1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Kumuna İşemiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Kumuna İşemiyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedim her yere işiyor diyen birçok kedi sahibi bu durumdan oldukça şikayetçidir. Kediler doğaları gereği kuma dışkılarını yaparak gömme eğilimi içinde olurlar. Evcil kediler için hususi olarak hazırlanan kumlar ise evlerde bakılan kedilerin bu gereksinimlerini gidermeyi başarmaktadır. Bazen kediler, bilhassa alışık olmadığı yada sevmediği bir kum olması ya da tamamen başka bir nedene bağlı olarak da kendi kumunun haricinde değişik alanlara tuvaletini yapıyor olabilir. Bundan dolayı kediniz için en iyi kedi kumlarını tercih etmeniz gerekecektir.

Kediler, öteki pek fazlaca hayvan türüne nazaran fazlaca daha hijyene ehemmiyet veren hayvanlar içinde yer almalarına bağlı olarak bilhassa alışık olmadıkları ortamlarda tuvaletlerini yapmakta zorlanacaktır. Öte taraftan çeşitli sıhhat problemlerine da bağlı olarak kedinizin kendi kumundan başka bölgelere de tuvaletini yapması mümkündür. Kedim kumuna işemiyor diyen kedi sahiplerinin bu yüzden kedilerini doğru bir halde gözlemlemesi ve ortaya çıkan bu nedenlere nazaran kedilerini kuma alıştırmaları gerekecektir.

Kedilerin Kumuna Yapmamasının Sebepleri Nedir?

Adam kedi işeme problemi ile dişi kedilerin kumundan başka yere yapmalarının birbirinden değişik birçok sebebi olabilir. Bilhassa bu kapsamda ilk şüphelenilmesi ihtiyaç duyulan unsur kedinin herhangi bir sıhhat problemi olup olmadığıdır. Bir çok vakit çeşitli sıhhat problemlerine bağlı olarak kedilerde kumundan değişik bölgelere idrarını yada dışkısını yapma eğilimi görülmektedir. Çeşitli sıhhat sorunlarının yanı sıra kedilerde bazı davranış bozukluklarına da bağlı olarak bu tür alışkanlıklar ortaya çıkabilir. Bilhassa kendin bölgesini işaretlemek istemesi bu davranışa niçin olacaktır.

Genel olarak kedilerin kendi kumu haricinde herhangi bir alana idrarını ya da dışkısını yapmasının sebepleri özetlemek gerekirse şunlardır:

 • İdrar yolu hastalıklarının görülmesi,
 • Parazit,
 • Stres yada işaret bırakmaya dayalı davranışlar,
 • Kumunun temiz olmaması,
 • Kumunu sevmemesi,
 • Kum kabının yanlış yere konulması vb.

Bir çok vakit kedilerin kendi kumu haricinde bir alana dışkılamasında kedi kumu tercihleri de ön plana çıkmaktadır. Kedinizin hoşuna gitmeyecek kalitesiz kumların tercih edilmesi, açık yada kapalı kum kabından hoşnut olmaması, alışmış olduğu yerin haricinde değişik bir yere kabın konulması benzer biçimde etkenler olabilir.  

Yavru Kedi Çişini Niçin Kuma Yapmıyor?

2 aylık kedi tuvaletini yapmıyor benzer biçimde problemler yaygın olarak görülmektedir. Bilhassa fazlaca daha minik oldukları dönemlerde de bu davranışı kazanmaları için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Kedinizin idrarını kum kabı haricinde yapmasına başlamasının peşinden ilk akla gelen idrar yolu sorunları benzer biçimde çeşitli hastalıklar olsa da yavru kedilerin hemen hemen bu davranışı kazanmaları mümkün olmayabilir.

Bir çok yavru kedi kumunu kendisi kısa sürede keşfetmektedir. Sadece yavru kedi hemen hemen bunu kendini başaramamışsa ona destek olmanız da mümkündür. Kuma gitmiyor ve görmüş olduğu her yere tuvaletini yapma eğilimi gösteriyorsa kedinizin dışkısının bir kısmını alıp kumuna koymanız etkili olacaktır. Öte taraftan daha ilkin yapmış olduğu yerin de iyice temizlemesi ve hiçbir kokunun kalmamasına da dikkat etmeniz gerekecektir. Ek olarak kedi eğer kumana girip çıkmakta zorlanıyor kum kabını onun fazlaca daha rahat ulaşabileceği şekilde seçilmesi gerekecektir. Kedim kumuna işemiyor diyen birçok kedi sahibinin bu tür unsurlara dikkat etmesi önerilir. 

Kedinin Eve Çiş Yapmasını Önlemek İçin Neler Yapılır?

Kediler niçin kumundan başka yere kaka yapar sorusu birçok kedi sahibinin kafasının karışmasına niçin olmaktadır. Kedilerin kendi kumu haricinde idrarını ve dışkısını değişik bölgelere yapmasını önlemek için değişik yöntemler izlenebilir. Bilhassa kumlarının sık sık temizlenmesi mühim bir unsur olacaktır.

Kedilerin eve çiş yapmasının önüne geçmek için şu unsurlara dikkat etmeniz tavsiye edilir:

 • Kedi kumunun sık sık temizlenmesi,
 • Kedinizin alışık olduğu yada memnun kalacağı kumların tercih edilmesi,
 • Tuvaletini yapmış olduğu bölgenin teşvik edilmesi,
 • Kumuna yaptığında kedinin ödüllendirilmesi,
 • Kedinin ihtiyacına nazaran kumunun yerinin belirlenmesi vb.

Kaliteli ve uygun kedi kumu ve kabının seçilmesi en mühim unsurdur. Ek olarak devamlı kumunun temiz olması da mühim bir teşvik olacaktır. Kedilerin kendi kumu dışındaki alanlara tuvaletlerini yapmaları oldukça ender bir durumdur. Bir çok kedi kendi kumuna tuvaletlerini yapmaktadır. Eğer kumu haricinde bir alana dışkılıyorsa bu durumda değişik problemler düşünülecektir. Kedim kumuna işemiyor diyen kedi sahiplerinin uygulayacağı birçok değişik mtot bulunmaktadır. Bu sayede kedinizi kumuna kolayca alıştırmanız mümkündür.

Ek olarak Bakınız: Kedim Kendini Temizlemiyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir