1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanarya Kafesinde Neler Olmalı?

Kanarya Kafesinde Neler Olmalı?
0

249.90₺

Gold Wings Premium Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi 1 kilogram 5 Tane

Ürünü İncele

Kanarya kafesinde neler olmalı? En oldukça tercih edilen evcil kuşlardan biri de şüphesiz ki kanaryalar olur. Duyarlı canlılar olan kanaryaların bakımları da büyük bir titizlik gerektirir. Bu yüzden kanarya bakacak kişiler, kuşun gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamalılar. Peki, kanarya kafesi neleri içermeli?

Kanarya Kafesinde Olması Gerekenler

Kanaryalara rahat ve konforlu bir yaşam alanı sağlamak adına kanarya kafesi içinde bulunması ihtiyaç duyulan elzem malzemeler vardır. Bu malzemelerin sağlanması ile kuşlara sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunulabilecektir. Kanarya kafesinde neler olmalı sıralayalım:

Kanarya Tünekleri

Tünekler, öteki kuşların sağlığı ve refahı açısından mühim olmasıyla birlikte kanaryalar için de önemlidir. Bu yüzden kafes içinde tüneklerin muhakkak olması gerekir. Kanaryalar naturel yaşamlarında ağaç üstünde zaman geçirirler. Kafes içinde ise dinlenmek ve oynamak için tüneklere gereksinim duyarlar.

Kanaryanız için tünek satın alırken, ürünün yeteri boyutlara haiz olduğundan güvenilir olmalısınız. Kanaryanız, parmakları ile tüneği kolay şekilde kavrayabilmelidir. Kanarya için ideal bir tünek ortalama 12 mm boyutundadır. İri kanaryalar için de 14 mm çaplı tünekler uygun olmaktadır.

Kanarya Yemlik ve Suluk

Kanarya kafesinde neler olmalı sorusunun bir öteki cevabı da kanarya yemlik ve sulukları oluyor. Bu kuşlar için plastik malzemelerden yapım edilen birçok yemlik türü vardır. Hatta Hindistan cevizinden elde edilmiş naturel kuş yemlikleri de bulunmaktadır.

Kanarya yemlik ve suluk modelleri, kaliteli malzemeden yapım edilmiş olmalıdır. Bu sayede kanaryanızın sıhhatli şekilde su tüketimini teşvik etmiş olmuş olursunuz. Bu ürünler kanaryalara temiz ve taze su sağlamak adına son aşama önemlidir. Bu yüzden kaliteli markaların ürünlerine yatırım yapmanız mühimdir.

Kanarya Banyosu

Kanarya kafesinde neler olmalı diyenler için bir başka ürün de kanarya banyosu oluyor. Kanarya kuşları, muhabbet kuşları benzer biçimde banyo yapmaktan hoşlanan canlılardır. Bu yüzden rutin olarak suyu değiştirilen bir banyoluk, kuşunuzun temizlenmesini sağlarken öteki taraftan onun keyifli zamanlar geçirmesine destek olacaktır.

Kanarya Salıncağı

Kanarya kuşları son aşama yaşam dolu ve hareketli canlılardır. Durağan(durgun) kaldıkları dönemlerde bile azca da olsa hareket halinde olmaktan mutluluk duyarlar. Bu yüzden kanarya salıncağı bu kuşlar için uygun olan oyuncaklar içinde yer alır.

Evde yalnız kaldıkları zamanlarda da onların sıkılmadan zaman geçirmesine müsaade eden salıncaklar, kuşunuzun kaliteli zaman geçirmesine destek sunar. Bununla birlikte salıncaklar, kuşların egzersiz gereksinimlerinin karşılanması mevzusunda da destekçidir.

Kanarya Gaga Taşı

Kanarya kafesinde neler olmalı? Kanarya kafesleri ne olursa olsun gaga taşı da içermeli. Kuşların bilhassa çiftleşme, yavru besleme ve yumurtlama zamanlarında mineral ve vitamin gereksinimleri çoğalır. Bu hususi zamanlarda kanaryaların sağlıklarının korunması adına kafeslere gaga taşı da eklenmelidir.

Gaga taşları, kanarya kuşlarının gereksinim duyduğu demir, kalsiyum, mineral benzer biçimde bileşenleri barındırır. Gene bu taşlar yardımıyla kanaryanın gagası törpülenmiş olur. Netice olarak kanaryanızın gagası sıhhatli ve muntazam bir yapıda görünür.

Kanarya Kumu

Kafeste beslenen kuşların sağlığı bakımından kuş kumu önemli malzemelerden biridir. Kuş dostlarımız tüketmiş oldukları yemleri gagaları ile çiğneyemezler. Yem ve öteki yiyecekler öncelikle kursaklarına, peşinden taşlık adı verilen organa doğru ilerler.

Taşlıkta biriken yiyecekler kum taneleri yardımıyla parçalanır. Bu sayede yiyecekler midede sindirilebilir hale gelir. Fakat kafesinde kuş kumu olmayan kuşların mide ve sindirim problemi yaşadıkları görülür. Kuşunuzun sağlığı açısından kafesine ne olursa olsun kuş kumu eklemeniz gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir