1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde dışkı rengi hangi hastalıkları gösterir

Köpeklerde dışkı rengi hangi hastalıkları gösterir
0

Tıpkı inanlarda olduğu şeklinde köpeklerde de dışkı rengi mühim. Dışkının rengi birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Peki hangi renk dışkı ne anlama geliyor? Sıhhatli köpek dışkısı iyi mi olmalı. Hadi öğrenelim.

Eğer köpeğiniz kuru mama ile besleniyorsa köpeğinizin dışkısı koyu kahverengi olmalıdır. Dışkı oldukça sert ya da yumuşak olmamalıdır. Sadece değişik gıdalarla besleniyorsa yada bir hastalık geçiriyorsa değişik renklerin ortaya çıkma durumu söz mevzusudur.

DIŞKILARIN RENGİ NEYİ İFADE EDİYOR?

Sıhhatli bir köpeğin dışkı renginin koyu kahverengi bulunduğunu sizlere azca ilkin söylemiştik. Peki, değişik renklerde olursa bu renkler ne anlama gelir? Köpeğinizin dışkısında oluşabilecek renkleri tek tek açıklayacağız. Hadi başlamış olalım.

BEYAZ-KİREÇ RENGİ

Köpeğinizin dışkısının renginin beyaz yada kireç renginde olması köpeğinizin pişmemiş gıdalar ile beslendiğini gösterir. Sadece eğer köpeğiniz pişmemiş besin ile beslenmediği halde dışkısı beyaz ise bu düzgüsel bir durum değildir. Bu durum köpeğinizin fazla kalsiyum aldığını ya da pankreasında bir sorun bulunduğunu izah edebilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

SARI DIŞKI

Sarı renk dışkı, eğer köpeğinizin rejiminde ya da mamasında değişim yaptıysanız düzgüsel görülebilir. Sadece bu şekilde bir durum yoksa sarı renk dışkı, yiyeceklerin ince bağırsaktan kalınca bağırsağa oldukça süratli geçtiğini gösterir.

YEŞİL DIŞKI

Yeşil renk dışkı köpeğinizin oldukça fazla ot yemesi sebebiyle olabileceği şeklinde daha büyük problemlerin de habercisi olabilir. Eğer köpeğiniz oldukça fazla ot yemediyse yeşil dışkı zehirlenmenin ya da iç parazitin emaresi olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

SİYAH DIŞKI

Siyah dışkı köpeğinizin sindirim sisteminde kanamalı bir hastalık geçirdiğini gösterir. Bu hastalık ülser olabileceği şeklinde siyah dışkı bununla beraber kanserin de habercisi olabilir.

KIRMIZI DIŞKI

Kırmızı dışkı köpeğinizin kalınca bağırsağında meydana gelen bir kanama sebebi ile oluşabilir. Anal kese enfeksiyonu ya da bağırsaklarda oluşan irin kanamaya niçin olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

KOYU GRİ DIŞKI

Koyu gri ve yağlı görünümlü dışkı köpeğinizin emilim problemi yaşadığını gösterir. Doğrusu köpeğinizin pankreası muntazam çalışmıyor olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

MUKUS YAPILI-BEYAZ NOKTALI DIŞKI

İçerisinde pirinç tanesine benzeyen noktalar bulunan bazı zamanlarda mukus yapılı olan dışkı köpeğinizin iç parazit problemi yaşadığını gösterir.

Köpeğinizin dışkısındaki renk değişimi ne olursa olsun önemsenmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Eğer köpeğinizdeki dışkı rengi değişimi iki dışkılamadan fazla devam ediyorsa köpeğinizi derhal veteriner hekim hekime götürmelisiniz.

Bilhassa siyah dışkılamada zaman kaybetmeden veteriner hekim hekime gitmelisiniz. Mukus yapılı beyaz noktalı dışkılamada da ikinci dışkılama beklenmeden veteriner hekim hekime gidip iç parazit tedavisine başlanmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir