1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Hırlıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Hırlıyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedinden içinden gelen hırıltı birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Kedilerin organik davranışlarından kabul edilen bu hırıltılar oldukça normaldir. Her ne kadar kedi hırlaması organik olsa da ara sıra değişik şekillerde de hırıltılı bir ses çıkardıkları görülmektedir. Bu seseler bilhassa hırçın oldukları dönemde gurlama şeklinde değil daha oldukca tıslama biçiminde olabilir. Genel anlamda içten gelen bu hırıltılı sesler sevildiklerinde ve sakin olduklarında görülmektedir.

Hırıltı şekilde kedinin nefes alması, düzgüsel hırıltının haricinde değişik bir tonda devamlı olarak hırlaması bununla beraber değişik sıhhat problemlerine da işaret ediyor olabilir. Bundan dolayı kediler hasta yada yaralı olduklarında da bu tür sesleri çıkarabilirler. Kedim hırlıyor diyen kişilerin kedilerinin hırlama şekline bakılırsa tedbir almaları gerekebilir.  

Kediler Niçin Hırıltılı Şeklinde Ses Çıkarır?

Kediler niçin gırgır ses çıkarır şeklinde sorular birçok kedi sahibi tarafınca merak edilmektedir. Bunun birçok sebebi olabileceği için kedinizin çıkardığı bu sesleri doğru tanımlamanız gerekecektir. Kediler bir çok süre mutlu olduklarında, sevildiklerinde ya da oyun oynarken hırıltı benzeri sesler çıkarmaktadır. Sadece yalnız bu tür durumlara bağlı olarak kedilerde hırlama olmayabilir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle de oldukca sık hırıltılı sesler duyulması mümkündür. Kediler ara sıra haiz oldukları ağrıları ve fena öteki durumları da hırlayarak ifade etmektedir.

Sıhhat sorunları haricinde mutlu olduklarında da kedilerde hırıltılı sesler duyulacaktır. Bazı hırçın kediler ek olarak tıslamaya benzer bir sesle de kendilerini ifade etmeleri mümkündür. Bu tip durumlara karşı kedinizin ne istediğini iyi idrak etmek ve buna bakılırsa davranışlarınızı belirlemeniz mümkündür. Kedilerin kendilerine özgü birçok değişik davranışı vardır. Bu davranışlara bakılırsa kedinizi iyi gözlemlemeniz gerekecektir. Kedilerin hırlamasında daha birçok değişik niçin olabilir.

Hırçın Bir Kedi Iyi mi Sakinleştirilir?

Çoğu zaman hırçın kedinin sakinleştirilmesi için birçok değişik yöntem uygulanabilir. Genel anlamda kediler hırçın oldukları dönemlerde hırıltılı sesler çıkarabilirler. Kedilerin sakin ve uysal olmaları için temel koşul kendilerini güvende hissetmeleri olacaktır. Kendilerini güvende hisseden kedilerin hırçınlık emareleri daha azca olacaktır. Hırlayan ve oldukca sık hırçın davranışlarda bulunan kedilerin sakinleştirilmesi için onu bir süre kendi kendine de bırakmanız gerekebilir.

Hırçın bir kedinin sakinleştirilmesi için değişik yöntemlere başvurmanız mümkündür. Bu kapsamda kedilerin daha sakin olması için şu yöntemlere başvurmanız gerekebilir:

 • Kedinizin güvende hissetmesini sağlayın.
 • Oyun alışkanlıklarını geliştirin ve onlara özgür alanlar tanıyın.
 • Gürültü, başka bir evcil hayvanın varlığı yada öteki etkenleri ortadan kaldırın.

Agresif davranışlarda bulunan kedilerin sakinleştirilmesi ve hırlama davranışında bulunan kedilerin uysallaştırılması için yeteri kadar kedinize ilgi gösterdiğiniz de güvenli olmanız gerekecektir.

Yavru Kediler Niçin Hırıltılı Nefes Alır?

Yavru kedi hırıltı sorunları yaşıyorsa bunun birçok değişik sebebi olabilir. Bu nedenler içinde bilhassa çeşitli rahatsızlıklar ilk sırada yer alacaktır. Kedilerin birçoğu organik olarak hırıltılı sesler çıkarır. Bilhassa uyukladıkları esnada oldukca sık içten gelen bir hırıltı ile nefes aldıkları görülmektedir. Yavru kedilerde de bu davranışlar çoğunlukla görülmektedir. Sadece solunum bozukluğu şeklinde sebeplerin de kedilerde hırıltılı bir nefes almaya niçin olduğu görülecektir.

Kedilerin hırıltılı bir halde nefes almaları yada değişik sesler çıkarmasında birçok değişik niçin olabilir. İster yavru ister erişkin kedilerde olsun fark etmeksizin kedilerin hırıltılı sesler çıkarmasındaki başlıca unsurlar özetlemek gerekirse şöyledir:

 • Stres altında hissetmeleri,
 • Çeşitli solunum sorunları ve hastalıklara haiz olmaları,
 • Sevilmek, ilgi görmek istemeleri,
 • Ses tellerinin tahriş olması vb.

Hırıltılı şekilde nefes alan kedilerin niçin bu davranışı gösterdiğinin doğru anlaşılması önemlidir. Kedim hırlıyor diyenlerin bu probleminin çözümü için değişik yöntemlere başvurması gerekecektir.

Yavru Kedi Nefes Alırken Hırıltı Iyi mi Geçer?

Kedi nefes alırken hırıltı problemi yaşamasında birçok unsur bulunmaktadır. Kedinin nefes alma sırasından bazı hırıltılar ve değişik sesler çıkarması bu durum büyük olasılıkla bir sıhhat sorununa işaret ediyordur. Bundan dolayı uzman bir veteriner hekim hekime götürmekte yarar vardır. Solunum sorunları kedilerde değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği için tedavisinde de tek bir yöntem uygulanmaz. Soğuk algınlıklarına bağlı olarak yada devamlı nemli, rutubetli yada havasız ortamlarda yaşayan kedilerde de hırıltılı sesler görülecektir.

Nefes alırken hırıltılı sesler çıkaran kedilerin uygun ilaçlar ile tedavi edilmeleri gerekecektir. Bilhassa yavru kedilerin bağışıklık sistemi oldukca daha düşük olacağı için soğuktan ne olursa olsun korunması ve uygun yaşam alanlarının sağlanması gerekecektir. Hırıltı problemi artarak devam ediyorsa en kısa sürede veteriner hekim hekime başvurmanız gerekecektir.

Kedilerin Mırlamasının Yararları Nedir?

Kedi mırlaması yararları yalnız kedi için değil insanoğlu için de çeşitli faydalar sağlar. Bilhassa geçmiş yıllarda hayvanlar ruhsal hastalıkların tedavilerinde oldukca sık tercih edilmiştir. Buna ek olarak kedilerin hırlamasında kendileri için de yararlar vardır. Vücutlarındaki ağrı ve şişliklerin azalmasına destek olacağı şeklinde vücudunda yarar ya da kırık var ise da süratli şekilde iyileşmesine katkı sağlar. Kedim hırlıyor diyen kişiler kedilerin çıkardığı bu sesler sebebiyle ilk etapta endişelenmeleri yersizdir.

Ek olarak Bakınız: Kedim Geceleri Uyumuyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir