1. Anasayfa
 2. Köpekler

En zeki köpek ırkları

En zeki köpek ırkları
0

Yaşamını bir köpek ile paylaşan hepimiz bilir ki köpekler hakikaten fazlaca zeki dostlardır, şu demek oluyor ki her köpek hangi cins olursa olsun fark etmez zekidir. Sadece bazı köpek ırklarının ötekilerden daha zeki olduğu malum bir gerçek. 

Kabiliyet Sizsiniz yarışmasını kazanan Border Collie Max’in şaşırtıcı performansı:)

Köpeklerin zekası eğitilebilirlik ve itaat mevzusundaki başarıları baz alınarak belirleniyor, bir komutu en fazla 5 yine ile öğrenen ve verilen komutları anlayarak uygulama mevzusunda başarı göstermiş olan köpekler en zeki köpekler sıralamasında içeriyor. Doğal olarak, şunu söylemek lüzumlu  bu köpek ırklarının potansiyel zekalarını ortaya çıkartmak da insanların elinde, her köpek pozitif eğitim ile zekasını ortaya koyma şansı yakalayabilir. Evet, işte karşınızda en zeki köpek cinsleri.

1# Border Collie

Portrait of the border Collie

Geçtiğimiz yıllarda televizyonda gösterilen bir kabiliyet yarışmasını kazanan Max isminde köpeği anımsıyor musunuz? Eğitmeninin verdiği komutlarla sergilediği gösterilerle insanları kendine fanatik bırakan ve yarışmanın birincisi olan Max, bir Border Collie. Bunun bir rastlantı bulunduğunu söyleyemeyiz zira Border Collie hem fazlaca akıllı hem de eğitilmeye inanılmaz istekli bir köpek ırkıdır. En zeki köpek ırkı olan İskoçya kökenli Border Collie hem de fazlaca sevecen ve çalışkan olmasıyla da tanınıyor ayrıca.

2# Kaniş

Köpekler aleminin en ünlülerinden kabul edilen Kaniş de yüksek zekası ile tanınıyor. Fransa’nın ulusal köpeği Kaniş; takip, avlanma, çeşitli numaralar yapma benzer biçimde değişik şeyler için kolayca eğitilebilir.

3# Alman Kurdu

Polis köpeği denince çoğumuzun gözünün önüne Alman Kurdu gelir. Şu sebeple Alman kurdu polis köpeklerinin en popüleridir. Alman kurdu en zeki üçüncü köpek cinsel ve yüksek zekası, eğitilebilirliği, itaatkarlığı sebebiyle polis, arama-kurtarma köpeği benzer biçimde birçok değişik ve yaşamsal işte insanların en büyük yardımcılarından biri. Alman kurdu ek olarak çocuklarla da fazlaca iyi anlaşabildiği için mükemmel bir aile köpeği olarak da tanınıyor.

4- Golden Retriever

Zekanın sevimlilik ve sevecenlik ile birleşimi olan Golden Retriever devletimizde en fazla beraber yaşanılan köpek cinsleri içinde içeriyor. Bir av köpeği cinsel olan Golden Retriever bugün avdan fazlaca aynı Alman kurdu benzer biçimde polis, arama-kurtarma, terapi köpeği olarak insanlara yardım ediyor ve bunda doğal olarak ki yüksek zekasının görevi fazlaca büyük.

5- Doberman Pinscher

Güç, dayanıklılık ve hızın yüksek zekayla birleşimi olan Doberman Pinscher ya da özetlemek gerekirse Doberman en zeki köpek cinsleri içinde içeriyor ve yüne devletimizde hem fazlaca tanınan hem de fazlaca beslenen köpeklerden biri. Doberman da yüksek zekası, kolay eğitilebilirliği ve itaat mevzusundaki başarısı sebebiyle başta polis köpeği olmak suretiyle birçok değişik işte kullanılıyor.

6- Shetland Çoban Köpeği

Minyatür Collie olarak da malum Shetland çoban köpeği en zeki köpek cinsleri listesinin 6. Esnasında. Adından da anlaşılabileceği benzer biçimde bir çoban köpeği olan Shetland çoban köpeği o şekilde akıllıdır ki minik boyutuna rağmen devasa sürüleri büyük bir başarıyla yönetebilir.  Shetland çoban köpeği zeki olmasıyla birlikte sevecendir ve bu sayede sempatik bir dost olarak da görülür.

7# Labrador Retriver

Golden Retriever’in akrabası Labrador Retriever, özetlemek gerekirse Labrador ideal bir aile köpeğidir, çocuklarla fazlaca iyi anlaşır ve zekası ile bu uyumlu karakteri birleşince Labrador köpeklerin niçin bu denli fazlaca sevildiğini idrak etmek pek zor değildir. Labrador da öteki zeki köpekler benzer biçimde polis köpeği, arama kurtarma köpeği, rehber köpek benzer biçimde birçok değişik alanda ustalaşmış olarak çalışan bir ırktır.

8# Papillon

İsmi Fransızcada kelebek demek olan Papillon hem en minik köpek cinsleri içinde içeriyor hem de en zeki köpeklerden biri.  Kelebeğe benzeyen kulakları ile fazlaca sempatik bir görünüşü olan Papillon yüksek zekasının yanı sıra uyanık, cana yakın ve mutlu yapısıyla da insanları kendine kolayca fanatik bırakan bir köpek ırkıdır. Papillon fazlaca kolay eğitilebilir, bu küçük zeka küpleri eğitilmeye fazlaca heveslidirler.

9# Bloodhound

Upuzun kulakları ve iri cüsseli Bloodhound İngiltere kökenli bir köpek cinsel ve en zeki köpekler listesinin dokuzuncu esnasında içeriyor. Muhteşem bir av köpeği olarak tanınsa da günümüzde aile köpeği olarak fazlaca daha popüler. Doğrusu da bu esasen, zira avcılık spor değil katliam ve köpekleri bu korkulu cinayetlere alet etmek bizim için kabul edilebilir değil doğal olarak ki.

10# Rottweiler

Evet, geldik en zeki köpek ırkları listemizin sonuna, listemizin son esnasında kuvvetli, sevecen ve bir o denli zeki köpekler olan Rottweiler var. Dünyanın en başarı göstermiş bekçi köpeği olarak anılan Rottweiler yüksek zekası ile çoban köpeği, bekçi köpeği, terapi köpeği benzer biçimde birçok sıfata haiz. Rottweiler ek olarak mükemmel bir aile köpeği.

Yazımızı bitirirken ister listemizdeki ırklardan biri olsun ister değişik bir ırk ya da melez, köpek eğitiminde esas olan pozitif şu demek oluyor ki ödüllendirmeye dayalı eğitimdir. HİÇ BİR KÖPEĞİN CEZALANDIRILARAK, BAĞIRILARAK, YAZMASI BİLE ZOR ANCAK ŞİDDETE BAŞVURULARAK EĞİTİLMESİ KABUL EDİLEMEZ! 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir