beslenmez.

İnek sütü, kediler için hem besleyici değildir hem de içinde bulunan laktozu sindiremediklerinden dolayı ishale niçin olabilir.

Yavruyu, bebek kediler için hususi olarak üretilen bebek kedi süt tozlarıyla hazırlanmış mamalarla belirli aralıklarla beslemelisiniz. (Eğer yaşadığınız yerde bulamıyorsanız, eczanelerde satılan yeni doğan bebekler için üretilmiş taurinli ve laktozu azaltılmış mamaları da beslemede kullanabilirsiniz.

Bir haftalık yavrular 2-3 saatte bir 2-6 ml, 2 haftalık yavrular 3-4 saatte bir 6-10 ml; 3-4 haftalık yavrular ise 4-5 saatte bir 14-18 ml emzirilmelidir.

Mamayı, paketin arkasındaki kullanım talimatına nazaran, tek seferlik halletmeye itina gösterin.

Yavruyu beslemek için, zemine bir örtü serin ve yavruyu karın üstü duracak şekilde koyun. Sırtüstü ya da havada tutmayın. Zira bu pozisyonlarda mamanın nefes borusuna, akciğerlere kaçması tehlikesi vardır.

TAVRU KEDİLERDE BİBERON REDDİ YAŞANABİLİR

Yavru kediler ne yer sorusuna cevap arayanların ek sık yapmış olduğu hatalardan biri de, biberonun ucunu gereğinden azca ya da fazlaca kesmektir. Yapılması gereksinim duyulan bir jilet yada keskin bir bıçak yardımıyla biberonun ucunda “X” şeklinde kesik oluşturmaktır.

Bir haftalıktan küçük yavru kedilerde kimi vakit biberon reddi yaşanabilir. Bu durumda iğnesi çıkarılmış bir enjektörle damla damla beslenmelidir.

Biberonu yada şırıngayı, yere 45 aşama açı meydana getirecek şekilde tutun ve pompalamayın; yavru kedinin yavaş yavaş içmesini bekleyin. Yavrunun karnı doyduğunda ağız çevresinde baloncuklar oluşacak ve kafasını çevirecektir.

Her öğünden sonrasında, yavru kediyi dik bir halde omzunuza yaslayın, sırtına parmağınızla hafifçe vurarak gazını çıkartın.

Annesiz yavru kedi, 4 haftalık olduktan sonrasında emzirmeyi azaltarak, beslenmeye kuru ve yaş gıda ekleyebilirsiniz. Ve organik olarak kii su eğer eğer olmazsa olmazdır.

TUVALETLERİNİ KENDİ YAPMA YETİLERİ BULUNMAZ

Yavru kedilerin belli bir döneme kadar (3 haftalık olana kadar) tuvaletlerini kendi yapma yetileri bulunmaz. Anne kediler, yavrularını emzirdikten sonrasında, karın ve genital bölgelerini yalayarak tuvaletlerini yaptırır.

Bu yüzden, her besleme sonrası, nemli bir pamuk parçasıyla karın kısmına hafifçe masaj yapın.  Peşinden genital bölgesini nazikçe ovalayarak tuvaletini yaptırın. Bittikten sonrasında, gene ılık suyla ıslatılmış temiz bir pamukla bölgeyi güzelce paklayın.

Yavru kedilerde idrar açık sarı renkte, dışkı ise açık kahverengi ve diş macunu kıvamında olmalıdır. 3 haftalık olduktan sonrasında kedi, uyarılmadan kendi başına idrar ve dışkısını hayata geçirmeye başlayabilir. Gene de desteğe ihtiyacı olabileceğini dikkatsizlik etmeyin.

UYKU DÜZENİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Yavru kedilerin bakımında önemli bir başlıkta uykularıdır; uyku düzeni fazlaca önemlidir. İlk haftalarda yavru kediler günün neredeyse tamamını uykuda geçirirler.

Sağlıklı bir uyku için de, beslenme ve tuvalet ihtiyaçlarının görüldüğü anlamış olur hariç, sessiz ve sıcak bir odada dış etmenlerden uzak bir halde uyuması sağlanmalıdır. 3. haftadan sonrasında iyice ayaklanmaya ve oyunlara süregelen yavru kediler, insanlarla uyumaya da bayılır.

Haftalar sürecek, büyük emek ve sabır isteyen bu döngünün ilk günlerinde “yapamayacağım” diye düşündüğünüz anlamış olur olabilir. Fakat dikkatsizlik etmeyin ki, yavruya iyi bir bakımla hayatta kalma şansını vermek elinizde.

Kedinin günden güne büyüdüğünü görmek ve bunda payınız bulunduğunu bilmek, size tarifsiz bir mutluluk verecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir