1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu İshal Olma Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu İshal Olma Nedenleri Nelerdir?
0

Muhabbet kuşu ishal olma sebepleri oldukça çeşitlidir. İshal durumu kaygı vericidir ve mümkün olan en kısa sürede tedavi gerektirir. Bu sebeple evcil hayvanınızın tedavi altına alınmaması, onun oldukça daha ciddi sıhhat problemleri yaşamasına yol açabilir.

Muhabbet Kuşu İshal Olma Nedenleri

Muhabbet Kuşu İshal Olma Nedenleri

Muhabbet kuşlarının ishal olma sebepleri farklılık gösterir. Kuşunuz ishal olduğunda dışkısı sıvı ve benzeşik görünecektir. İshalin bir hastalık değil, çeşitli faktörlerin yol açmış olduğu bir sindirim problemi olduğu da söylemeliyiz. Muhabbet kuşu ishal olma sebepleri şunları ihtiva eder:

Muhabbet Kuşlarında Besin Kaynaklı İshal

Muhabbet kuşlarının ishal olması yaygın bir durumdur ve bu çoğu zaman beslenmeyle yakından ilişkilidir. Fena fermente edilmiş tohumlar, yıkanmamış sebzeler ve soğuk su tüketimi, kuşunuzun ishal olmasına niçin olabilir. Bu yüzden kuşunuza meyve ve sebze verirken kesinlikle iyice yıkamalısınız. Kuş suluğu içine su ilave ederken de suyun aşırı soğuk olmamasına itina göstermelisiniz. Ek olarak sempatik dostunuza kaliteli ve taze muhabbet kuşu yemleri vermelisiniz.

Muhabbet Kuşlarında Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar da muhabbet kuşu ishal olma sebepleri içinde sayılır. Tedavi edilmezse ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Kontamine yiyecek, su ya da enfekte bir kuş ile temas sonucunda bu tür enfeksiyonlar bulaşır. Bakteriler kuşun vücuduna girdikten sonrasında kan dolaşımına yayılır ve sistemik enfeksiyonların haricinde gastrointestinal enfeksiyonlara da sebebiyet verir.

Muhabbet Kuşlarında Karaciğer ya da Pankreas İltihabı

Muhabbet kuşu ishal olma sebepleri sıralamasında bir diğeri de karaciğer ve pankreas iltihabıdır. Pankreatit ya da hepatit olarak da isimlendirilen bu irin çeşidi, değişik faktörlerin yol açmış olduğu bir sindirim sorunudur. Bu hastalığın emareleri içinde mide bulantısı, ateş, karın ağrısı ve ishal yer alır. Şiddetli vakalar durumunda muhabbet kuşu sarılıktan etkilenebilir.

Muhabbet Kuşlarında Tümör

Muhabbet kuşları tümör durumundan etkilenebilir. Kuşun sindirim sistemi, gıdaları uygun bir halde sindiremez hale gelir. Bu da naturel olarak ishal sorununu bununla beraber getirir. Bu duruma ise muhabbet kuşunun bağırsağında ya da midesinde yer edinen bir tümör sebep olabilir. Tümör tüm bağırsağı tıkayabilir ve ishali teşvik edebilir.

Muhabbet Kuşlarında Stres

Muhabbet kuşları, sıhhatli ve mutlu kalmak için oldukça fazla ilgiye, sıhhatli beslenmeye ve teşvik edici bir ortama gereksinim duyarlar. Kuşların temel gereksinimlerinin karşılanmaması ve ilgi eksikliği, bu hayvanlarda stres yaratabilir. Stres, aşırı yüksek ses, beslenme değişikliği ya da yabancı insanların varlığı sebebiyle de kendini izah edebilir. Muhabbet kuşunun stres yaşaması, onun ishal olmasına niçin olabilir. Bundan dolayı kuşunuzla yeterince ilgilenmeli, kafesinde kuş oyuncakları bulundurmalı ve kaliteli kuş yemleri ile beslenmesini sağlamalısınız.

Muhabbet Kuşlarında İç Parazit

İç parazitler de muhabbet kuşu ishal olma sebepleri arasındadır. İshal, muhabbet kuşlarında iç parazitlerin sebep olduğu bir enfeksiyonun yaygın bir emaresi olabilir. Tenyalar ve yuvarlak kurtlar muhabbet kuşunu etkileyerek, ishal, kusma, ağrı ve ateş benzer biçimde durumlara yol açabilir. İç parazitlerin tedavi edilmemesi ise kuşun genel sağlığını negatif anlamda etkisinde bırakır.

Muhabbet Kuşu İshali Iyi mi Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşu ishal olma sebepleri hakkında informasyon verdik. Peki, muhabbet kuşlarında ishal tedavisi iyi mi olur? Ilk olarak muhabbet kuşunuzun ishalden etkilendiğini fark ettiğinizde kuşunuzu veterinere götürmelisiniz. Veteriner hekim, kuşunuzu muayene edecek ve ishal sorununa neyin sebep bulunduğunu tespit edecektir. İshalin nedenine bağlı olarak tedavi seçeneği de farklılık gösterecektir. Çoğu zaman bağırsak florasını ve sindirim sistemini iyileştiren ilaçlar reçete edilecektir.

Eğer ki, evcil kuşunuzun sıhhat kontrolü için veterinere gitmekte geç kalırsanız, kuşunuz bu rahatsızlıktan ciddi manada etkilenebilir. Yem ve su tüketmeyi bırakabilir, zayıflayabilir ve kuvvetsiz kalabilir. Netice olarak ölüm riski bile bulunmaktadır. Bu yüzden de kuşunuzun ishal bulunduğunu fark ettiğinizde veteriner hekim desteği almanız ehemmiyet arz eder.

Muhabbet Kuşunun İshal Olması Iyi mi Önlenir?

Evcil kuşunuzun ishal olmasını önleyebilirsiniz. Bunun için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Ilk olarak kuş kafesi tertipli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Ek olarak kafesin sakin bir yerde konumlandırılmasına itina göstermelisiniz. Kuşunuz, gürültü, aşırı güneş ışığı ve rüzgar benzer biçimde durumlardan negatif etkilenmemelidir.

Kuşunuza sevilmiş olduğu kaliteli yemlerden sunmalısınız. Ona sebze ve meyve verirken yiyecekleri iyice yıkadığınızdan güvenilir olmalısınız. Kuş krakerleri benzer biçimde çeşitli besinlerle onun mutlu olmasını sağlamalısınız. Herhangi bir negatif durum gördüğünüzde ise veterinerden yardım almalısınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir