1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde Diş Dökülmesinin Nedenleri – Ajanimo

Köpeklerde Diş Dökülmesinin Nedenleri – Ajanimo
0

Köpeklerde diş sağlığının önemini ve niçin yapılması icap ettiğini bilmemiz fazlaca önemlidir. Köpeğinizin diş sağlığına dikkat etmezseniz bu durum ciddi bir çekince doğurabilir.

Dişler şüphesiz ki köpeklerin en mühim bölgelerinden biridir, dişlerinde mesele olan bir köpeğin sıhhatli olma şansı yok denecek kadar azdır. Diş sorunları yaşayan köpekler mama yemekte zorlanacakları için kafi beslenemeyebilirler ve bu da genel sıhhat durumlarının bozulmasına yol açabilir. Dolayısıyla her köpek sahibinin köpeğinin ağız ve diş sağlığına maksimum düzeyde itina göstermesi gerekir. Köpeklerde diş dökülmesi ise yavru köpeklerin diş değişiklik yapma süreci haricinde kesinlikle düzgüsel bir durum değildir ve bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden veteriner hekim hekime başvurmanız gerekir.

YAVRU KÖPEKLERDE DİŞ DEĞİŞİMİ ORTALAMA 3,5 AYDA BAŞLAR

Yavru köpekler de aynı biz insanoğlu benzer biçimde zamanı ulaştığında süt dişlerini döker ve yerine bir yaşam süresince taşıyacakları ana dişleri çıkartırlar. Köpek yavrularında diş değişimi ya da dökülmesi averaj 3,5 aylık olduklarında adım atar ve bu süreç yavrular 7-8 aylık olduklarında tamamlanır. Diş değiştiren yavru köpeklerin ağzında koku olabilir, ek olarak dişleri kaşındığı için her yeri ısırma, kemirme eğilimindedirler. Bundan dolayı eğer yavru köpeğiniz diş değişiklik yapma sürecine girdiyse ve etrafı kemirmesini istemiyorsanız ona diş kaşıma oyuncakları almanız en doğrusudur.

YETİŞKİN BİR KÖPEĞİN DİŞLERİNİN DÖKÜLMESİ NORMAL DEĞİLDİR

Diş değişiklik yapma süreci bitmiş erişkin bir köpeğin dişlerinin dökülmesi ise asla düzgüsel kabul edilen bir durum değildir. Erişkin bir köpeğin dişleri çürük sebebi ile dökülebileceği benzer biçimde bazı diş eti hastalıkları da bu duruma yol açabilir. Ek olarak kimi zaman ağız içi yaralar da diş dökülmesine niçin olabilir.

Köpeğinizin dişlerinde bir mesele bulunduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapmanız ihtiyaç duyulan doğal olarak ki veterinerin yolunu tutmaktır, bundan dolayı geciktiğiniz takdirde mesele büyüyebilir ve diş kaybı sayısı artabilir.

KÖPEKLERDE DİŞ BAKIMI ÇOK ÖNEMLİDİR

Köpeğinizin dişlerine yavruluktan itibaren itina gösterdiğiniz takdirde diş dökülmesi, diş çürümesi benzer biçimde sorunlarla karşı karşıya gelme olasılığınız yok denecek kadar azdır. Köpeklerde diş bakımı için öncelikli olarak doğru beslemeye dikkat etmek gerekir. Kuru mama köpeklerin diş sağlığını korumak için oldukça etkilidir bu yüzden köpekleri kuru mama ağırlıklı beslemek diş sağlıklarını korumaya destek sunar. Tam tersine devamlı yaş mama ya da öteki yumuşak gıdalarla beslenen köpeklerde ise diş problemleri görülme olasılığı son aşama yüksektir, bundan dolayı yumuşak gıdalar köpeklerin diş aralarında birikir ve bu biriken tabakalar zaman içinde bakteri, diş taşı, tartar, plak oluşmasına ve dişlerin çürümesine niçin olur. Kuru mamanın yanı sıra fırçalama da köpeklerin diş bakımı için başvurulabilecek bir yöntemdir. Yazımızı bitirirken köpek dostunuzu tertipli olarak veterinere götürüp diş kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin diyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir