1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Ne Renk Görür? – Petyaşam

Kediler Ne Renk Görür? – Petyaşam
0

Kedilerin görmüş olduğu renk çoğunlukla daha bulanık ve grimsi bir tondur. Kediler her rengi algılayabilen canlılar değillerdir. Birçok renk kediler için hem anlam ifade etmiyor hem de insanların görmüş olduğu şekilde renkleri ayırt edemez. Bu sebeple de kediler renklere karşı fazladan bir ilgi göstermezler. Renkler mevzusunda insanoğlu daha seçici olabilirken, kediler de bu seçicilik yoktur.

Renkleri birbirinden ayırt etmede zorluk çeken kediler çoğunlukla daha bulanık görürler ve birçok rengin parlaklığını algılayamazlar. Dolayısı ile de kedilerin renkleri görmesinin sınırı olan olduğu düşünülür. Bazı renkleri algılayabilen kediler ince renklerde açık renklerde ve pastel tonlarda çoğu zaman gri bir görüntüye sahiptirler.

Kediler Renkleri Algılar mı?

Kedilerin renk algısı ile renk körü olan insanların renk algısı benzerlik gösterir. Kediler her rengi algılayamasalar da bazı renkleri seçebilirler. Bilhassa ana renklere bakarken renk körü insanların yaşamış olduğu sorunları yaşamaları mümkün. Kedilerin değişik görmüş olduğu renklerden bazıları şunlardır:

Pembe renklerini daha yeşil bir ton da görürken, mor rengi ise mavi renkte görmeleri mümkündür. Kedilerin en net algıladığı iki renk mavi ve yeşildir. Ek olarak kedilerin sarı rengi gördükleri de düşünülmektedir.

Renklere karşı hususi bir gereksinim, ilgi ya da gereksinim duymadıkları için birçok renk kedilere anlam ifade etmemektedir. Kedilerin göremediği renkler içinde bununla birlikte turuncu ve kahverengi de yer alır. Kedilerin göremediği şeklinde anlatılan tüm renkler, aslına bakarsak kedilerin fark etmiş olduğu sadece insanoğlu kadar net ve parlak olarak seçen dediklerini ifade eder.

Kedilere Hangi Renk Oyuncak Alınır?

Kedilere alınan oyuncakların rengi kedilerin seçebileceği renkler olabilir. Sarı, mavi ve yeşil renkleri daha net bir halde görebilen kediler, öteki renkleri daha gri bir ton ile görmektedir. Bu sebeple de birçok uzman tarafınca kedilere armağan ya da oyuncak alınacağı vakit görebildikleri ve seçebilecekleri renklerin tercih edilmesi önerilir.

Sadece unutulmaması ihtiyaç duyulan en mühim unsur kedilerin renklere karşı bir takıntı ya da ilgi beslenmiyor oluşlarıdır. Kedinize hoşuna gidecek bir şey aldığınız vakit bunun ona yalnız zarar vermeyeceğinden güvenli olmanız bir çok vakit yeterlidir.

Kediler Geceleri Iyi mi Görür?

Kedilerin gece görüşü özellikleri vardır ve geceleri, gündüzlere gore daha iyi görebilirler. Geceleri insanlara ihtiyaç duyulan ışığın yalnız 6’da 1’ine gereksinim duyan kediler, fazlaca loş ortamda dahi net bir halde görebilmektedir. Görme yetilerinin bu kadar gelişmiş olması doğaları ile de ilgilidir. Karanlıkta ve bilhassa geceleri avlanmaya daha uygun olan kediler gece görüşleri yardımıyla avlarını kaçırmazlar. Azca miktardaki 1 ışık dahi kedilerin etraflarını görebilmesi ve çevrelerini algılayabilmeleri için yeterlidir. Kedilerin renkleri görmesi mevzusu geceleri daha sınırı olan olsa da seçebildikleri birçok rengi geceleri de fark edebilirler.

Kediler İnsanları Iyi mi Görür?

Kedilerin insanları görmesi kendi algılarına gore değişebilmektedir. Meydana getirilen araştırmalara gore kedilerin insanları büyük kediler olarak gördükleri ortaya çıkarılmıştır. Hayvanlar ve insanoğlu arasındaki yazışma ve ilişkiye dair birçok mevzu hala araştırma mevzusudur. Bilhassa insanların yakınında yaşayan ve onlarla ev arkadaşı dahi olabilen hayvanların insanları iyi mi görmüş olduğu mevzusunda değişik emekler devam ettirilmektedir. Bu mevzuda meydana getirilen birçok çalışmada kedilerin insanları kendilerinin büyük hali olarak algıladıkları düşünülür.

Renkleri Kediler Mi Daha Net Görür Yoksa Köpekler mi?

Kedi ve köpeklerin renk algısı üstüne meydana getirilen emekler devam etse de kedilerin daha iyi görmüş olduğu söylenmektedir. Kediler ve köpekler üstünde meydana getirilen araştırmalar ile kedilerin köpeklere gore daha fazlaca renk geçebildiği ortaya çıkarılmıştır. Avlanma noktasında kedilerin daha atak davranmaları sebebiyle köpekler daha azca renk görebilmektedir. Tamamen doğaları ile ilgili olan bu mevzuda kediler avlanma mevzusunda daha etken canlılar olduklarından dolayıçoğu rengi daha rahat seçebilmektedir. Her ne kadar kedilerin görüş açısı ve gördükleri birçok renk tekdüze olsa da köpeklere gore daha iyi bir seviyede olduklarını söylemek mümkün.

Kediler Ne Kadar Net Görür?

Kedilerin net görmesi insanlara gore daha fazladır. Kediler insanlara gore 10 kata kadar daha net görebilmektedir. Doğal ki bu durum kedinin genel sıhhat durumu, eşeysel, yaşı, cinsiyeti ve öteki unsurlara gore de değişmiş olur. Sadece sıhhatli olan ve erişkinliğe gelmiş olan bir kedi, insandan 5 ila 10 kat daha net bir görüş açısına haiz olur. Kedilerin gözü insanların gözüne gore daha çok konik alıcıya haizdir. Konik alıcı sayısının fazla olması ise kedilerin daha net görmesine niçin olur.

Kediler Her Şeyi Siyah ve Beyaz Olarak Mı Görür?

Kedilerin siyah beyaz görmesi doğru sanılan sadece yanlış olan bir bilgidir. Kediler değişik renkleri seçilebilen canlılardır. Gözlerinde yer edinen konik alıcı sayısının fazla olması, görüş açıları da dahil olmak suretiyle birçok unsuru pozitif olarak etkiliyor. Kediler yalnız siyah ve beyaz görmezler. Mavi benzer biçimde seçebilecekleri renkler vardır. Seçebilecekleri renkler olmasına rağmen gene de her rengin tam olarak görüldüğü söylenemez.

Dolayısıyla gene bir kedi yalnız siyah ve beyaz renklerde görmemektedir. Sadece baskın renkleri hususi algılayıcıları ile seçebilmektedirler. Kedilerin renkleri görmesi mümkün olan bir durumdur ve birçok rengi ayırt edemeseler dahi değişik şekillerde görürler. Mesela mor rengi, bir kedi için mavi ve mavi tonları anlamına gelmektedir.

Ek olarak Bakınız: Kediler Yavrularını Ne Süre Bırakır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir