1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Çocuklarla Anlaşabilir mi? Çocuklarla Anlaşan Kediler

Kediler Çocuklarla Anlaşabilir mi? Çocuklarla Anlaşan Kediler
0

Kediler çocuklarla anlaşabilir mi? Bir kedi sahiplenmeyi düşünürken kedilerin çocuklarla ne kadar iyi anlaşabileceğini merak edebilirsiniz. Sadece kediler, çocuklarınızla birlikte büyüyebilecek en iyi evcil hayvanlardır. Çocuklar kedilerle birlikte itimat içinde yaşabilirler.  Kedilerle birlikte hayata devam etmenin pek oldukça faydası vardır. Kediler küçüklere empati ve sabrı öğretiler. Mesuliyet alma becerisini kazandırırlar. Evde kedi beslemenin küçüklere yararları da oldukça fazladır. Kediler ve evlatların iyi geçinmesini için yapmanız gerekenleri öğrenmenizi elde eden bir rehber oluşturduk.

Kediler Çocuklarla Anlaşabilir mi?

Kedi arkadaşı olan evlatların destek ve sakinlik deposu olur. Kedileri olan evlatların alerjileri ve hastalanma olasılıkları daha düşüktür. Hem çocuklar hem de yaşlılar için mükemmel dost olan kedilerin bakımları da son aşama kolaydır. Yalnız tek istedikleri sevgi, şefkat.  Hem de mesuliyet bilincini aşılamakla birlikte büyük bir tesir sağlar. Bu tarz şeyleri yaparken çocuklarınızla içinde hususi bir bağ kurarlar. Evinize evcil hayvan almaya karar vermek birazcık süre alabilir. Bu yüzden bu makaleyi okuyarak kedilerle çocuklar anlaşabilir mi? Kedilerin küçüklere faydalarını öğrenmiş olacaksınız.

Evde Kedi Beslemenin Küçüklere Yararları

Evlatların bir evcil hayvanla birlikte büyümesi çocuklar için oldukça avantajlıdır. Kediler çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olacağı şeklinde en iyi koruyucuları da olacaklardır. Ilk olarak kedi sahiplenme yaparken çocuğunuzun yaşına, yaşam tarzına uygun bir kedi ırkı seçmelisiniz. Bazı kedi cinsleri çocuklarla anlaşamaz. Bunun yerine çocuklarla anlaşan kedi cinslerine öncülük vermeniz son aşama mühim.

Her kedi birbirinden farklıdır. Benzersiz karakterleri vardır. Kendilerine özgü beğenileri, hoşlanmadıkları durumlar olacağını bilmelisiniz. Mesela çekingen bir kedi gürültülü ve yoğun ilgiden sıkılabilir. Tehdit altında bulunduğunu anladığında stresli, mutsuz hatta saldırgan davranışlarda bulunabilirler.  Evde kedi beslemenin küçüklere faydası sağlamak için ilk olarak çocuğunuza uygun uysal, sıcakkanlı bir kedi sahiplenmelisiniz.

Çocuklar İçin Kedi Seçimi Iyi mi Olmalı?

Kedi beslemenin küçüklere faydası olması için aşağıdaki niteliklere dikkat etmelisiniz:

 • Kendinden güvenilir ve dost canlısı,
 • Yüksek seslere duyarlı, değişikliklere karşı kolayca strese girmeyen,
 • Okşanmaktan ve kucağa alınmaktan hoşlanan,
 • Yeni insanlarla bilhassa de çocuklarla tanışırken son aşama sıcakkanlı olması,
 • Küçüklere karşı pozitif etkisinde bırakır bırakacak ev ortamına uyum elde eden,

Safkan evcil kedi sahiplenirseniz daha uyumlu ve sakin olacaktır. Bilhassa de 2 aylık kedi sahiplenmeniz durumunda yavruluk döneminden itibaren sizinle büyüyeceği için daha uysal ve alışmış bir halde büyümesini sağlayacaksınız.

Yavru Kediler Ailenizin Mükemmel Üyesi Olurlar

Çocuklarınız için yavru kedi sahiplenmek eve daha adapte olmalarını sağlar. Süratli öğrenmelerinin yanı sıra oyun oynar ve oldukça uyurlar. Hem de her yaşta insanla da keyifli zaman geçirirler. Ufak evladınız var ise kedilere karşı daha nazik davranmalarını öğretmelisiniz.  Böylece ufak evladınız yavru kedinizle birlikte öğrenerek büyüyecektir.

Evde Temel Kuralları Belirleyin

Bir evcil hayvan bakmak büyük bir mesuliyet istediği için ailenin her üyesine vazife düşer.  Her gün kedinin beslenmesini sağlayarak kumunun değişimine kadar denetim sağlamalısınız.  Ufak evlatların kedi kumuna yaklaşıp karıştırmaması için erişemeyeceği bir yere koymalısınız. Fakat bu kedinizin kumuna erişmesinde zor olacağı bir yer olmamalı.

Çocuklar ebeveynlerini izleyerek hayvanlara iyi mi davranacaklarını öğrenirler. Bu niçin oldukça iyi bir rol oluşturmalısınız. Kedilere iyi mi sakin yaklaşıldığını, canlarını acıtmamak için iyi mi sevilmesi icap ettiğini sizden öğrenirler.

Kediniz İçinde Güvenli Alan Oluşturun

Ne kadar enerjik ve oyuncu bir kedi sahiplenseniz de kendine ilişkin sakin bir alan bulmasını sağlayın. Tüm kedilerin yiyecek yiyecek, uyumak için rahat, sakin alanlara gereksinimleri vardır. Kediniz için ideal olacak bir bölge oluşturarak rahatlamasına izin vermelisiniz. Sessiz ve yalnız kalmasını sağlayacak bir alan yarattığınıza güvenilir olun.  Kedilerin yatağı ve maması ayakaltında olmayan tenha yerlerde olmalıdır.  Bundan dolayı bazı ufak çocuklar kedinizi çileden çıkartacak aşama rahatsız edebilirler. Kedi wc kabını da banyoya koymanız hem gözden uzak hem de rahatça tuvaletini yapabileceği yer olmasından kaynaklı iyi bir tercih olur.

Çocuklarla Anlaşan Kedi Cinsleri

Her çocuklu aile tarafınca popüler olarak tercih edilen çocuklarla anlaşan kedileri aşağıda sizler için listeledik:

American Shorthair:

 Her yaştan çocuk için ideal olan bu kedi cinsel Internasyonal Kedi Derneği tarafınca belirlenmiştir.  Çocuklar için muhteşem bir kedi seçimi olacağı için bir çok ailenin sahiplenmesi için öneriliyor.

Ragdoll

Doğaları gereği uysal, insanları oldukça seven ve oyuncu bir cinstir. Oldukça etken olmalarından kaynaklı 5 yaşından büyük çocuklu aileler için oldukça iyi tercihtir. Değişime son aşama alışık olmaları da kolaylıkla strese yakalanmalarının önüne geçer.

Birman

Çocuklarla anlaşan kediler içinde bir diğeri de Birman kedi cinsel. Sabırlı, son aşama soğukkanlı ve nazik bir dost canlısıdır. Öteki evcil hayvanlarla alışabildikleri şeklinde çocuklarla da aralarını oldukça iyi tutarlar.

British Shorhair

Kedi sahiplenenler tarafında oldukça popüler bir ırk olan bu kediler güzellikleri ile de son aşama kendilerini sevdirirler. Uysal ve saldırgan değillerdir. Sadece aynı cinsten olsa da bazı türleri sakinliği ve tembelliği seveceği için aşırı oyun seven küçüklere can sıkan gelebilir. Bu demek olmuyor ki çocuklarla anlaşamaz. Yeni dünyaya gelen bir bebeğe kendi yavrusu şeklinde koruyarak bakacak bir içgüdüye haizdir. Siz bebeğinizin yanında değilken yanına kıvrılarak sizin yerinize gözcülük edecektir.

Scottish Fold

British şeklinde sık tercih edilen çocuklu aileler için uygun kedi cinslerinden bir diğeri. Yuvarlak, topaç kafa ya da kıvrık kulak şeklinde özellikler haiz olması sevimliliklerini daha da arttırır. Sadece Scottish cinsel kedilerin doğuştan eklem ağrısı olması evlatların enerjilerine yetişememelerine niçin olur. Bu yüzden genetik rahatsızlığa haiz olan bu kedilerin üremelerini en aza indirmek ve sahiplenmemek son aşama onların iyiliği için iyi olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir