1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Pis Kokuyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Pis Kokuyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedimin tüyleri kokuyor benzer biçimde şikayetler kedi sahiplerinin en oldukça dile getirdikleri mevzular içinde ilk sıralarda içeriyor. Kediler her ne kadar pek oldukça evcil hayvana gore oldukça daha temiz olsalar da uygun ortamın olmaması ve hijyene dikkat edilmemesi halinde koku benzer biçimde problemler ortaya çıkar. Kedilerin fena kokmasının en temel sebebi beslenme alışkanlıklarıdır. Tercih edilen mamalar yada gün içinde tükettiği öteki yiyecekler sebebiyle kedinin fena kokması mümkündür.

Kediler bir çok vakit tuvaletlerini kendi kumlarına yapmaktadır. Ara sıra kumu haricinde da idrara ve dışkısını yapma eğilimi göstermesi halinde koku problemleri de aratacaktır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kedinizin kumunu tertipli olarak temizlemeniz ve değiştirmeniz gerekecektir. Buna ek olarak koku yapmayacak mamalar seçmek ve bilhassa pişmemiş tavuk, balık yada buna benzer öteki gıdaları yemesine izin vermemeniz gerekecektir. Kedim kirli kokuyor diyen birçok kedi sahibi bu tür durumlardan oldukça sık yakınma etmektedir.  

Evde Kedi Pisliği Kokusu Iyi mi Giderilir?

Odaya sinmiş kedi kokusu iyi mi giderilir soruna alternatif birçok cevap vermek mümkündür. Bu kapsamda çeşitli yöntemler uygulanır. Kedi kokusundan kurtulmanın şekillerinden bir tanesi kedinin idrar yapmış olduğu bölgelere karbonat dökülmesidir. Karbonat kokuyu kısa süreli olarak ortadan kaldırmaktadır. Ek olarak eğer kumu haricinde idrarını yada dışkısını yapmışsa bu alanların kesinlikle deterjanla iyice temizlenmesi gerekir. Hem fena kokunun giderilmesi hem de hijyen açısından derinlemesine temizliğin yapılması gerekecektir.

Evde kedi pisliği kokusunun olmaması için ek olarak tertipli olarak kumunun da değiştirilmesi şarttır. Evin devamlı havalandırılması da yalnız kedi kokusu için değil, birçok yönden lüzumlu bir uygulamadır. Kedilerde fena koku sorunlarının ortaya çıkmasının birçok değişik sebebi olduğundan ilk olarak bu sorunların tespit edilmesi gerekecektir. Ara sıra yedikleri mamalardan da kaynaklı olarak kediler oldukça daha kirli kokabilmektedir.  

Kediler Niçin Oldukca Pis Kokar?

Adam kedim kokuyor yada dişi kediden fena koku geliyor benzer biçimde problemler oldukça sık gündeme gelmektedir. Kedinin kirli kokmasının ise birçok değişik sebebi olur. Bu nedenler içinde bilhassa kedinin gündelik alışkanlıkları, uyguladığınız hijyen unsurları ve daha pek oldukça detay fena koku problemlerinin ortaya çıkmasında etkili olacaktır. Kedilerin kirli kokmasına yol açan başlıca unsurlar özetlemek gerekirse şöyledir:

 • Kedi kumunun temizlenmemesi,
 • Tercih edilen mamanın yada gıdaların fena koku yapması,
 • Tüy bakımlarının dikkatsizlik edilmesi,
 • Kum kabının dışına sıçrayan dışkıların iyi temizlenmemesi vb.

Kediler bir çok vakit kendi hijyenlerine dikkat etmektedir. Rahat birkaç değişim ile fena kokan kedinizin oldukça daha sıhhatli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bilhassa tercih edilecek kedi kumu ve babalar ile sağladığınız hijyen koşulları en temel etkenler içinde yer almıştır. Uygun yaşam alanlarının sağlanamaması halinde fena koku sorunları ortaya çıkacaktır. Kedim kirli kokuyor diyen kişiler kokuya yol açan problemi doğru bir halde bularak koku probleminin çözülmesini sağlayabilirler.

Kedi Çişi Kokusu Zararı dokunan Mı?

Yavru kedim kokuyor diyenlerin oldukça daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bilhassa aşıları hemen hemen yapılmayan kedilerde parazit benzer biçimde problemler görülür. Bu tür sorunlara karşı kedi sahiplerinin tedbir alması yerinde olacaktır. Kedi dışkısının yapısı incelendiğinde yüksek protein ihtiva ettiği ve amonyak benzer biçimde bir kokuya haiz olduğu görülmektedir. Bu yapısıyla birçok şahıs kokudan rahatsız olur. Kedilerin idrar kokuları ise bilhassa astım hastalıkları yaşayan ve migren problemi olan kişiler için zararı dokunan olur.

Kedide herhangi bir parazit yada buna benzer değişik bir problem bulunmuyorsa insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturmaz. Öte taraftan kişilerin bu kokulara ve kediye karşı alerjik tepki göstermeleri de mümkündür.

Kedinin Güzel Kokması İçin Neler Yapılabilir?

Kedilerin güzel kokması için kedinizin tertipli olarak bakımlarını yapmanız gerekir. Hali hazırda ev ortamında yaşayan kediler devamlı olarak kendilerini temizleme eğilimi gösterecekleri için bir çok vakit temiz bir görüme haizdir. Sadece bu durum yetersiz kalabilir. Her ne kadar kediler banyo yapmayı sevmese ve yıkanmaları önerilmese de kedilerin ara ara yıkanması en azından tüylerinin temizlemesi gerekecektir. Kedim kirli kokuyor diyen kişiler özetlemek gerekirse şu seçenekleri değerlendirebilirler:

 • Mamasının değiştirilmesi ve gün içinde koku meydana getirecek gıdaların verilmemesi,
 • Kumunun devamlı temizlemesi ve değiştirilmesi,
 • Kumunun havadar ve uygun ortama konulması vb.

Ek olarak Bakınız: Kedim Kumuna İşemiyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir