1. Anasayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Ehliyet Sınav Soruları


0

Ehliyet imtihanı Millî Eğitim Bakanlığı tarafınca hazırlanan imtihan soruları ilk yardım, trafik adabı, vasıta tekniği, trafik ve çevre olarak 4 ana başlık altında toplanıyor. Bu imtihan soruları hem genel kültür hem de bilgiye dayandığı için önceki yıllarda çıkmış soruları çözmek de size ne biçim sorular geleceği hakkında düşünce verir. Ek olarak sınavda yanlış yapmaktan korkmayın. Bundan dolayı yanlış cevaplar doğru cevapları götürmüyor. Bu yüzden size en yakın gelen cevabı işaretlemeniz suali boş bırakmaktan daha mantıklı bir çözümdür. Yazılı imtihan neticeleri gene Millî Eğitim Bakanlığı resmî internet adresinden yayınlanıyor. Ek olarak imtihan gününe uykunuzu almış olarak gitmeniz dikkatinizi toplama açısından mühim. Gene sabah sınava gelmeden ağır yemekler yemekten kaçınmanız sınavınızın rahat geçmesi için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mühim mevzu. Yazılı sınavda başarı olduğunuz takdirde direksiyon sınava doğal tutulmaya hak kazanırsınız. Ehliyet sınav soruları toplam 50 sorudan oluşmaktadır. Süre olarak 45 dakika süre verilmektedir. 50 yeterlik imtihan soruları dan minimum 35 doğru yapmanız gerekmektedir. Her sual 2 puandır. Toplam 70 puan almanız durumunda başarıya ulaşmış sayılırsınız.

Burada bir örnek yeterlik imtihan sorusu veriyorum:

**Sual:** Sürücülerin, araçlarını park ederken, araçların trafiği engellememesi için aşağıdakilerden hangisini yapmaları gerekir?

A) Araçlarını yaya kaldırımına park etmelidirler.
B) Araçlarını yolun kenarına park etmelidirler.
C) Araçlarını, yolun ortasına park etmelidirler.
D) Araçlarını, yolun soluna park etmelidirler.

**Yanıt:** Sürücülerin, araçlarını park ederken, araçların trafiği engellememesi için B şıkkındaki benzer biçimde araçlarını yolun kenarına park etmeleri gerekir ¹².

Ehliyet sınavında çıkmış sorulara ilişkin daha çok örnek sual için, yeterlik imtihanı soruları çözümüne ilişkin birçok kaynak mevcut. Mesela, ehliyetsinavihazirlik.com sitesinde 2013-2023 yıllarına ilişkin 50 soruluk çıkmış yeterlik soruları içeriyor. Bu soruları, haftanın her günü meydana getirilen e-sınava katılacak sürücü adayları çözebilir . Ek olarak, https://ehliyetrehberi.com sitesinde de yeterlik sınavında çıkmış sorular yer almıştır . Bu sitelerdeki soruların çözülmesi, sınavda karşınıza çıkabilecek sorular hakkında düşünce sahibi olmanızı elde edecektir.

Direksiyon sınavından ilkin kayıtlı olduğunuz yeterlik kursunda size sınavdan ilkin direksiyon için ders vereceklerdir. Eğitmenlerinizden bu mevzuda yardım almanız ve sınavda ne tür komutlar geldiğini sorabilirsiniz. Sınav günü sakinliğinizi korumak verilen komutları soğukkanlı ve doğru bir halde yerine getirmeniz mühim. Ek olarak sınavda yalnız otomobil kullanmanız, vites değiştirmeniz, park yapmanız haricinde dikkatinize, yol takibinize, şerit takip etmenize ve direksiyon hakimiyetine de bakılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir