1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Hırçınlaştı, Ne Yapmalıyım?

Kedim Hırçınlaştı, Ne Yapmalıyım?
0

Uysal kedinin hırçınlaşması pek oldukca evcil hayvan sahibinin yaşamış olduğu sorunlardan biridir. Doğaları gereği birazcık hırçın ve agresif olabilen kediler bazı durumlarda sahibiyle kavga etmeye meyillidir. Öte taraftan birden fazla evcil hayvanın yaşamış olduğu ortamlarda da başta uysal olan kedinin sonradan hırçın ve agresif hareketlerde bulunmuş olduğu görülebilir. Sosyalleşmiş bir kediniz var ise ve birden hırçınlaştığını fark ediyorsanız ilk olarak bu durumun nedenlerini gözden geçirmeniz gerekir. Kedim hırçınlaştı, uysallaşması mevzusunda sebeplere nazaran yöntem belirlemeniz önemlidir.

Kediler Niçin Hırçınlaşır?

Kedinin hırçınlaşma sebepleri evcil hayvanınızın naturel yaşam ortamında meydana gelen bazı köklü yada geçici değişimlerle ilgili olabilir. Kediler kendinin güvende hissetmediği süre gereksiz yere saldırganlık tavrı takınabilir. Oldukça karışık canlılar olan kediler, iyi niyetle yaptıkları bir harekette bile hırçın davranabilirler. Bu yüzden kedinizi uysallaştırmak istiyorsanız ilk olarak yaşam alanında bazı düzenlemeler yapmanız önemlidir.

Kedinin uysal davranırken birden hırçın hareketlerde bulunmasının arkasında değişik sebepler olabilir. Şundan dolayı her ne kadar doğalarında agresif bir yapısı olsa da kediler çoğu zaman uysal ve uyumlu canlılardır. Tekir kedilerin öteki kedi ırklarına nazaran daha agresif olduğuna inanılır. Fakat agresif hareketler ev içinde her kedide görülebilir. Kedinin sahibine yada öteki evcil hayvanlara karşı hırçın davranmasının ilk sebebi kendini güvende hissetmemesi ve savunmaya geçmesidir. Bir öteki saldırganlık sebebi ise yaşam alanında baskın olmak için karşısındaki canlıya gözdağı vermektir.

Hırçın Kedi Davranışları Nedir?

Kedinin agresif davranışlarına örnek olarak karşısındaki canlıya güç gösterisinde bulunması verilebilir. Sinirli olan kediler, vücut hareketleri ile öteki kedilere karşı üstün olmaya çalışırlar. Ev içinde baskın role girmek isteyen kediler vücutlarını kabartır ve patileriyle saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Baskın olan kediler, evindeki öteki kedilere karşı güç gösterisi uygulamak için bölgenin kendisine ilişkin bulunduğunu göstermek ister. Bu yüzden evin çeşitli yerlerine idrar püskürtme problemi da görülebilir. Bu davranış, kediler içinde hiyerarşik seviye oluşturmak için baskın kedinin gerçekleştirdiği bir eylemdir. Buna ek olarak kediler ev içinde sık sık saldırgan ve agresif bir tutum sergileyebilir.

Kedinin Hırçınlaşması Iyi mi Önlenir?

Kedinin hırçınlaşmasını önlemek için ilk olarak kediyi kendi alanında güvende ve rahat tutmak gerekir. Eğer iki tane baskın ruhlu kediniz var ise bunlar ev ortamının kendilerine ilişkin bulunduğunu göstermek için sık sık saldırgan hareketler gösterecektir. Bu yüzden birden fazla evcil hayvan seçiminde uysal kedim hırçınlaştı sorunuyla karşılaşmamak için öteki evcillerle uyumlu kedi ırkları seçilebilir. Beraber yaşamaya alışmış ve agresif davranmayan kediler bir arada kavga etmeden yaşayabilirler. Bunun haricinde uysal kediniz aniden size karşı saldırgan davranışlara giriyorsa ev ortamında kendini güvende hissetmediği bazı problemler yaşaması muhtemeldir. Evindeki sorunları ortadan kaldırdığınızda kediniz daha uysal ve sıcak kanlı davranışlarına devam edecektir.

Agresif Davranan Kedi Uysallaşır Mı?

Hırçın kedinin uysallaşması belirli bir eğitim ve yaklaşımla mümkündür. Kediniz ev içinde kendine ilişkin bir dinlenme bölgesi ve oyun alanı yaratmışsa bu bölgeleri ona bırakmak en doğru hareket olacaktır. Kediler karışık karakterde canlılar olduğundan sahibi olarak sizi oldukca sevip önemsese bile kendi bölgesinde özgür iradesiyle hareket etmek ister. Bu yüzden kedinizin davranışlarıyla inatlaşmak yerine onun kabul etmiş olduğu alanları oyun yada dinlenmesi için yalnız ona ayırmak doğru bir yaklaşım biçimidir.

Hırçın Kediler Iyi mi Uysallaşır?

Hırçın kedilerin uysal hale getirilmesi için kedinize hususi bir yaşam alanı oluşturmanız tavsiye edilir. Ek olarak evinizde öteki evcil hayvanlar ve oldukca sayıda kedi var ise, hepsine ayrı ayrı mama ve su kapları koymanız tavsiye edilir. Kediler kendilerine ilişkin mama kapları, yataklar, tuvaletler, tırmanma tahtaları ve oyuncaklar edindiğinde beraber yaşama daha uyumlu hale gelir. Mama ve su kaplarını yerleştirdiğiniz alanlar bile ehemmiyet taşır. Kedinin devamlı olarak arkalarını kollamalarını gerektirecek bölgeler yerine daha kuytu ve sakin kalacakları yerlerde mama yemeleri sağlanmalıdır. Mama ve su kapları kedinin kendi bölgesi olarak belirlediği yerde ve yalnız ona hususi olmalıdır.

Kedilerde saldırganlık davranışını tetikleyen bir öteki unsur da eve gelen misafirlerin tutumlarıdır. Kedinizin yabancılara karşı agresif olması durumunda misafirlerin onu sevmeye emek harcaması yada dinlenme zamanlarını bölmesi tavsiye edilmez. Bazı kediler dost canlısı ve uysal yapıda olsalar bile yalnız sahiplerine karşı ilgilidir. Öteki insan ve evcil hayvanlara karşı davranışlarında ölçülü tavır takınan kedilerin sosyalleşme eğitimi alması sonrası uysal davranışlarda bulunması mümkündür.

Kedilerde kısırlaştırma sonrasında agresif davranışlar görülmesi son aşama normaldir. Bu durum çoğu zaman geçici bir süreliğine tesir etmesine karşın kedinin karakterini etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Kısırlaştırma tesiri geçince kediniz kendini biyolojik ve ruhsal olarak bu duruma alıştırdığında oldukca daha uysal davranışlar gösterecektir. Meydana getirilen araştırmalar kısırlaştırılmış ev kedilerinin öteki evcil hayvanlar ve insanlarla daha uyumlu bir yaşam sürdüklerini ortaya koymaktadır. Kedim hırçınlaştı durumunda uysallaşması için tecrübeli kişilerden ve veterinerlerden sosyalleşme eğitimi hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedim Pirelendi, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir