1. Anasayfa
 2. Kediler
Trendlerdeki Yazı

Hayvanlara Mama Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayvanlara Mama Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
0

Dostlarımızın doğru beslenmesi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. İnsanlar şeklinde köpekler, kediler ve diğeri hayvanlar da sağlıklı kalmak için sağlıklı besinlere gerekseme duyar. İşte hayvan mamalarında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 7 detay

1- SAĞLIKLI KİLO İÇİN DOSTUNUZUN METABOLİZMASINA UYGUN MAMAYI BULMALISINIZ

Dostlarımızın sağlığı açısından günlük öğünlerinde almaları ihtiyaç duyulan besin değerleri vardır. İdeal bir mama dengeli bir protein, yağ, karbonhidrat ve yapıt element içeriğine haiz olmalıdır.

Bu yüzden, hayvanınızın gereksinimlerine uygun besleyici ve dengeli bir mama seçmelisiniz.

Piyasada satılan bazı “ucuz” mamaların kilo problemi yapmış olduğu biliniyor. O nedenle mama kullanımında sonrasında evladınızdaki değişimi kovuşturmak ve anormal bir kilo kaybı ya da artışı olursa baytar hekime başvurmak gerekebilir.

2- MAMA SADECE PROTEİNDEN İBARET OLMAMALIDIR

Protein kedi ve köpekler için yararlıdır bir tek onun da fazlası zararlıdır.

Protein günlük gereksiniminin üstünde tüketildiğinde karaciğerleri, böbrekleri ve bağırsak mikrobiyomları üstünde negatif bir etkiye niçin olur.

Bununla beraber bazı hayvanlar mamalarındaki proteinlere karşı alerjik tepki gösterebilirler. Emareler kaşıntı, cilt ve kulak enfeksiyonları, tüy dökme, kızarıklıklar ve seyrek olarak kusma ve ishal şeklindedir. Bu yüzden protein içeriğine de dikkat etmek gerekir.

Proteinin yanı sıra meyveler, sebzeler ve tam tahıllar şeklinde tam gıdaları içeren türe uygun bir hayvan mamaları dostlarımız için oldukça daha sağlıklıdır.

3- DOSTUNUZA UYGUN MAMA SEÇİN

Duygusal hayvanınızın kronik hastalıkları, alerjileri anemi şeklinde hastalıkları var ise, onlar için hususi yiyecekler seçmelisiniz. Alacağınız mamanın içinde ne olduğu  buna uygun olmalıdır.

Yanlış mama vermek dostunuzun hastalanmasına sebebiyet verebilir.

4- ÖDÜL MAMASINI ABARTMAYIN

Hem dostlarımızı mutlu etmek hem de eğitmek için kullandığımız ödül mamalarını dostlarımız için sağlıklıdır bir tek her şey şeklinde ödül mamasının da fazlası dostlarımız için ziyanı dokunan olabilir.

5- YAPAY MADDE İÇEREN GIDALARDAN KAÇININ

Satın aldığınız ürünün tüm besin bileşenlerine haiz olup olmadığını ve yapay katkı maddeleri içermediğini deneyin.

Mamanın muhteviyatında tane tahıl, mısır, koruyucu maddeler, katkı maddeleri, renklendirici yada tatlandırıcı olmamalıdır.

6- YAŞINA, BOYUNA, KİLOSUNA UYGUN MAMA SEÇİMİ İÇİN VETERİNER KONTROLLERİNİ YAPTIRIN

Dostunuzu sık sık baytar kontrolüne götürmelisiniz. Vücudunda meydana gelen değişimleri inceleyip, kilo alıp vermesine vitamin ve değerlerine ve gereksinimlerine uygun mama değişimleri yapmak oldukça önemlidir.

7- KEDİ VE KÖPEK MAMASINI KARIŞTIRMAYIN

Kedi ve köpek mamaları içerik olarak benzeştiği noktalar olsa da aslen oldukça değişik içerikleri barındırırlar.

Köpeklerin ve kedilerin oldukça değişik gereksinimleri vardır.

Köpek maması beta-karotenden oluşur. Bu, köpeğinizin vücudunun A vitaminine dönüştürebileceği bir bileşiktir. Kedilerin bu kabiliyeti yoktur.

Köpek maması yağ ve protein bakımından düşük ve vitamin bakımından yüksektir. Bunun sebebi, köpeklerin kolayca aşırı şişman olabilmesidir

Bununla birlikte, kedilerin yüksek düzeyde protein ve yağa ihtiyacı vardır Kedinize köpek maması verirseniz yetersiz beslenmeye niçin olabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir.

8# BONUS BİLGİ

Kedi dostunuza hazır mama haricinde verebileceğiniz besinler de var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir