1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Yavru Kediler Ne Zaman Yürümeye Başlar?
0

Yavru kediler yürümeye başlama zamanı kedilerin cinsine ve bazı çevresel faktörlere nazaran minik değişimler gösterse de genel olarak 3. haftadır. Yavru kediler 3 haftalık gelişme gösterdikten sonrasında yürümeye başlayabilir. Kediler adım atma, koşma, zıplama benzer biçimde birçok fizyolojik aktiviteyi belirli büyüklüğe eriştikten sonrasında gerçekleştirebilirler. Doğdukları vakit yalnızca emme refleksine sahiplerdir. haftalık olan yavru kediler yürümeye başlarlar ve 4 haftalık olduklarında oynamaya başlarlar. Yavru kediler oynamayı oldukça severler. Bundan dolayı yürümeye başlamış olan yavru kedilerin zamanını oldukça güzel geçirdikleri gözlemlenir.

Yavru Kediler Ne Zaman Annelerinden Ayrılırlar?

Bilinmeli ki yavru kedilerin anneden ayrılması çoğu zaman adım atma, zıplama ve koşma benzer biçimde fizyolojik yeterliliği kazandıktan sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Yavru kediler annelerinden 2 aylıkken ayrılmaya başlarlar. Bu süre içinde kendilerine bakacak yeterliğe ulaşmış olurlar; sadece kedilerin sağlığı açısından annelerinden ayrılma süresi 3 aya kadar uzatılabilir. 3 ay kadar annesinden ayrılmamış kedilerin gelişimi daha sıhhatli olur.

Yavru Kedilerin Bakımı Iyi mi Olmalıdır?

Kedi bakımı esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar söz mevzusudur. Yavru kedilerin bakımı gelecekteki sağlıklarını belirleyeceği için oldukça mühim bi durumdur. Yavru kedi bakımı esnasında oldukça titiz, ilgili ve özenli olmak gerekir. Yavruların bakımı esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yavru Kediye Erişkin Benzer biçimde Davranılmamalıdır: Her yavru kedinin de tamamen olgunlaşmış bir kedininkinden değişik bakım gereksinimlerine gereksinim duyar. Kedilerin yavruluk dönemlerinde gelişim evrelerine nazaran bakıma gereksinimleri olur. Bakımları esnasında bu gelişim evrelerini göz önünde bulundurmak gerekir. Mesela yavru kediler sekiz haftalığa kadar anneleriyle birlikte olmalıdır bundan dolayı hemen hemen kendi vücut ısılarını ayarlama yetisine haiz değillerdir.
 • Kediyle Sosyalleşilmelidir: Yavru kedilerin yavruyken almış olduğu sosyalleşme ve eğitim, büyüdüğünde insanlarla ve öteki hayvanlarla ne kadar iyi etkileşim kuracağını oldukça etkileyen bir durumdur. Kediyi sık sık okşamak, taramak, halı, parke yada muşamba benzer biçimde değişik yüzeyleri keşfetmesine izin vermek ve onunla oynamak gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Hijyenik Bir Alan Sağlanmalıdır: Yavru kediler organik olarak hijyeniktir ve kumlarını mama ve su kaplarından uzak tutmayı tercih ederler. Kediler ek olarak yiyecek yedikleri yerden ayrı bir yerde su içme ihtiyacı duyarlar. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak kediye uygun bir yaşam alanı sunulmalıdır. Bundan dolayı su kabını yiyecek tabağından uzağa yerleştirmek benzer biçimde püf noktalara dikkat edilmelidir.
 • Kedi Sıcak Tutulmalıdır: Dört haftalıktan minik yavru kediler vücut ısılarını düzenleyemez dolayısıyla vücut ısısını korumak gerekir. Yavru kediler için iyi bir ortam sağlamak demek, sıcak, hava akımı olmayan bir oda sağlamak anlamına gelir. Sıcak battaniye ve havlularla kedi sarılabilir.
 • Doğru Şekilde Beslenmelidir: Yavru kediler çoğu zaman minimum sekiz haftalık olana kadar anneleri ve yavru kardeşleriyle beraber kalır.  Bu süreden sonrasında tamamen sütten kesilirler. Sadece haiz edinilen kedi 1 aydan küçükse biberon ile beslenmesi gerekir. Yavru kedilerin mideleri küçüktür ve azca ve sık beslenmeleri gerekir. Büyüyen bir yavru kediye dengeli ve kaliteli bir mama seçimi yapılmalıdır. Bu mevzuda veteriner hekim hekime danışmak en doğru yöntem olur.

Yavru Kedi Yatağı Iyi mi Olmalıdır?

İlk ilkin Yavru kedi yatağı hazırlarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim noktalar söz mevzusudur. Yavru kediler için yatak hazırlanırken onların isteği ve gereksinimleri doğrultusunda hazırlamak güvende ve sıhhatli hissetmelerine destek sunar. Evimizdeki yavru kedinize yatak hazırlarken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Kediler üşüyen hayvanlardır. Bundan dolayı yattıkları yerin sıcak olmasına gereksinim duyarlar. Kışlık kedi yatakları çoğu zaman pelüş, elyaf, kadife benzer biçimde kumaşlardan, yumuşacık pamuk dolgulu olarak tasarlanır. Yavru kediler için yatağın sıcak olması kadar yumuşak olması da önemlidir.
 • Kediler lavanta ve gül kokusundan hoşlanmazlar. Bu sebepten dolayı temizleyici ürünler seçerken mümkünse kokusuz yada sabun kokulu seçenekler tercih edilmelidir.
 • Sıcak kalorifere asılan kalorifer yatakları yada camdan dışarıyı izlemelerini elde eden cam yatakları da kediler için tercih edilebilir. Bu tür asılan yatakların sağlamlıklarından güvenli olmalı ve yatağı kedinizin korkmayacağı yüksekliklere yerleştirilmelidir.
 • Kedi yatağı kedinin omurgasını destekleyecek yükseltilerle çevrili olmalıdır. Yanları yumuşak simitle sarılan kedi minderleri çoğu zaman kedi dostlarımızın en sevilmiş olduğu yataklar olur.

Yavru Kedi Bakımında İhtiyaç Duyulan Eşyalar Nedir?

Yavru kedi bakımında gereksinimler ortaya çıkar. Kedilerin mutlu, sıhhatli ve enerjik olması için; bakımlarının özenli, temiz ve sevgi ile yapılıyor olması oldukça önemlidir. Yavru kedi bakımı esnasında lüzumlu malzemelerin listesini veterinerden öğrenmek mümkünüdür. Veterinerler alınması ihtiyaç duyulan malzemelerin kaliteli olanlarını kedilerin mutluluğu için tavsiye ederler. Yavru kedi bakımında gereksinim duyulmakta olan bazı eşyalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedi Kumu
 • Kedi Kumu Kutusu
 • Gazete Kağıdı
 • Yavru Kedi Maması
 • Oyuncakları
 • Hususi kedi Battaniyesi
 • Kedi Fırçası
 • Taşıma Çantası
 • Kedi Yatağı
 • Kedi Yatağı Yastıkları

Yavru Kedi Hela Eğitimi

Ilk olarak bilmelisiniz ki yavru kedilerin wc eğitimi mevzusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar söz mevzusudur. Yavru kedileri wcye alıştırmak zor ve sabır istemekte olan bir süreçtir. Yeni doğan yavru kedilerin wcye gitmeleri için uyarılmaya gereksinimleri vardır ve ortalama 3 haftalık olana kadar kedi kumunu ve kutusunu kullanmaya başlayamazlar. Yavru kedi 3 haftaya ulaştığında, yavru kedi kuma alıştırma işlemine başlanabilir. Yavru kediler ilk başlarda birazcık zorlansa da kısa süre içinde wc eğitimine karşılık verirler.

Ek olarak Bakınız: Kedilere Kilo Aldırmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir