1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kedilerin Ergenlikleri Ne Zamandır?

Yavru Kedilerin Ergenlikleri Ne Zamandır?
0

Yavru kedilerin buluğluk dönemleri, kedi cinsleri pek fark etmeksizin çoğu zaman 6 ile 9 aylık oldukları döneme denk gelir. Yavru kedilerin ergenlikleri, 1 yaşlarına yaklaştıkları vakit ile birlikte 2,3 ile 3,2 kilo oldukları zamana da denk gelir. Bundan dolayı de gelişimleri doğru bir halde ilerlemeyen kediler için 9 aylık süre birazcık daha uzayabilir.

Dişi Kediler Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Dişi kedilerin çiftleşmeye hazır oldukları dönem, 1 yaşlarını tamamladıkları doğrusu 12 aylık oldukları dönemden sonradır. 12. Ayları ile 18. Ayları içinde dişi kedilerin çiftleşmeleri verimli şekilde gerçekleşebilir. Sadece bu belirlenmiş olan süreler, kedilerin cinslerine, fiziki özelliklerine, yetiştikleri bölgelere nazaran değişim izah edebilir. Kediler eğer fiziki gelişimlerini tamamlayamamışlar ya da bir hastalığa sahiplerse, çoğu zaman çiftleşme sürelerinde de ötelenmeler olabilir.

Adam Kediler Ne Süre Çiftleşir?

Şunu altını çizmeliyiz ki Adam cinsiyetli kedilerin çiftleşmeleri için uygun oldukları vakit, 11 ve 12. Aylarını doldurmalarından sonraki sürelerdir. Bu sebeple adam kediler, dişi kediler kadar geç ergenliğe girmemelerinden dolayı çiftleşme zamanları da onlardan daha erken gerçekleşir. Erkekler cinslerine ve yetişme durumlarına nazaran de bu süre fazla uzamaz.

Adam Kedilerin Kızgınlık Süreci Emareleri Nedir?

Adam kedilerin kızgınlığa girdiğini anlayabilmek için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan durumlardan bazıları şöyleki sıralanabilir:

 • İştah Kesilmesi
 • Devamlı Uyku Durumunda Olması
 • Agresif Tavırlar Sergileme
 • Hiçbir Şey Olmamasına Karşın Miyavlama
 • Etrafa Koku Bırakma
 • İşaretleme Durumuna Başlanması (İdrarını Püskürtme)

Adam Kedilerde Kızgınlık Süreci Ne Süre Adım atar?

Adam kedilerin kızgınlıklarının başlangıcı için belirlenmiş olan bir vakit yoktur. Ayın ya da senenin belirli bir döneminde kızgınlık dönemine girmezler. Yavru kedilerin ergenlikleri başladıktan ve yavru olmaktan çıkmalarından sonrasında her an çiftleşmeye hazır olurlar. Bundan dolayı de çiftleştirilmek istenen dişi kediler kızgınlığa girmelerinden sonrasında adam kediler kendileri ile çiftleşmeye hazır olabilirler. Sadece belirli bazı durumları göstermelerinden dolayı adam kedilerin kızgınlığa girdikleri anlaşılabilir. Bunun haricinde belirli bir süre ya da vakit olmamasından dolayı adam kediler her an kızgınlığa girmeye hazır olabilirler.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Iyi mi Rahatlatılır?

Dişi kedilerin kızgınlıklarının başlamasından sonrasında, bir çok kedi sahibi tarafınca uygulanmakta olan bir masaj mevcuttur. Bu masajın yapılması ile birlikte dişi kediler geçici süreliğine de olsa rahatlarlar. Bu masajın yapılmasının istenmemesi durumunda ise kediler daha çok kızgınlığa girecektir. Kızgınlık döneminde olan bir adam kedi ile çiftleştirilmelerinden sonrasında da rahatlayacaklardır.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Süreci Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerin azgınlık dönemleri, averaj 1 hafta doğrusu 7 gün sürer. Bu süre süresince kediler çiftleştirilmedikleri sürece kızgınlıkları bitmez. Dişi kedi sahipleri, çoğu zaman rahatlatma masajı ile ergenlikten sonrasında kızgınlık dönemine girmiş olan kedilerini rahatlatmaya çalışırlar. Sadece rahatlatma masajları çoğu zaman dişi kedilerin yalnız 1 gün kadar sakinleşmesine destek sunar. 1 günün geçmesinden sonrasında tekrardan yapılması gereklidir.

Adam Kediler Yılda Kaç Kez Kızgınlığa Girer?

Özellikle adam kedilerin senede kızgınlığa girdikleri belirli dönemler olmaması ile birlikte yıl içinde kızgınlığa girmelerinin bir sınırı da yoktur. Adam kediler, içinde bulundukları durumlara ve yanlarında dişi kedi bulunma durumlarına nazaran kızgınlığa girebilirler.  

Dişi Kedi Kızgınlık Süreci Emareleri Nedir?

Dişi kedilerin kızgınlıklarının başladığını anlattıkları emareleri, şöyleki sıralanabilir:

 • İştahta azalma (devamlı olarak yaşanmış olan bir durum değildir.)
 • Aşırı sürtünme hareketleri sergileme
 • Çiftleşme pozisyonu alma
 • Yürüyüşünün değişmesi ve çoğu zaman bellerinin yukarı doğru kaldırma
 • Devamlı bağırma durumu (Bilhassa geceleri devamlı olarak bağırmaya süregelen kedilerin kızgınlık dönemlerinin çoğu zaman başladığı bilinir.)
 • Kuyruğunu kenara çekerek genital bölgeyi açık tutma
 • Adam kediyi çiftleşme için kabul etme
 • Devamlı olarak yerde yuvarlanma ve takla atma

Dişi Kediler Ne Kadar Arayla Kızgınlığa Girer?

Dişi kedilerin kızgınlığa girdikleri süre aralıkları, belirli dönemlerde gerçekleşmez. Sadece dişi kediler, adam kediler benzer biçimde her an kızgınlığa girmeye ve çiftleşmeye uygun değillerdir. Bir dişi kedinin her yıl minimum 3 kez kızgınlığa girmiş olduğu bilinir. Bu sayı artabilir ve kedilerin cinsleri ile birlikte yaşlarına nazaran değişim izah edebilir.

Kedi Kızgınlık Süreci Kaç Gün Sürer?

Kedilerin kızgınlık dönemlerinin süreleri, 1 ile 21 gün içinde değişebilir. Hem dişi hem de adam kediler, kızgınlık dönemine girmelerinden derhal sonrasında çiftleştirilirlerse kızgınlık dönemleri geçmiş olacaktır. Çiftleştirilmeyen ve kısırlaştırılmamış dişi kediler için bu süre ortama 7 ile 8 gün içinde sürer. Sadece çiftleşmeyen adam kediler için süre 21 güne kadar uzayabilir. Sadece kedilerin cinsel organlarına hiçbir şekilde dokunulmazsa, bu süre daha kısa sürebilir ve kısa bir sürede bitebilir.

Kediler Kızgınlık Döneminde Iyi mi Sakinleşir?

Kızgınlığa girmiş kedilerin sakinleşebilmeleri amacıyla yapılması ihtiyaç duyulan şeyler şöyleki sıralanabilir:

 • evde kedi otunun bulundurulması ile birlikte kedinin fark edebileceği yerde otun tutulması sakinleşmesine destek olacaktır.
 • Kedinin balkon benzer biçimde açık alanlarda bulunması için izin verilmesi, temiz hava alma olanağının bulunması sakinleşmesini sağlayabilir.
 • Kedi ile oyun oynanması, ona vakit ayırılması ve ilgi gösterilmesi, kedilerin dikkatini çekecek ve daha sakin kalmalarını elde edecektir.
 • Yavru kedilerin ergenlikleri başladıktan sonrasında ödül mama yada kedilerin öteki ödüllendirilme şekilleri ile ödüllendirilmeleri de daha mutlu ve sakin olmalarını elde edecektir.

Ek olarak Bakınız: Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir