1. Anasayfa
 2. Köpekler

Chartreux Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Chartreux Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı
0

Adeta gülümseyen yüzü ve görkemli görünüşü ile Fransa’dan dünyayı selamlayan görkemli kedi Chartreux yumuşacık karakteri ile de gönülleri kazanıyor. Dünyanın en büyük caz festivali olan Montreal Internasyonal Caz Festivali’nin maskotu da bir Chartreux kedisi, kısaca bu güzel ve hususi kediler popüler kültürde de kendilerine yer edinmiş durumdalar. Haydi hep birlikte “gülümseyen kedi” Chartreux kedisini yakından tanıyalım.

“EN ESKİ KEDİ CİNSLERİNDEN BİRİ”

Fransa kökenli Chartreux kedisi Siyam kedisi, Sibirya kedisi, Habeş kedisi ve ülkemize özgü Ankara kedisinin de yer almış olduğu dünyanın en eski kedi ırkları sıralamasında. 1558 senesinde Joachim du Belley tarafınca yazılan bir şiirde bahsedilen cins ek olarak birçok ressam tarafınca da resmedilmiştir. 

Tarih süresince ünlülerin de gözdesi olan Chartreux kedisi Fransız roman yazarı Colette, Charles Baudelaire, Charles de Gaulle şeklinde birçok meşhur ismin kedisi olarak da tarih sayfalanrında yerini almıştır.

“ORTA BOY BİR KEDİ CİNSİ”

Chartreux orta boyda bir kedi cinsidir, kısa tüyleri sıktır ve mavi ya da mavi gri renklidir. Yuvarlak kafasının üstünde daima dik duran kulakları kafasına oranla büyüktür. 

Bu gülümseyen kedilerin gözleri de büyüktür ve her iki gözünün altında ilk görüşte fark edilen siyah çizgiler vardır, gözleri altın ya da bakır rengindedir. Bakışları hem sempatik, hem parlak zeka hem de anlamlıdır. Sağlam yapılı vücutları olan Chartreux kedilerinin erkekleri dişilerine kıyasla daha iridir.

“ÇOK SESSİZ KEDİLERDİR”

Chartreux kedisi en sessiz kedi cinslerinden biridir. Çoğu zaman oldukca ender miyavlayan bu kedilerin bazılarıysa asla miyavlamaz. Tam bir “kucak kedisi” olarak tanımlanabilecek olan Chartreux eşeysel insanını nereye giderse gitsin takip etmekten de oldukca hoşlanır. 

Çocuklarla, öteki kedilerle, köpeklerle, yabancılarla kısacası karşılaşmış olduğu hep beraberce yakın ilişkiler kurabilen bu tatlı kediler apartman hayatına da kolayca adapte olurlar ki aslına bakarsanız bir Cahrtreux kedisi için en uygun yaşam alanı da apartman ve evlerdir. Ayrıca sessiz olsalar da oyun oynamayı oldukca severler, oldukca enerjik olmayan bu kedilerle oyun oynayarak hem eğlenip mutlu olmasını hem de egzersiz yaparak sağlığını müdafaasını sağlayabilirsiniz. 

Chartreux kedisi karakteri özetlemek gerekirse sevecen, parlak zeka ve uyumlu olarak ifade edilebilir. Ayrıca devamlı söylediğimiz şeklinde her kedinin karakteri elbet değişik ve kendine hastır, dolayısıyla Chartreux kedisi karakteri hakkında verdiğimiz bu bilgiler genellemeden ibarettir.

“TARANMAYI PEK SEVMEZLER”

Chartreux kedisi bakımı denilince akla ilk gelen tüy bakımı olsa da bu kediler çoğu zaman taranmayı pek sevmezler bu sebeple oldukca sık taramak sıkıntılı olabilir. Gene de tüylerini belirli aralıklarla doğal olarak ki taramak gerekir. Chartreux kedisi bakımı bunun haricinde öteki kedilerle aynıdır.

“KİLO ALMAYA EĞİMLİDİR”

Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde Chartreux oldukca enerjik bir kedi değildir ve bu da kilo almaya eğilimli olmasına neden olur. Fazla kilolarsa kalp hastalığı, diyabet hatta kansere zemin hazırlar, bu sebeple Chartreux kedilerinin kilo almasını engellemek sağlıklarını korumak açısından oldukca önemlidir. Bunun haricinde bu ırkta görülebilecek sıhhat sorunları içinde şunlar sayılabilir:

 • Arteriyel tromboembolizm: Kalp hastası kedilerde kedi aort tromboembolizmaları olarak adlandırılan arterlerde kan pıhtıları oluşabilir ve bu pıhtılar arka bacaklara düzgüsel kan akışını engeller. Bu durum kedilerin arka bacaklarında soğumaya, ağrıya hatta felce niçin olabilir. Bu hastalık ölümcüldür, eğer erken fark edilip derhal veteriner hekim hekime başvurulup lüzumlu tedavi uygulanmazsa kediler yaşamını kaybedebilir.
 • Hipertrofik kardiyomiyopati: Özetlemek gerekirse kalp kasının kalınlaşması olarak tanımlayabileceğimiz hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı hakkında geniş informasyon almak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • FLUTD (Kedi alt üriner sistem hastalığı) : Kediler kum kabının dışına çiş yapınca bir çok insan buna sinirlenerek tepki gösterir sadece bu doğru değildir, zira kedilerin kum kabı dışına idrar yapmasının altında bir çok kez bazı sıhhat sorunları yatar. Kedi alt üriner sistem hastalığı da bunlardan biridir ve muhakkak veterinere başvurulup kedinin tedavi ettirilmesi gerekir.
 • Patellar luxation: Chartreux kedilerinin en yatkın olduğu problem budur, patellar luxation diz kapağı kayması olarak tanımlanabilir ve birçok ırkta görülse de Chartreux eşeysel bu hastalık mevzusunda en büyük risk altında olan kedi ırklarından biridir.
NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir