1. Anasayfa
 2. Köpekler

Samoyed Nasıl Bir Köpektir? Samoyed Özellikleri

Samoyed Nasıl Bir Köpektir? Samoyed Özellikleri
0

Adını tarih öncesi Sibirya’da yaşayan bir halktan alan Samoyed günümüzde en oldukça tercih edilen evcil köpeklerdendir. O dönemlerde kızakların çekiminde Samoyed köpekleri kullanılmıştır. 1889 senesinde kaşif Robert Scott’un köpeklerden birkaçını İngiltere’ye getirmesi ile Samoyed dünyaya yayılım göstermiştir.

Samoyed köpek cinsel, beyaz kürkü, gülümseyen yüz ifadesi ve güzelliği ile her göreni kendine fanatik bırakan bir köpek cinsidir. Bir tek dış görünüşü ile değil karakteri ile de fanatik kalacağınız samoyedi yakından tanımak ister misiniz? İşte samoyed özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında her şey…

Samoyed Irk Analizi ve Özellikleri

 

 • Samoyed, adını bin yıl ilkin Sibirya’ya göç etmiş Samoyed halkından alan ve negatif hava şartlarında avcılık ve kızak çekiciliği  yapmış köpek cinsidir. Sibirya kurdu benzer biçimde -60 dereceye dayanabilen, işçi sınıfına dahil ve orta boy köpek cinsidir. Kuvvetli ve kaslı bir vücut yapısına haizdir.
 • Kaslı bir vücuda haizdir. Yüksekliği adam ve dişide değişiklik gösterse de averaj 48 ile 60 santimetre arasıdır. Samoyed’in bacakları yerde dik bir halde durur. Oldukça kuvvetli bir bacak yapısına haiz olan köpeğin ayakları düz ve tüylüdür.
 • Erişkin samoyedlerin yüksekliği erkeklerde 53-60 santimetre, vücut ağırlığı 20-30 kilo, dişilerde yükseklik 53-57 santimetre, vücut ağırlığı 15-30 kilo içinde değişmiş olur. Averaj yaşam süreleri 13-15 senedir.
 • Sarı, krem ve beyaz renge haiz olan kürk kısmı soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olduğundan sık ve serttir. Kuvvetli ve dinamik bir köpek olan Samoyed’in gözleri koyu renktedir. Siyah ya da kahverengi burnu olan köpeğin kafası ise kuvvetli ve uç kısma doğru sivridir. Uç kısma doğru hafifçe yuvarlaklaşıp dikleşen kulağı orta büyüklüktedir.
 • Oldukça naif bir köpek olan Samoyed tek bir kişiyi haiz olarak seçse de insanlara karşı oldukça nazik davranır. Dışa dönük ve dost canlısı olduğundan koruma köpeği olarak kullanılamaz. Yabancılara bile sevecen bir tavır sergiler.
 • Çocuklarla iyi yazışma kurabilen Samoyed aile yaşantısı için elverişli bir köpektir. Sahibine bağlandığı vakit oldukça toplumsal ve canlı bir hale bürünür. Öteki ev hayvanları ile uyumludur.
 • Havlamaya eğilimi olan köpek uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Aksi taktirde eşyalara zarar verebilir.
 • Oldukça akıllı bir köpek olan Samoyed formal itaat eğitimine karşı gelebilir. Eğitim sürecinin sıkı tutulması ve sabırlı olunması önerilir. Ekip halinde çalışmaya daha uyumludur. Bireysel olarak kendini doğru ifade edemeyebilir.
 • Samoyed sıcak iklimi sevmez. Sıcak havalarda serin bir bölgede tutulması gerekir. Apartman yaşantısı için uygun olsa da ufak bir bahçe köpeğin yaşaması için daha idealdir. Şu sebeple oldukça hareketli bir yapıya haizdir. Günlük olarak egzersiz yapmak ister. Bunun için açık alanlarda bulunması gerekir.
 • Samoyed’in kürkü sık ve gür bir yapıya haizdir. Mevsimsel olarak tüy döken köpeğin sık sık fırçalanması gerekir.

Samoyed  Karakteri

Samoyed

Samoyed köpek cinsel, oldukça şefkatli ve neşelidir. Enerjik, oyun oynamayı seven, akıllı, sadık ve kimi zaman inatçı bir yapısı vardır. Nazik, duygusal ve uyumludur. Tek bir kişiyi sahibi olarak kabul etse de ailenin tüm üyeleri ile iyi geçinir. Golden retriever benzer biçimde dost canlısı ve yabancılarla da iyi geçindiği için koruma köpeği özelliği yoktur. Oldukça toplumsal ve sevecen bir köpek ırkı olduğundan çocuklarla da arası oldukça iyidir. Fakat kimi zaman öteki köpeklerle mesele yaşayabilir ki bunlar çoğu zaman dominat karakterli köpek cinsleridir. Saldırgan bir tavrı yoktur, kavga etmeyi sevmez fakat havlamayı seven bir köpek cinsidir. Evde oldukça uzun süre yalnız bırakıldığı vakit eşyalara zarar verebilir.

Samoyed köpek cinsel, özgürlüğüne düşkün, tek başına takılmayı seven bir köpek cinsidir. Bu yüzden eğitimine yavru iken adım atmak oldukça önemlidir.

SAMOYED APARTMANDA BESLENİR Mİ?

Enerjik ve oyun oynamayı seven bir köpek cinsel olduğundan egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekir. Enerji ihtiyacı karşılandığı ve havlama mevzusunda eğitildiği taktirde apartmanda beslenebilir fakat en uygun yaşama alanı bahçeli bir ev ve soğuk iklimlerdir.

Samoyed Bakımı

 

Samoyed köpek cinsinin tüyleri uzun olduğundan özenli bir bakım ister. Haftada iki yada üç kez metal bir tarakla tüylerini taramak gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları tertipli olarak kesilmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Tüylerle kaplı kulakları denetim edilmeli ve lüzumlu durumlarda nemli bir bezle silinmelidir.

Kesinlikle yiyecek artıkları ile beslenmemeli ve yaşına, kilosuna uygun kaliteli kuru mama ile beslenmelidir. Bu mevzuda veterinerinize danışmak en iyisidir.

Samoyed köpek cinsinin bakımında mühim olan öteki bir nokta ise günlük egzersiz ihtiyacının karşılanmasıdır. Etrafta koşturmayı oldukça seven bu sempatik dostumuz için günlük uzun mesafeli yürüyüşler oldukça önemlidir.

Samoyed köpek cinsel genel olarak sıhhatli bir ırktır. Sadece öteki köpek cinslerinde olduğu benzer biçimde genetik olarak bazı hastalıklara yatkındır. Bunlar kalça çıkığı, diabet, progresif retinal atrofi, katarakt ve gastrik torsiyon benzer biçimde rahatsızlıklardır. Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu sempatik dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir