1. Anasayfa
 2. Kediler

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilgi

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması Hakkında Bilgi
0

Dişi kedilerde vakti gelince uzmanlar tarafından kısırlaştırma önerilmektedir. Çünkü kızgınlığa giren dişi kediler sahibini rahatsız etmeye başlar. Acı,acı bağırır, iştahsızlık, halsizlik olabileceği gibi evden kaçmayada meyilli oluyor. Evden kaçan kediler ise çiftleşme esnasında ısırarak birbirlerini yaralabilir, tırmalayabilir, birbirlerinin gözlerine zarar verebilirler.

Dişi Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Dişi kedilerimizi ergenliğe girer girmez, 6 ayını doldurduğunda 2.5 kiloya eriştiğinde kısırlaştırmayı uzmanlar önermektedir.

Ameliyat Tehlikeli mi?

Ameliyatın dişi kedilerde hiç bir riski yok, ancak bütün canlılarda olduğu gibi anestezinin bazı riskleri vardır. Anestezinin risklerini ise ortadan kaldırmak için biyokimyasal parametreler, bunların içerisinde karaciğer değerleri, böbrek değerleri, kan şekeri, total protein denilen biyokimyasal enzimler vardır. Aynı zamanda hemogram denilen kan sayımıda yapılırsa anestezinin riski ortadan kalkacaktır.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Kan analizleriyle birlikte kedimizin anestezi operasyonunun tamamlanması maximum 1 saat sürmektedir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Van Kedisi
Van Kedisi

Dişi kedilerde sanıldığı gibi çok büyük bir yara yok, 1 cm gibi bir alanda çalışıldığından dolayı bu alan tek bir dikişle kapatılabiliyor. Tek bir dikişlik bu operasyon bölgesini ise bandajla kapatmak tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise kedilerinizin strese girmesini engellemektir. Operasyon bölgesinin küçük olması zaten iyileştirmeyide hızlandırıyor. Aynı gün akşamında yemek yemeye başlayıp, tuvalet ihtiyacını kendisi giderebiliyor. Operasyondan sonra hasta sahibine antibiyotik ve şurup desteği verilir. 3-4 gün boyunca içirdikten sonra 10. gün tek dikiş alınması için uzman veterinere gider ve bu tek dikişin alınması bir kaç dakikadan oluşan bir işlemdir.

Kedimin Hayatı Nasıl Etkilenir?

Kısırlaştırılan dişi kedilerde metopolizmanın yavaşlamaya başlamasıyla birlikte kilo almaya meyilli oluyorlar. Ancak bu durumun önlemini almak çok basit. Kısırlaştırılmış profesyonel premium kedi mamalarıyla bu durumun önüne çok rahat geçilebiliyor. Erkek kedilere göre bir avantajları var. İdrar yolu enfeksiyonları dişi kedilerde çok daha az görülmektedir.

Kısırlaştırmanın Avantajları Nelerdir?

Kısırlaştırmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz. Kısırlaştırılan dişi kedilerde meme kanseri riski minimuma inmektedir. Aynı zamanda rahim olmayacağı için, rahim içerisinde oluşan pyometra dediğimiz hastalık rahim iltihabı olmayacaktır.

Kedi Kısırlaştırmak Caizmi dir?

Hayvanların kısırlaştırılmaları prensip olarak caizdir. Hayvana işkence olmayacak bir yöntemle yapılmalıdır ve bu bir makul gerekçeyle yapılmalıdır.

Peki nedir bu makul gerekçe?

Örnek olarak davarda üremesi sorun oluşturacak ve hayvanları telef edecek veya hayvan hasta ve çoğalmaması lazım bununla birlikte sağlığı açısından çiftleşmemesi lazım, bu ve bunun gibi nedenlerle hayvanlar kısırlaştırılabilir. İnsanın kısırlaştırılması gibi bir suç değildir bu. Ancak bir yabani hayvanı kısırlaştırmak yahutta evdekilere bağlansın diye bir kediyi kısırlaştırmak bu mubahlık sınırlarında değildir. Çünkü evde besleyeceğiz, zevkimizi tatmin edeceğiz diye keyfi olarak bir hayvana eziyet etmektir bu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir