1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu
Trendlerdeki Yazı

Muhabbet Kuşu Gaga Kesimi Nasıl Olmalı?

Muhabbet Kuşu Gaga Kesimi Nasıl Olmalı?
0

Muhabbet kuşu ve diğeri kuşlar gagaları ile beslenir. Bu yüzden gagalarında oluşan herhangi bir hastalık ya da gagalarının uzaması şeklinde problemler ciddi derecede önemlidir. Beslenmelerinin bozulması ile birlikte esenlik sorunları ortaya çıkabilir. Organik olarak muhabbet kuşu gagası beslenirken ve yaptıkları birkaç hareketle törpülenir ve uzamaz. Bir tek kaide dışı olarak yemin kalitesi, kuşun gereksinim duyan gaga taşı şeklinde ürünlerin yokluğu ya da bir hastalık sebebiyle gagası anormal olarak uzayabilir. Kuş severler de bir an ilkin tüylü arkadaşlarının günlük yaşamlarına dönmeleri için gagalarını kesmek isterler. Peki, muhabbet kuşu gaga kesimi nasıl olmalı, bunu çoğumuz yapabilir mi, muhabbet kuşunun gagası kesilmezse ne olur…

Yanıtlar ve detaylı data için yazımızın derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz. Muhabbet kuşu gaga kesimi esnasında oluşacak kanama şeklinde problemleri önlemek için bilgilere göz atabilirsiniz.

Muhabbet kuşu gaga bakımı

İlk olarak muhabbet kuşu gagası uzar mı sorusunu yanıtlayarak başlamış olalım. Kuş gagaları yırtıcı hayatta beslenmeleri ve gagalarının törpülenmeleri ile uzamaz. Şundan dolayı kuşlar gagalarını tertipli olarak ağaçlara ya da yediklerine sürterek törpülerler. Bir tek kafes içinde bakıldıklarında ise bunu önlemeleri tamamen sahiplerine kalır. Kimi süre sahiplerinin daha ilkin bu şekilde bir durum ile karşılaşmamış olmaları ya da kuşun esenlik sorunları sebebiyle muhabbet kuşu gagası uzar. Bir tek bu problemi gagayı törpüleyerek yok etmek mümkündür. Düzgüsel olarak bu işlemi bir veterinerin yapması gerekir! Şundan dolayı muhabbet kuşu tırnak kesimi ya da gaga kesimi esnasında oluşacak herhangi bir kanama bizim için önemsiz şeklinde görülebilir. Oysaki muhabbet kuşları birkaç damla kan kaybetmesi sebebiyle ölebilirler. Bu yüzden muhabbet kuşu gaga kesimi için aşağıdaki listede yer edinen sıralamayı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu gaga kesimi

Muhabbet kuşu gaga kesimi için tüylü dostunuzun gagasında bir tuhaflık bulunduğunu sezmiş olmalısınız. Kırık, şekil olarak bozuk, alt kısma doğru uzamış olan gaga sebebiyle kuşun yaşamı sıkıntılı geçebilir. Su içmek, bir yere tırmanmak ve beslenmek onun için bir fazlaca zor olmalı. Buna bundan ilkin son vermek için başlıklar hâlinde belirttiğimiz detayları uygulamanızı tavsiye ederiz.

İyi bir baytar için araştırma yapın

İyi bir baytar seçimi bu işlem için oldukça önemlidir. Şundan dolayı bu işlemi kendiniz yapmamalısınız. Biz bunu tavsiye etmiyoruz. Bu yüzden evinize yakın ya da otomobiliniz var ise kolayca gidebileceğiniz iyi bir baytar bulmak oldukça önemlidir. Şundan dolayı kapısını ne zaman çalacağınız belli olmaz. Gecenin bir saati kuşunuz rahatsızlanabilir. Bu yüzden her evcil hayvan sahibi baytar araştırması yapmalıdır. Bir tek sorun ya da hastalık için değil, tertipli olarak tüylü arkadaşlarının bakımı için kontrollerini aksatmamalılar.

Veterineri arayıp buluşma alın

Bir yakınınızdan ya da herhangi bir halde bulduğunuz güvenilir bir veterineri arayıp buluşma almalısınız. Bu ikinci adımdır. Baytar yoğun bir gününde ya da tatilde olabilir. Kuşu kafesi ile ya da herhangi bir halde taşımak, kolay değildir. Kuşlar ürkek canlılardır. Konumlarının değişmesi ya da herhangi bir hava akımı onları rahatsız ya da hasta edebilir. Bu yüzden baytar randevusu ile işinizi şansa bırakmamış olmuş olmuş olursunuz.

Hangi malzemeleri kullanacağını sorun.

muhabbet kuşu gaga kesimi

Baytar buluşma saati ulaştığında ziyaretine gitmeli ve ona hangi muhabbet kuşu gaga kesimi için hangi malzemeleri kullanacağını sormanız gerekir. Yanıtları aldıktan sonrasında malzemeleri internette araştırabilir ya da başka bir veterinere danışabilirsiniz. Kuşlar kimi süre gaga kesimi esnasında yerinde durmaz ya da veterineri ısırırlar. Bu yüzden veterinerler gagasına bir şey takabilirler. Bu malzemenin ilk kez kullandığından ya da steril olduğundan güvenilir olun. Bu işlem yapılırken kuşun anestezi almasına gerek yok. Bu yüzden anestezi uygulanmasına izin vermeyin.

Uygulama yapılırken veterineri izleyin.

Muhabbet kuşu gaga kesimi işlemi en fazla otuz dakika sürmelidir. Bu yüzden dakika tutabilirsiniz. Ek olarak baytar işlemi yaparken onu seyretmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylece işlem esnasında ne kadar tecrübe sahibi bulunduğunu gözle görme olanağına haiz olmuş olmuş olursunuz. Bu işlem fazlaca rahat ya da kolay şeklinde görülebilir. Bir tek tecrübesiz biri tarafınca yapılırsa kuşun gaga kısmında önemli boyutta bir hasar oluşabilir. Bu da kuşun beslenmesinde ve daha birçok ihtiyacını karşılaması esnasında güçlük çekmesine niçin olur. Beslenemeyen ve gereksinimlerini karşılayamayan kuşlar hastalanıp ölebilir.

Kuşa dinlenme süresi verin.

Uygulama sona erip muhabbet kuşu gaga kesimi başarı ile sonuçlandıysa, siz de rahatlamışsınız anlama gelir. Bir tek bu kuşun eski renkli hayatına birden dönmesi demek değildir. Birkaç gün dinlenmesi için ona zaman tanımalısınız. Şundan dolayı kuşlar elle tutulmayı sevmezler. Bununla birlikte işlem yapılırken korktukları için çırpınırlar. Bu da fazlaca fazla enerji yitirilmesine niçin olur. Bu yüzden dinlenmeleri önemlidir. Kimi süre veterinerler dinlenmesi için onlara bakmak isteyebilir. Bu yüzden kuş birkaç gün veterinerde kalabilir. Bu onun yararına olacaktır.

Muhabbet kuşu gaga kesimi için tutarı ödedikten sonrasında evinize huzurla dönebilirsiniz. Bir tek tüylü dostunuzun beslenmesinde ilk günler sorun olabilir. Bunun olmaması için veterinere ne yapmanız gerektirme ettiğini sormayı dikkatsizlik etmeyin. Meyve ve sebze verecekseniz yumuşak olanları tercih edin. Gagası duyarlı olabilir.

Gagasının niçin büyüdüğünü öğrenmeye çalışın.

İşlem sona erse de yeniden aynı mesele ile karşılaşmamak adına veterinere bu probleminin niçin bulunduğunu danışabilirsiniz. Gaganın farklılığına bakarak ihtimalleri size sıralayacaktır. Böylece sizde yeniden aynı problemle karşılaşmamak için önlem alabilirsiniz.

Muhabbet kuşunun gagası kesilmezse ne olur?

Muhabbet kuşunun gaga kesimi hakkında bilgilerimizi belirttik. Bazı kuş sever okurlarımız için muhabbet kuşunun gagası kesilmezse ne olur sorusunu yanıtlayalım. Ek olarak lüzumlu mi değil mi sorusunu da yanıtlamış olalım.

 • beslenme esnasında güçlük yaşar ve bazıları asla yiyecek yiyemez.
 • su içmek mesele yaşar ya da asla içemez.
 • zamanında veterinere gidilmediği için eğer önemli bir hastalık sebebiyle gagası uzamışsa, kuş ölebilir. Şundan dolayı bazı gaga gelişme sebepleri içinde karaciğer hastalıkları görülebilir. Emareleri içinde kırmızı lekeli ve bir çok süre uzun ya da kırık gaga yer alır.
 • bir yere tırmanırken gagası takılabilir.

Kuşlar için gagaları oldukça önemlidir. Onlarla kafes tellerine tutunur ve istedikleri yöne doğru ilerler. Eğer gagaları sürekli bir yere takılırsa kötü bir halde kırılabilir. Kırılmış gaga ağrı ya da kanamaya niçin olabilir. Ek olarak su içemeyen ya da beslenemeyen kuşlar hâlsiz ve hasta görünürler. Şundan dolayı onlar fazlaca sık beslenirler.

muhabbet kuşu gagası nasıl olmalı

Muhabbet kuşu gaga kesimi ne zaman yapılmalı?

Muhabbet kuşları için yırtıcı hayatta gaga kesimi diye bir şey yoktur. Şundan dolayı onlar gagalarını ağaçlara sürter ya da yedikleri ile törpülerler. Bir tek kafes içinde bakılırken kalamar kemiği gaga taşı şeklinde gereksinim duyan ürünlere haiz değillerse hayatları zorlaşabilir. Bu zorluğu engellemek için kuşun gagasının uzadığını fark ettiğinizde veterinere gitmelisiniz. En ufak bir gaga büyümesi fark edildiğinde muhabbet kuşu gaga kesimi yapılmalıdır.

Muhabbet kuşu gaga uzaması nasıl engellenir?

Muhabbet kuşunun gagasının büyümesi engellenebilir. Bunun için;

 • tertipli olarak veterinere gitmelisiniz.
 • muhabbet kuşu kafesinde olması gereksinim duyulan eşyalardan kabul edilen gaga taşını sürekli kafeste bulundurmalısınız.
 • tünekleri ağaç olarak satın almalısınız.
 • muhabbet kuşuna ahşap oyuncaklar almalısınız.
 • kafes haricinde eğlenmesi ve gereksinimlerini gidermesi için ona ağaç dallarından yapılmış bir oyun parkı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendiniz de yapabilirsiniz.

Tertipli baytar kontrolü ile tüylü dostunuza sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam mevzusunda destek olabilirsiniz. Şundan dolayı baytar size neler yapmanız gerektirme ettiğini ve kuşun nelere gereksinim duyduğunu söylerler.

Gaga taşı günlük kalsiyum miktarını karşılarken bir taraftan gagalarının törpülenmesini elde etmiş olur. Bu yüzden her kuşun kafesinde bir gaga taşı olmalıdır. Düzgüsel olarak daha ilkin belirttiğimiz şeklinde mürekkep kemiği gaga taşı onlar için en sağlıklısıdır.

Tüneklerin ağaç olması hem ayak sağlıkları için faydalıdır hem de gagalarını törpüleyebilirler. Kafalarını kaşıyabilirler. Bu yüzden çeşitli şekil ve boyutlarda ağaç tünekler satın almalı ya da kendiniz yapmalısınız.

Ahşap oyuncaklar yardımıyla kuşlar gagalarını doğadaki şeklinde törpülerler. Üstelik ahşap oyuncaklar sağlıklarına zarar vermez ve onları naturel yaşam alanında şeklinde hissettirir.

Kafes haricinde da aynı şekilde eğlenmeleri ve gagalarını törpülemeleri için ağaçtan yapılmış bir oyun parkı kuşunuzu mutlu edecektir.

Muhabbet kuşu gaga kesimi işlemi bittiğinde yeniden aynı problemle karşılamamak için belirttiğimiz tavsiyelere uyabilirsiniz. Diğeri sorun, beslenme ya da bakım şeklinde mevzularda aradığınız herhangi bir data için makalelerimize göz atabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir