1. Anasayfa
 2. Köpekler
Trendlerdeki Yazı

Köpekler Üzülür Mü? Köpeklerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpekler Üzülür Mü? Köpeklerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?
0

Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde köpekler son aşama şefkatli, kırılgan doğrusu duygusal canlılardır ve bu da bununla beraber sempatik dostumuz köpeklerin birçok değişik etken sebebi ile üzülebilme ihtimalini getirir. Kısaca köpekler üzülür mü sorusunun yanıtı doğal olarak ki evettir. Zira köpekler de duyguları olan canlılardır ve duyguları olan her canlı benzer biçimde üzülürler. Hatta köpekler kimi zaman üzülmekle de kalmayıp depresyona bile girebilirler. Kısaca köpekler hakikaten oldukca duygusal canlılardır ve onlarla ilişki kurarken bunu daima göz önünde bulundurmak gereklidir.

Köpekleri uzun süre yalnız bırakmak doğru değildir!

Köpekler üzülür mü sorusunu yanıtlarken atlamamak ihtiyaç duyulan noktalardan biri de bu hayvanların uzun süre yalnız kalmayı sevmedikleridir. Derhal her köpek sahibi uzun süre evde bıraktığı köpeğinin döndüğünde hala havladığını, ağlar benzer biçimde sesler çıkarttığını görmüştür hatta kimi zaman evindeki eşyaları parçaladığına da tanık olmuştur. Bunun sebebi köpeklerin üzülmesidir. Ayrılık anksiyetesi denilen durum köpeklerin yalnız bırakıldıklarında terk edildikleri hissine kapılmalarına niçin olur ve bu da bununla beraber üzülmelerini hem de oldukca üzülmelerini getirir.

Devamlı bağlı tutulmak köpeği üzer!

Devamlı söylediğimiz benzer biçimde köpek bakmak köpeğin önüne mama, su koymak değildir. Köpekler evimizi ya da bahçemizi süsleyecek birer eşya değildir ve bundan dolayı bir köpek sahiplenip sonrasında da onu bahçeye bağlayıp günde bir kere mama, su vermek kesinlikle insani bir tutum olarak görülemez. Devamlı bağlı tutulan köpek hem hareket kabiliyeti kısıtlandığı için hem de yeteri kadar sosyalleşemediği için üzülür.

Normal olarak bunlar köpeklerin üzülmesine yol açan tek nedenler değildir. Bunların haricinde da sayısız niçin köpeklerin üzülmesine yol açabilir. Nasıl ki biz sayısız duruma üzülebiliyorsak bu durumun aynısı köpekler için de geçerlidir.

Köpeklerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpekler neşeli ve oyuncu karakterleri ile tanınan canlılardır sadece bu sempatik dostumuz köpeklerin asla üzülmediği ya da mutsuz olmadığı anlamına gelmez. Aksine son aşama duygusal canlılar olan köpekler birçok değişik etken sebebi ile mutsuz olabilirler ve bu mutsuzluklarını da konuşarak olmasa bile çeşitli şekillerde bizlere anlatırlar. Hatta köpekler depresyona bile girebilirler ve eğer bu durum doğru şekilde ele alınıp köpeğin mutsuzluğunun altındaki nedenler belirlenip ortadan kaldırılmazsa köpekte kalıcı sıhhat sorunları bile oluşabilir. Köpeklerin mutsuz bulunduğunu iyi mi anlarız sorusunun yanıtına erişince aslına bakarsak bu probleminin bir değil birden oldukca yanıtı bulunduğunu söylemeliyiz.

Mama yemeyi azaltır!

Köpekler iştahlı hatta obur canlılardır ve iştah durumları bizlere köpeklerimizin sıhhat durumları hakkında ciddi ipuçları verir. Köpeklerin mutsuz bulunduğunu iyi mi anlarız sorusunun en mühim yanıtlarından biri de bundan dolayı iştah durumlarıdır. Mutsuz olan köpekler eskisi kadar oldukca mama yemezler ya da mama yemeği tamamen bırakabilirler.

Dışarı çıkmaya karşı ilgileri azalır!

Bir köpek için en coşku verici şey dışarı çıkmaktır. Normalde tasmasını eline aldığınız anda deli benzer biçimde koşuşturup luktan havalara uçan köpeğiniz eğer dışarı çıkmaya karşı ilgisini kaybettiyse bu da mutsuz bulunduğunun göstergelerinden biridir.

Oyun oynamak istemez!

Köpekler oyuncu karakterleri ile de tanınırlar. Eğer köpeğiniz devamlı oyun oynamak için delirirken siz onunla oynamaya çalıştığınız halde buna karşı ilgisiz kalıyorsa bu da köpeğinizin mutsuz bulunduğunu gösterir.

Uyku düzeni bozulur!

Köpeğiniz her zamankinden oldukca ya da herzeminkinden azca uyuyorsa, gündüzleri uyuyup geceleri uyumamaya başladıysa ya da düzgüsel uyku saatleri ve düzeni değiştiyse bu da mutsuz bulunduğunu izah edebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir