1. Anasayfa
 2. Kediler

Kara Kediler Kötü Şans Getirir Mi?

Kara Kediler Kötü Şans Getirir Mi?
0

Kara kediler fena talih getirmiş olduğu inancı, bilhassa pek fazlaca kültürde kendine yer bulmuştur. Neredeyse tüm kültürlerde mevcud kara kediler, bir çok vakit fena şansla ilişkilendirilmiştir. Eski Mısırlılar kara kedilere neredeyse taparken, öteki medeniyetlerde kara kedi demek fena talih demekti. Orta Çağ döneminden itibaren kara kedilerin uğursuzluk getirmiş olduğu inancı geniş kitlelere yayılmış ve yaygınlık kazanmıştır. Pek kara kediler hakkaten fena talih getirir mi? Kara kediler fena talih getirmesi inancına yönelik pek fazlaca kültürel araştırma yapılmıştır.

Kara Kedilerin Uğursuzluk Getirmiş olduğu İnancı

Kara kedilerin uğursuz olduğu inancı, Orta Çağ Almanya’sında oldukça yaygındı. Sokakta yürürken bir kara kedi önünüzdeki yolu soldan sağa doğru geçerse lanetleneceğiniz düşünülürdü. Kedinin bu şekilde soldan sağa doğru yürüyerek önünüzden geçmesi başınıza fena şeylerin geleceğine dair bir inançtı. Bununla birlikte kara kedi hasta olan birinin yatağında yada yatağının altında yatıyorsa, bu onun öleceği anlamına gelirdi. Ek olarak sokakta gördüğünüz bir kara kediye arkanızı dönerseniz lanetlenirdiniz. Bu yüzden eski zamanlarda insanoğlu sokakta gördükleri kedilere arkasını dönmemek için geri geri yürümeyi bile göze alırlardı. Bunun şeklinde pek fazlaca inanış, kara kedileri uğursuz, lanetli ve fena talih getireceğine yöneliktir. Sadece bunların gerçeklikle olan ilişkisi pek fazlaca kültürel araştırmaya mevzu olmuştur.

Orta Çağda Kara Kediler

Orta çağda kara kedi inanışı çoğu zaman fena karakter ve kötülüklerin sembolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa Avrupa’da kara kedi demek şanssızlık, sefalet ve ölümün habercisi demekti. Avrupa Orta Çağ folk kültüründe siyah kedilerin insan yaşamına olumsuzluk getirdiğine dair pek fazlaca mit vardır. Bunlar içinde kara kedilerin cadılar ve şeytanlar için casusluk ettikleri ve bu yüzden kimi zaman insan kılığına girdiklerine inanılırdı. Ek olarak cadı ve büyücülerin gizemli büyüler yapmak için kar kedilerin kafataslarını kullandıklarına dair inanışlar vardı.

Cadılık ve kara sihrin yaygın olduğu bu zamanda büyü yapılırken kara kedilerin yardımına başvurulduğu da başka bir mitti. Netice olarak Orta Çağ Avrupa’sından başlamış olan kara kediler şanssız ve lanetlidir inancı, günümüze kadar gelmiştir. Siyah kediler o tarihlerden bu yana devamlı kötülükle ilişkilendirilmiştir. Bilhassa Avrupalı dindarlar ve kara büyü karşıtları, siyah kedilere daima kuşkulu bir tavır takınmıştır. Bu yaklaşım yüzünden esasında fazlaca sempatik hayvanlar olan kara kedilerin cemiyet tarafınca dışlanmasına yol açmıştır.

Kara Kedilerin Büyücülükle İlişkisi

Kara kedilerin kara büyüde kullanılması inancı da bu canlıların cemiyet tarafınca dışlanmasına yol açmıştır. Tamamen batıl inançlardan meydana gelen bu fikir, cadıların kara kedilere daha yakın olmasını sağlamış oldu. Mitlerde yer edinen vampirlerin yarasaya dönüşmesi şeklinde cadıların da istedikleri vakit kar kediye dönüştüklerine dair inanışlar yayıldı. Kara kedi ile ilgili vakalar, ABD’de Puritan gezginleri içinde geniş bir yer alır. Puritanlar büyücülükle ilgili hiçbir şeye güvenmediler ve bu fikirleri ABD’ye taşıdılar. Karnaval sezonunda kara kedi yakmak, o yıl herhangi bir evin yanmasını önlemek için meydana getirilen saçma davranışlar arasına girdi. Cadılar bayramında kara kedi konseptli kutlamaların ortaya çıkmasının sebepleri içinde bu inanışlar yer almıştır.

Kara Kediler Kötü Şans Getirtir Mi?

Kara kedilerin şanssızlık getirmiş olduğu inancı, bilhassa Orta Çağdan bu yana pek fazlaca kültürde artık yerleşmiş bir mit haline gelmiştir. Sadece bu durumun gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur. Bazı kişiler kara kedilerle ilgili vakalar sonrasında yaşamış olduğu fena deneyimleri bu zavallı hayvanların üstüne yıkmıştır. Böylelikle halk içinde yaygınlaşan inanışlar bir kültür öğesine dönüşerek günümüze değin gelmeyi başarmıştır. Sadece kara kedilerin fena talih getirdiğine dair herhangi bir somut kanıt yoktur. Kaldı ki Orta Çağ’daki cadı ve büyücülük vakalarına ulaşmadan önce eski medeniyetlerde siyah kediler adeta bir Tanrı şeklinde görülürdü.

Mesela Mısır Uygarlığında Bastet adlı Antik Mısır Tanrısı vardır. Kara kedi formundaki bu Tanrı kedi başlı bir karı olarak betimlenirdi. Dolayısıyla bu zamanda insanoğlu kara kedilerden korkmak bir yana onlara fazlaca hususi canlılar olarak davranırlardı. Eski Mısır uygarlığı haricinde Orta Doğu ve Mezopotamya uygarlıkları da kara kedilere büyük bir ilgi ve hayranlık göstermiştir. Bu dönemlerde kara kediler cemiyet için pozitif anlamlar teşkil ettiğinden herhangi bir lanetlenme söz mevzusu değildi. Kara kedi besleyen kişiler toplumda saygıdeğer ve mühim kişiler olarak adlandırılırdı.

Dünyaca Meşhur Kara Kediler

En popüler kara kediler günümüz kültür dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Milenyum çağlarında eskiden kalma batıl inanışlara şüpheyle bakılmış olduğu için kara kedilerin uğursuzluk getirmiş olduğu miti önemini yitirmiştir. Bu sebeple pek fazlaca tv şovunda ve gösteride kara kediler kullanılmıştır. Bilhassa 1900’lerin ortalarına kadar korku filmlerinde ve çizgi romanlarında şanssızlıkla ilişkilendirilen kara kediler sonrasında bu algının yıkılmasıyla değişik rollerde ortaya çıktı. Dünyanın en meşhur kara kedilerinden biri olarak gösterilen Salem Saberhagen, izlenme rekorları kıran Sabrina The Teenage Witch dizisinde rol almıştır. Kara kediler fena talih getirmesi inancı bu yapımlardan sonrasında yavaş yavaş ortadan kalkmıştır.

Ek olarak Bakınız: Kedi Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir