1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Neden Isırır? Isırmaması İçin Ne Yapılmalı?

Muhabbet Kuşu Neden Isırır? Isırmaması İçin Ne Yapılmalı?
0

Her hayvanın türe özgü davranışları bulunur. Muhabbet kuşunun göstermiş olduğu ısırma tepkisinin de arka planında yatan niçin kendisini huzursuz ve korunmasız hissetmesinden kaynaklanabilir. Meydana getirilen araştırmalarda muhabbet kuşu ısırma davranışını göstermesinin arka planında değişik nedenler olabileceği şeklinde türe özgü bir davranış olduğu da söylenmektedir.

Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet kuşlarının göstermiş olduğu bu davranış saldırma pozisyonunda olduğu anlamına gelmez. Muhabbet kuşu ısırması bazen oyun oynama amacıyla bu davranışı sergileyebilirler. Bu şekilde bir durumda alınabilecek minik önlemlerle süreç daha sıhhatli bir halde yürütülebilir. Muhabbet kuşları bulunulan ortamda oluşan yüksek ses ve hareketlilikten kaynaklı olarak ani reflekslerde bulunabilir. Bunu önleyebilmek için yaklaşım geliştirirken daha sakin olmak gerekir. Muhabbet kuşunu bulunmuş olduğu kafesten çıkarılmak istendiğinde direkt olarak avuca almaya çalışmak onların hoşlanmadıkları ve ani olarak ısırma refleksi gösterdikleri bir müdafa davranışıdır. Bundan dolayı sakin şekilde ve yavaş yavaş duruma alıştırılmalıdır.

Muhabbet kuşu ısırma sebepleri içinde kendisini korumasız ve tehlikede bulunduğunu düşündüğün de ısırma refleksi gösteren muhabbet kuşu endişeye niçin olabilecek bir durumla karşılaştığında kendisini korumak için çaba sarfetmek isteyecektir. Kendisini stres altında ve baskı da hisseden bir muhabbet kuşu kızgın olabilir. Bunun yanı sıra çoğu zaman aç olduklarında ısırma refleksini gösterirler. Açlık durumu ile birlikte vücutlarında oluşan halsizlik zaman içinde kızgınlığa niçin olabilir.

Muhabbet kuşunun ayağını ısırması durumu ile de karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde bir durumda bölgesel araştırma yapılmalıdır. Yara, bit, kene yada mantar oluşumu gözükebilir. Muhabbet kuşunu kafesten çıkarıp değişik bir noktaya taşımak istendiğinde ısırmaması için yapılması ihtiyaç duyulan belirli püf noktalar bulunur. Bunun için sevmiş olarak kullandığı bir oyuncak kafesin içine bırakılabilir. Arkasından avuç içine bir parça yem alınır. Kafesin kapağına bir parça yem koyulur. Yavaş yavaş sizle temas etmesi beklenir ve arkasından güvenli bir ortam oluştuğunu hissettiğinde ısırma refleksi göstermeden rahatça istenen noktaya gidecektir.

Muhabbet Kuşunun Isırmaması için Ne Yapılmalı?

Muhabbet kuşu ısırmaya başladı bu mevzuda ne yapmalıyım? sorusunu merak edenler olabilir. Muhabbet kuşunun gerilmiş olmasına niçin olacak gürültülü bir ses yada müzik sesinin bulunmuş olduğu ortamda bu davranışı sergileyebilir. Bu şekilde durumda bu biçim ortamlardan uzak tutulması gerekir. Bunun yanısıra fazlaca kalabalık bir ev ortamında kafesinden çıkarmaya çalışmak onu fazlaca fazla tedirgin edecek ve muhabbet kuşu ısırma problemi yaşanmasına niçin olacaktır.

Ani hareketlerden acele korkabilen bir kuş türü oldukları için daha dikkatli yaklaşılması gerekmektedir. Muhabbet kuşu yeni biriyle tanıştığında yada yeni bir ortama girdiğinde süratli ve ani bir halde yaklaşım gösteren her kişiye agresif davranacak ve ısırma davranışı gösterecektir. Muhabbet kuşu ısırmaması için ne yapmalı mevzusunda ilk kez bir araya gelindiğinde onun seveceği bir yiyecekle yaklaşım göstermek ve sakin kalabilmek ısırma davranışını göstermesine engel olur.

İlginizi Çekebilir: Muhabbet Kuşu Darı Sever Mi?

Muhabbet kuşu ısırmaması için ne yapılmalı?

Muhabbet Kuşu Isırması Zararı dokunan mıdır?

Muhabbet kuşunun parmak ısırma hareketine karşılık durumu görmezden gelmek ve herhangi bir tepki vermemek bu davranıştan vazgeçmesine tesir edecektir. Muhabbet kuşu ısırması acıtır mı diye soranlara şiddetli bir parmak hasarına niçin olamayacağını rahatça söyleyebiliriz.

Ne kadar fazlaca üstünde durulur ve kızılırsa ısırma sertliği bir o denli artış gösterir. Muhabbet kuşu ısırması zararları bulunmamaktadır. Muhabbet kuşunun rutini ve düzeni bozulduğunda kendisini stres altında hissedip bu davranışı gösterebilecektir. Bilhassa her gün yemek yemiş olduğu saatlerde beslenmesi ve uyku süresine ehemmiyet verilmesi ortamın sessiz ve gürültüsüz hale getirilmesi onun da sakin olmasına ortam sunacaktır. Bu durum muhabbet kuşu acıtmadan ısırması için aşamadır.

Muhabbet Kuşu Isırması Iyi mi Önlenir?

Muhabbet kuşu ısırması iyi mi önlenir mevzusunda değişik yöntemler bulunuyor. Muhabbet kuşu kafesinde bulunurken yabancı bir cisim içeriye sokmaya çalışmak, onun vücudu ile temas ettirmek onu huzursuz eden ve korkutan bir durumdur. Organik olarak bir müdafa, iç güdüsü geliştirerek ısırma refleksinde bulunacaktır. muhabbet kuşu ısırma alışkanlığı sevgiyle yaklaşıldığında sakin davranıldığında sadece halledilebilir. Ceza vermek amacı ile muhabbet kuşunun canını yakacak bir tavır göstermek onun daha da kızgın hale gelmesine ve bu kızgınlık kızgınlığı sertliği ile birlikte daha fazlaca ısırmasına niçin olur. Muhabbet kuşu ayak ısırması görülebilir bir durumdur olağan karşılanmalıdır.

Netice olarak; muhabbet kuşunun ısırması iyi mi önlenir mevzusunda değişik yöntemler ortaya kondu. Muhabbet kuşunun yanında sakin ve sabırlı kalabilmek devamlı için avantajlı bir durum olarak görülmelidir. Sevgi ile yaklaşmak korkutmadan hem daha güvenilir adımlarla kafesine yakın olmak önlem açısından mühim olmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir