1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kış Aylarında Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış Aylarında Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Kış aylarında sultan papağanı bakımı büyük bir özveri ve titizlik gerektirir. Bu süreçte papağanın negatif hava şartlarından etkilenmesini önleyecek çeşitli tedbirler alınmalıdır.

Kış Aylarında Sultan Papağanı Bakımı

Kış Aylarında Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış aylarında sultan papağanı bakımı mevzusunda şunlara dikkat etmelisiniz:

Kuşu İç Mekanda Tutun

Hiçbir hayvan sever, evcil hayvanını dışarıdaki dondurucu soğukta tutmayı istemez. Evcil kuşlar da esasen bunu talep ediyor. Sultan papağanı kafesini kesinlikle iç mekanda bir alanda konumlandırmalısınız.

Oda Sıcaklığını Koruyun

Sultan papağanının üşümemesi isminde oda sıcaklığının ideal düzeyde olması oldukca önemlidir. Oda ısıtıcı kullanırken nemin de korunmasına itina göstermelisiniz. Kuru hava, kuşların mukoza zarına zarar verebilir. Bunun için hava nemlendiricisi tercih edebilirsiniz.

Suyu Sık Sık Değiştirin

Kış mevsiminde hava soğuk olduğundan naturel olarak içme suyu oldukca acele bir halde soğur. Aşırı soğuk su, sultan papağanını hasta edebilir. Bu yüzden kuş suluğu tertipli olarak denetim edilmeli ve kuşun suyu değiştirilmelidir.

Yeteri Kadar Yem Sağlayın

Kış aylarında sultan papağanı bakımı söz mevzusu olduğunda en mühim noktalardan biri de hayvana yeteri kadar yem sunmaktır. Kış mevsiminde kuşların naturel gıdaları alması zor olur. Kuşunuzun yeterince enerjik ve sıhhatli kalması için ona kaliteli ve besleyici papağan yemleri vermelisiniz.

Odayı Güvenli Tutun

Kuşunuzu kafesten çıkardığınızda odanın güvenli olmasına extra dikkat etmelisiniz. Bilhassa de papağan için zararı dokunan olabilecek bitkiler, objeler ortalıkta olmamalıdır. Öteki taraftan kuş kafesi, rüzgar almayan kuytu bir yerde bulunmalıdır.

Kuşunuza Ilık Banyo Yaptırın

Papağan dostlarımız suda zaman geçirmeyi seven canlılardır. Sultan papağanınızın ısınması için ona ılık banyo yaptırabilirsiniz. Papağanın ılık suyla banyo yapması, hem ısınmasını sağlar hem de tüylerindeki kir ve kalıntıların temizlenmesine destek sağlar. Bu da netice olarak evcil kuşunuzun genel sağlığı ve refahı açısından önemlidir.

Nemi Artırın

Yukarıda da söz ettiğimiz şeklinde iç mekanın nemsiz olması, papağanın üst solunum sistemine zarar verir. Bu durum ise bazı hastalıkları bununla beraber getirebilir. Papağanlar yıl süresince yüksek neme gereksinim duyarlar. Bundan dolayı kış aylarında sultan papağanı bakımı mevzusunda rutubet detayı atlanmamalıdır.

Odanın etrafına su dolu kaseler yerleştirebilir, odaya nemlendirici ekipman koyabilir, rutubet düzeyini ölçen bir higrometre kullanabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir