1. Anasayfa
 2. Köpekler

Evde Köpek Eğitimi Hakkında Bilgiler

Evde Köpek Eğitimi Hakkında Bilgiler
0

Evde Köpek Eğitimi Hakkında Bilgiler

Ilk olarak köpek yetiştirirken onların bizim bir oyuncağımız değil,günlük görüştüğümüz dostlarımız olarak görülmesi oldukca mühim bir durumdur. Dostlarımla anlaşabilme ve karşılıklı empati kurabilme, iki tarafın beklentilerinin karşılanması için ihtiyaç duyulan en temel noktadır.

Köpek sahipleri genel anlamda ekonomik durumları el vermediği için bir profesyonelden yardım alamıyor. Ve dostlarını kendileri yetiştirmeye çalışıyor. Bu yetiştirme sürecinde karşılıklı anlaşmazlıktan doğan bazı sıkıntılar dostlarımız üstünde yanlış davranışlar oluştururken psikoloji bozulmasına da sebep olabiliyor. İşte bu bozulmalara sebebiyet vermemek için temel eğitimde öğretilecek bazı komutlar ve ayrıntıları.

Oturma Eğitimi

Dostumuzla düz bir alanda yürürken karşı sana geçip ilkin ‘Dur’ komutunu verip durmasını sağladıktan sonrasında ‘Otur’ komutuyla paralel olarak eğitim kayışını hafifçe yukarı doğru kaldırırken kalçasına bastırın. Bu hareketiniz dostunuzun dik bir halde oturmasını sağlar. Bu komutu dostunuza öğrenene kadar her gün kısa sürelerle tekrarlayın. Komutu sorunsuz yerine getirdikten sonrasında eğitim kayışı olmadan da bu komutu verin. Bu aşamayı da sorunsuz geçmiş olduğu takdirde artık oturma eylemini gerçekleştirecek yetiye haiz  olmuş anlamına gelir.

Hela Eğitimi

Dostunuzu minik yaşta aldığınızda evde tuvaletini yapması kadar naturel bir şeyin olmadığını altını çizerek söylemek isterim. Eğer bu durumdan şikayetçi olacaksanız kesinlikle köpek yetiştirmeyin. Bu sebeple siz rahatsız olacağınız benzer biçimde ona da büyük hastalık vereceksiniz. Dostunuza hela eğitimi vermeye başlamadan ilkin onun düşüncesinden ceza-ödül ikilemini oldukca iyi anlatmanız gerekmektedir. Mesela siz yanındayken tuvaletini yapmış olduğu takdirde ona ceza verirseniz,siz yanındayken eve tuvaletini yapmayabilir fakat yokluğunuzda yapabilir.

Hatta siz yanında olsanız bile gizlice evin herhangi bir köşesine tuvaletini yapabilir. İdeal olarak bu eğitimi dostunuzla yürüyüşe çıktığında tuvaletini yaptığında onu ödüllendirerek başlayın. Fakat tuvaletini yapar yapmaz eve de götürmeyin. Bu onun zihninde tuvaletini yapınca eve dönme vaktinin geldiğini çağrıştırır ve hela mevzusunda sorun yaratabilir. Şöyleki bir yol izlerseniz;yürüyüşünüz esnasında tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin ve yürüyüşünüze yada oyun oynuyorsanız oyununuza devam edin. Bu davranış ona tuvaletini dışarıda yapma alışkanlığı kazandıracaktır.

Son olarak dostunuza ceza-ödül teriminde gıdalardan ziyade duygularınızı aktarabilmeniz onunla oldukca daha iyi anlaşabilmenizi elde edecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir