1. Anasayfa
 2. Köpekler

Kedi Çişi Kokusunu Nasıl Geçiririz?

Kedi Çişi Kokusunu Nasıl Geçiririz?
0

Kediler kimi zaman tuvaletlerini uygunsuz bölgelere yaparlar. Bu durum fena kokuya sebep olur. Bu yazımızda bu fena kokunun iyi mi geçeceğini sizlere anlatacağız.

Kedi dostlarımız titiz canlılardır ve kedilere hela eğitimi vermek çoğu zaman oldukca kolaydır. Kedileri hemen hemen yavruyken bile kum kabına koyduğumuzda oranın hela bulunduğunu anlarlar. Sadece kimi zaman kediler kum kabı dışına, halılara, koltuklara ya da yatağa çiş yapabilirler. Bu davranışın altında çoğunlukla stres benzer biçimde etkenler yatar ve strese yol açan etkenler ortadan kalkınca kediler tekrardan kum kabına çiş hayata geçirmeye başlarlar. Kedilerin, bilhassa de kısırlaştırılmamış adam kedilerin çiş kokusunu çıkartmak pek de kolay değildir ve daima kullandığımız temizlik malzemeleri bu kokuyu ortadan kaldırmak mevzusunda yetersiz kalabilir.

KEDİLER AYNI NOKTAYA ÇİŞ YAPMA EĞİLİMİNDEDİRLER

Kedi dostlarımız bir kez bir yere çiş yaptıklarında gene aynı bölgeye doğrusu idrar kokan yere çiş yapma eğilimindedir. Siz çamaşır suyu ya da değişik bir temizleyici kullanarak bölgeyi kedi çişi kokusundan arındırdığınızı düşünebilirsiniz. Sadece bu bir tek bir yanılgıdır. Zira burunlarında bizlerden oldukca daha çok koku reseptörü bulunan kediler idrar kokusunu almaya devam ederler ve ilk fırsatta gene aynı yere çiş yaparlar.

KOKUYU NÖTRALİZE ETMENİZ GEREKİR

Kediniz evin herhangi bir noktasına çiş yapıyorsa buradaki çiş kokusunu bir tek sizin duymayacağınız şekilde değil kedi dostunuzun da duymayacağı şekilde yok etmeniz, daha doğru bir ifade ile nötralize etmeniz gerekir.

ASLA AMONYAKLI TEMİZLEYİCİLER KULLANMAYIN

Kedi çişi temizlerken içinde amonyak bulunan temizlik ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bundan dolayı kedi idrarında da amonyak vardır. Amonyakla temizlediğiniz noktadaki amonyak kokusu kediyi çekerek yeniden aynı yere çiş yapmasına niçin olur.

SİRKE KEDİ ÇİŞİ KOKUSUNU NÖTRALİZE EDER

Derhal her insanın evinde bulunan sirke, kedi çişi kokusu iyi mi giderilir sorusuna verebileceğimiz hem en etkili hem de en ergonomik cevaptır. Bir bardağın yarısını ılık suyla yarısını sirkeyle doldurduğunuz bir karışım hazırlayıp kedinin çişinin üstüne döküp 3-5 dakika kadar bekledikten sonrasında silin.

SON OLARAK KARBONAT KULLANIN

Su ve sirke çözeltisi ile sildiğiniz bölge kuruduktan sonrasında üstüne bol miktarda karbonat serpin. Serptiğiniz karbonatı 1-2 saat beklemeye alın ve elektrik süpürgesi ile çekin. Eğer halınızda ya da çişin bulunmuş olduğu noktada koku ya da kir kaldıysa bu işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Tüm bu işlem tamamlandıktan sonrasında normal olarak klasik ve hoş kokulu temizlik malzemeleri ile de silmek isterseniz bunu yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir