1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Aşı Fiyatları: 2022 Güncel Kedi Aşı Fiyat Listesi

Kedi Aşı Fiyatları: 2022 Güncel Kedi Aşı Fiyat Listesi
0

Kedi aşı fiyatları 2022 senesinde farklılıklar gösterebilmektedir. Kedilerin aşı tutarları, aşıların türüne, veteriner hekim kliniklerine ve şehirlere göre değişiklik gösterir. Kedi aşıları tutarları 2022 için, her ilde veteriner hekim doktor odaları tarafınca belirlenip bir tek il kapsamında değerlendirilir. 2022 senesinde kuduz aşısı tutarları İstanbul’da 120 TL, Ankara’da ve İzmir’de ise 110 TL olarak belirlenmiştir. Senede minimum 4 kere uygulanması ihtiyaç duyulan iç ve dış parazit uygulamaları 520 TL ila 640 TL içinde değişmektedir. Kedi lösemi aşısı ve karma aşı 150-10 TL ve FIV aşısı 170-190 TL içinde değişmiş olur. Karma ve lösemi aşılarının 2. doz uygulamaları gene aynı fiyat aralığındadır. Kedinizin tertipli veteriner hekim kontrollerini ve aşı takvimini aksatmamaya itina göstermelisiniz.

Kedi Aşı Tutarları: Kediler Aşılanmazsa Ne Olur?

Kedi aşıları tutarları 2022 yılı için yeteri kadar data sahibi olduktan sonrasında, kedinize aşı yaptırmadığınız taktirde neler olabileceğini bilmelisiniz. Kedinizin aşı takvimine uymaz ve aşılarını yaptırmazsanız tüm bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarırsınız. Bununla birlikte kedilerin bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarından insanlarında etkilendiğini bilmekte yarar vardır. Aşıları olmayan yavru kedilerde anneden gelen antikorlar bir süre sonrasında etkisiz hale gelir ve vücuttaki virüsler ya da çevredeki etkenler ciddi hastalıklara niçin olur. Bu hastalıklar ciddi enfeksiyonlara niçin olarak kedilerin yaşamını tehlikeye atar. Kedi hastalıklarının denetim altında tutulabilmesinin tek yolu aşılama uygulamalıdır. Aşı uygulamalarına tam uyulmaması ve noksan bırakılması ölüm riskini meydana getirmektedir.

Kedilerde Aşı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aşı programına geçilmeden ilkin veteriner hekim hekiminiz kedinizin sıhhat kontrolünü yapmalıdır.
 • Aşılama öncesinde iç ve dış parazit tedavisi uygulanarak vücudun direnci oluşturulur. Aşı öncesinde kedinin vücut ısısının 38-39 aşama aralığında olması önemlidir.
 • Kedilerin hamileliğine denk gelen aşılar strese niçin olabileceği için hamileyken aşı takviminin ertelenmesi önerilebilir.
 • Kortizon ve antibiyotik alan kedilerin aşılamadan 1 hafta ilkin ilaç kullanmayı bırakması gerekir.
 • Aşılamadan ilkin yavru kedilere bakım uygulanmalı ve genel sıhhat durumları düzeltilmeli.
 • Herhangi bir sıhhat problemi olan kedilere aşı uygulanması tavsiye edilmez. Aşı uygulamalarına geçilmeden ilkin veteriner hekim hekiminize kedinizin bir şikayeti olup olmadığını belirtmelisiniz.

Kedilerde Aşı Takvimi

Kedinizin aşı takvimini veteriner hekim hekiminizin size verdiği karneden takip edebilirsiniz. Aşı programları değişim izah edebilir. Aynı aşının iki dozu maksimum 21 gün sonrasında uygulanmalıdır. Aşıların 2. dozları ile vücutta bulunan antikor seviyesinin maksimum seviyeye çıkması amaçlanır.

 • Kedilerde 1 Yaş Öncesi Aşı Takvimi;

6-8 haftalık kedilerde, 2 ayda 1 kere; İç ve dış parazit tedavisi

8-10 haftalık kedilerde, 1. doz; Karma aşı

9-11 haftalık kedilerde, 1.doz; Lösemi aşısı

10-12 haftalık kedilerde, 2.doz; Karma aşı 2

11-13 haftalık kedilerde, 2. doz, Lösemi aşısı 2

12-14 haftalık kedilerde (3 aydan ufak kedilere uygulanmaz); Kuduz aşısı

 • Kedilerde 1 Yaş Sonrası Aşı Takvimi

Karma aşı; yılda bir kere

Lösemi aşısı; yılda bir kere

Kuduz aşısı; yılda bir kere

İç parazit uygulaması, 2 ayda 1 kere

Dış parazit uygulaması, 2 ayda 1 kere

Kedilerde Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kediniz aşı olduktan sonrasında iştahsızlık, ateş ve halsizlik şeklinde emareler görünür. Bu durumun 24 saatten uzun sürmesi halinde veteriner hekim hekiminiz ile görüşmelisiniz. Ek olarak kedinizin stres olmasına niçin olacak faktörlerden uzak kalmasını sağlamalısınız.
 • Kedinize dış parazit aşısı yaptırdığınızda, kedinize 3 ila 4 saat dokunmamalısınız. Kedinizin parazit aşısı sonrası birkaç gün yıkamamaya itina göstermelisiniz.
 • Kedinizin tüm aşılarını tamamlamadan öteki hayvanlarla aynı alanlarda bulundurmamalısınız. Aynı şekilde kedi sahibinin de başka hayvanlara dokunmaması önemlidir. Dokunduğunuz hayvanda olabilecek herhangi bir hastalık kedinize bulaşır. Kedinizin aşıları tamamlanmadığı için taşıyabileceğiniz hastalık karşısında bağışıklık sistemi yenik düşebilir ve ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir