1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilere Yaş Mamanın Faydaları Nelerdir?

Kedilere Yaş Mamanın Faydaları Nelerdir?
0

Kedilere yaş mamanın faydası, kuru mamaya bakılırsa daha kolay sindirilebilmesidir. Kedilerin anatomik yapısından kaynaklı olarak, yaş mama tükettikleri vakit kabızlık benzer biçimde sorunlarla karşı karşıya gelme ihtimalleri düşer. Ek olarak kedilere yaş mamanın yararları içinde kedilerin böbrek sağlıklarını da korumaları vardır. Bundan dolayı kedi sahiplerinin kedilerine kuru mama yerine yaş mama vermeleri tavsiye edilmiştir.

Kedilere Yaş Mama Ne Kadar Verilir?

Kedilerin yaş mama yemeleri, haftada minimum 2 yada 3 kez olmalıdır. Haftada 3 gün yaş mama tüketen bir kedinin bağırsak sağlığı korunacaktır. Kedi sahiplerinin taleplerine bakılırsa daha çok yaş mama verilmesi de kediler için uygun olacaktır.

Kedilere Her Gün Yaş Mama Verilir Mi?

Kedilerin yaş mama yemeleri, her gün de olabilir. Kedi sahipleri, kedilerine verecekleri mamaları taleplerine bakılırsa belirlerler. Eğer kedilerine yaş mama vermek ve beslenmelerinin yaş mama ile yapılmasını talep ediyorlarsa, her gün kedilerine yaş mama vermeleri kedileri için bir mesele teşkil etmez.

Kedilere Yaş Mama Zararı dokunan Mı?

Kedilere yaş mamanın zararları, bilinmiş olduğu kadarıyla yoktur. Yaş mamalar, kedigillerin doğada tükettikleri besinler öykünmek etmelerinden dolayı kendileri için zararı olan maddeler içermezler. Bundan dolayı da sahipleri tarafınca da kedilerine talep ettikleri gün kadar yaş mama verilmesinde bir sakınca yoktur.

Yavru Kediye Yaş Mama Ne Kadar Verilir?

Yavru kedilere verilecek mama, kedilerin cinslerine bakılırsa değişim gösterir. Gelişme aşamasında olan birçok kediye, her öğünde ortalama 50 gram yaş mama verilir. Kediler kimi zaman bu mamaların hepsini anda bitirmez sadece öğün gereksinimleri ortalama olarak bu kadardır.

Soğuk Yaş Mama Kediye Zararı dokunan Mı?

Kedilere soğuk yaş mama verilmesi, bağırsak sistemlerinin kırılgan olmasından dolayı zararı olan olarak malum durumlar içinde yer alır. Soğuk kısaca dolaptan hemen hemen çıkarılmış olan yaş mamalar, kedilere direkt verildiği zamanlarda ishal olmalarına niçin olur. İshal olmalarından sonrasında bağırsak sağlıklarının yerine gelebilmesi için kuru mama tüketimine geçilir. Bundan dolayı yaş mamaların oda sıcaklığına gelene kadar beklenmesi gereklidir.

Yavru Kedilere Yaş Mama Ne Süre Verilir?

Kedilerin yaş mama yemeleri, ortalama 1 aylık olmalarından sonrasında başlayabilecekleri davranışlar içinde yer alır. Annelerinden ayrılan yavru kediler, 1 aylık olmalarından sonrasında daha çok süt içmek istemeyebilirler. Süt almak istemedikleri zamanlarda kedilere yaş mamanın yararlı olduğu da göz önünde bulundurulmalı ve yiyebilecekleri kadar yaş mama kendilerine verilmelidir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim unsur, yavru kedilerin kaliteli bir yaş mama yemeleri ve sıhhatli bir halde büyüyebilmeleri için lüzumlu oranda mama yemeleridir.

Kediler İçin Kuru Mama Mı Yaş Mama Mı?

Kedilerin yemeleri ihtiyaç duyulan mamalar, hem kuru hem de yaş mamalardır. Her iki mama türünün de kediler için faydası vardır. Kuru mama, kedilerin diş sağlıklarını korumaları için tüketmeleri ihtiyaç duyulan gıdalardan biridir. Yaş mama da bağırsaklarına ve sindirim sistemlerine iyi gelir. Bundan dolayı da kediler hem yaş hem de kuru mama verilmesi gereklidir. Bunlara ek olarak, kedilerin yeme alışkanlıklarına bakılırsa hangi mamanın verilmesi gerektiği belirlenmelidir. Kuru mama, bir kez konduğu vakit sıcak yada soğuktan etkilenmediği için daha uzun soluklu saklanabilecek bir mama türüdür. Sadece yaş mama yapı olarak daha hassastır ve hızlıca bozulabilir. Günde iki yada üç kez belirli saatlerde mama yiyen kediler için yaş mama tercihi daha doğru olur sadece gün içinde acıkmalarına rağmen bir yerde kesinlikle kuru mama da kendileri için bulundurulmalıdır. Kuru mama dayanıklı olmasından dolayı, hem evde hem de dışarıda olan kediler tarafınca yenebilecek mamalardan biridir.

Yaş Kedi Mamasının İçinde Ne Var?

Yaş mama içinde ne olduğu, şu şekilde sıralanmıştır:

 • Et Yan Ürünleri
 • Sebzeler
 • Tahıllar
 • Mineraller Ve Yağlar
 • Su
 • Jelleştirme Maddeleri

Bu besin maddelerinin hangisi yaş mama yapmak için kullanılacaksa ilk olarak ezilerek püre haline getirilir. Sonrasında kafi miktarlarda kedilerin tüketebilecekleri şekle getirilir. Yaş mamalar, yavru yada erişkin kedilerin tüm gıda gereksinimlerini aynı anda karşılamaları açısından mühim gıda öğeleri içinde yer alırlar.

Yaş Mama Kedi Kilo Aldırır Mı?

Kedilerin kilo alması için yaş mama tüketimleri, doğru görülen durumlardan biri değildir. Yavru ve erişkin kedilerin kilo alma sorunları var ise ya da sıhhatli oldukları kilodan oldukca daha zayıflarsa, kuru mama tüketmelerinin artması daha doğru olacaktır. Kuru mama yiyen kediler, kısa süre içinde hızlıca kilo alabileceklerdir.

Yaş Mama Tüy Döker Mi?

Yaş mamanın tüy dökmesi, muhteviyatında fazla yağ bulunmuş olduğu vakit çoğunlukla karşılaşılan durumlar içinde yer alır. Kediler, yedikleri gıdalardan fazla yağ aldıklarında tüyleri dökülmeye adım atar. Yaş mamalar, kediler için almaları ihtiyaç duyulan tüm mineral, vitamin ve gıda değerlerini içermeleri bakımından önemlilerdir. Sadece devamlı olarak yaş mama tüketimi, her yaş grubu kedide tüy dökülmesine niçin olabilir. Tüy dökümünün önüne geçebilmek için de kedilerde kuru mama ile beslenme yapılmalıdır.

Yaş Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilere yaş mama alımı için en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsur, muhteviyatında yer edinen gıda maddeleri ve bu gıda maddelerinin kedinin ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığıdır. Eğer herhangi bir marka tarafınca üretilmiş yaş mama, ilgili yaş grubundaki kedi için yararlı olmayacaksa tüketimine gerek kalmamıştır. kedilere yaş mamanın yararları olmasıyla birlikte zararları da olabilir. Bundan dolayı da tüketilecek olan yaş mamanın kokusu, tazeliği, dokusu da satın alırken mühim unsurlar içinde yer alır. Son kullanma tarihinin yakın olduğu mamaların kedilere verilirken dikkat edilmesi de çokça önemlidir. Kediler bozuk mamalardan dolayı zehirlenerek ölebilirler.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Beyaz Köpük Kusmak Ne Anlama Gelir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir