1. Anasayfa
 2. Köpekler

Kangal Özellikleri ve Bakımı

Kangal Özellikleri ve Bakımı
0

Köpekler dünyanın en sadık hayvanları olduklarından dolayı dünya genelinde köpek besleyen kişi sayısı bir hayli fazladır. Kangal köpeklerinin özellikleri birçok kişinin aklındaki köpek profiline uydun olduğundan dolayı ülkemizde ve dünya genelinde kangal köpeklerinin yaygın bir şekilde beslendiği bilinmektedir. Kangal köpeklerinin özellikleri sayılırken öncelikli olarak bu köpeklerin sadakatine yer verilmektedir. Ülkemize has bir köpek türü olmasından dolayı da kangal köpeklerine ilginin büyük olduğu bilinenler arasında yer oluyor. Özellikle ülkemizdeki insanların milliyetçi ruha sahip olması her şeyde olduğu gibi yerliye olan ilginin devam etmesini sağlamaktadır. Bu durum da ülkemiz genelinde kangal köpeklerinin en popüler köpek türü olmasını sağlamaktadır.

Kangal köpeği, Türkiye ve Anadolu’ya has tarihi çok eskiye dayanan köpek ırklarından bir tanesidir. Irkın en önemli özelliklerinden birisi sağlam yapısı sebebiyle zorlu iklim şartlarında bile dayanıklı olabiliyor. Bu köpek genelde koruma sebebiyle sahipleniliyor.

Koyun sürülerinin yırtıcı hayvanlardan korunmasından bu ırk çok fazla rol oynuyor. Gözü kara ve acımasız yapısı ile tehlikeyi sezdiği anda koruması gereken bölgeye kimseyi yaklaştırmıyor. İlk olarak 1995 yılında tüm dünya tarafından tanındıktan sonra Amerikan Kernel Kulübü bu ırkı cins olarak kabul etmiştir. Aynı zamanda sahibine karşı fazlasıyla itaatkar olması ve zeki bir yapıda olması onu kırsal bölgelerde en fazla tercih edilen köpek türü haline getirmiştir. Bu ırkı sahiplenmek istediğiniz durumlarda kesinlikle bilgi sahibi olmalısınız. Bu sebeple Kangal Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı sahiplenmeden önce okuyarak ırk hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Düşük
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Yüksek
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Kangal Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 10/16 yıl
 • Köken: Türkiye
 • Ağırlık: Erkek: 50-60 kg Dişi: 41-49 kg
 • Boy: Erkek: 74-81 cm Dişi: 71-79 cm
 • Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

Kangal, büyük ve iri kemikli aynı zamanda aşırı derecede güçlü bir kafa yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Gelişim çağında vücut hatları tam olarak oturarak insanlara üstün bir atletik görüntü sunmaktadır. Her ne kadar büyük olsa da hız konusunda bu köpeğin neredeyse üstüne yok demek yeridir. Güçlü bir çene yapısı olması nedeniyle tuttuğunu rahat bir şekilde kopartan sivri dişleri bulunmaktadır. Kulak yapısı sarkık bir görüntüdedir.  Gözleri küçük ve kahverengidir. Kürk yapısı yoğun olmasına rağmen kısadır.  Kürk rengi olarak karşımıza genelde kahverengi tonlarında çıkmaktadır. Büyük olduğunu söylediğimiz bu ırkın genelde kilosu erkeklerde 50 – 61 kg, dişilerde ise 40 – 50 kg ağırlığına ulaşabilmektedir.

Kangal köpekleri dünyanın en güçlü köpeklerinden birisidir. Sahiplerine karşı aşırı derecede sağdık olmalarından dolayı özellikle bahçeli eve sahip olan aileler bu köpek türünü beslemeyi tercih etmektedir. Kangal köpekleri kaslı ve aşırı derecede iri bir yapıya sahip olduklarından dolayı uzun süre bağlı bir şekilde yaşayamazlar. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız kesinlikle gün içerisinde köpeğinizi salmanız ya da gezdirmeniz gerektirmektedir. Bağlı bir şekilde yaşam sürmek kangal köpeklerinin tabiatına aykırıdır.

Kangal köpekleri özgürlüğüne düşkün olan bir köpek türüdür. Bu köpek türünü beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle köpeğinizin gün içerisinde gezebileceği tarzda büyük bir yere sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kangal köpeklerinin tüyleri büyük olduğundan dolayı köpeğinizin tüylerinin düzgün olmasını sağlamak adına periyodik olarak köpeğin tüylerini fırçalamanız gerekmektedir. Bunlara dikkat edecek olursanız hayatınız boyunca size sadık kalacağına emin olabileceğiniz bir dost edinmiş olacaksınız.

Kangal Karakteri

Kangal
Kangal

Kangal, çok çalışkan bir ırk olmasının yanı sıra bekçilik özelliği sebebiyle ona verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çabalar. Sert hava koşulları dahi olsa cesaretli ve güven veren yapısı sebebiyle ona her şeyinizi emanet edebilirsiniz. Herhangi bir hırsız veya koyunlara bulaşan tilkiler bu köpekle asla başa çıkamaz ve sonuçları onlar için hiç iyi olmaz.

Sahibi ve ailesine karşı oldukça itaatkar yapısı olan bu ırk onlara adeta kendini adamaktadır. Aile köpeği olarak evde kolay kolay beslenmeyecek olan kangal köpeği genelde fabrikaların, sürülerin ve çiftliklerin güvenliğinde kullanılmaktadır. Sakin ve koruyucu bir özelliği olan  kangal köpeği çocuklar ve aileler ile çok iyi anlaşmaktadır. Büyük bir yapısı olduğu için küçük çocuklu aileler için pek uygun sayılmaz. Kendisinden küçük yapıda biri ile karşılaştığında liderlik iç güdüsünü ortaya çıkararak onu fazla ciddiye almayacaktır. Eğer küçüklükten doğru bir sosyalleştirme süreci geçirirseniz bu köpek ileride insanlara karşı fazlasıyla uysal olacaktır. Tekrardan söylemek gerekirse bu ırk ev ortamına uyumlu değildir.

Kangal Bakımı ve Sağlığı

Kangal ırkının bakımı konusunda size herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Yapıları gereği fazlasıyla temiz oldukları için bakıma pek ihtiyaç duymazlar. Bu türde en fazla dikkat etmeniz gereken konu kulaklarıdır. Yaşı ilerledikçe aşağıya doğru sarkan kulakları enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Bu konu hakkında veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Kangal ırkının beslenme ve uygun çevre koşulları oluşturulduğunda herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmamaktadır.  Beslenmesinde kullanacağınız sağlıklı köpek mamaları sayesinde yaşam süresi 10 – 16 yıl aralığında değişiklik göstermektedir. Her ırkta olduğu gibi bu ırkta da bazı genetik hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların önüne geçmek için mutlaka veteriner ile iletişimde kalmalısınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir