1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Evden Kaçıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Evden Kaçıyor, Ne Yapmalıyım?
0

Evden kaçan kediler, kedi sahipleri için ciddi bir problemdir. Kediniz için oldukca sıhhatli ve kaliteli bir yaşam ortamı oluşturmanıza karşın onun gözü dışarıda olabilir. Şundan dolayı kediler meraklı doğası gereği coşku arayan canlılardır. Kedinin evden kaçması, evcil hayvan sahiplerinin ne olursa olsun denetim altına alması ihtiyaç duyulan bir sorundur. Kedinizin evden kaçmaya emek vermesi arkasında birden fazla sayıda sebep olabilir. Bu problemleri ortadan kaldırdığınızda kediniz dışarıdaki yaşamı daha azca merak edecek ve evde kalmaktan memnun olacaktır. Kedim evden kaçıyor durumunu engellemek için yapılması ihtiyaç duyulan en etkili çözümleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kediler Niçin Evden Kaçar?

Kedinin evden kaçma sebepleri, tamamen içgüdüsel ve organik sebeplerden oluşabilir. Kendilerini güvende hissetmelerine karşın ev ortamından kaçma davranışı sergilemelerinin arkasında meraklı yapıları vardır. Ek olarak kediler kendi bölgelerini belirleyip konforlu bir yaşam alanına haiz olsalar bile ara sıra burayı terk etme içgüdüleri baskın çıkabilir. Pek oldukca kedi evden kaçıp konfor bölgelerinin dışına çıktıklarında ciddi sorunlarla karşılaşınca eve geri dönmeyi tercih eder. Fakat bazı kediler de özgürlüğün tadını aldıklarında eve geri dönmek yerine sokakta tehlikeler içinde bir yaşam sürmeyi tercih edebilir.

Yırtıcı doğada avlarını takip edip onları yakalamak için peşine düşen canlılar olan kediler, her ne kadar evcil olsalar da bu içgüdülere hala haizdir. Avını yakaladıktan sonrasında yuvasına geri dönme kabiliyetleri olan kedilerde avlanma dürtüsü baskındır. Ek olarak üreme ve avlanma dürtüleri yüzünden kedilerde sık sık içgüdüsel bazı davranış kalıpları görülür. Evcil kediler, yırtıcı doğada yaşayan kedilere bakılırsa bu dürtülere daha azca haiz olsa da avlanma ve üreme dürtüsü hala baskın olabilir.

Kediler Niçin Evden Kaçmaya Çalışır?

Evden kaçan kediler, sokaktaki yırtıcı yaşam karşısında ciddi problemler yaşayabilirler. Şundan dolayı evde bakıma alışmış kediler doğadaki akranlarına oranla oldukca daha güvendedir. Tertipli olarak beslendikleri ve aç kalmadıkları için avlanma ihtiyacı yoktur. Evde yaşayan kedilerin sokağa çıkma hevesi arkasında yalnız avlanma ve özgürlük dürtüleri değil üreme dürtüsü de baskın çıkabilir. Bazı kediler, bilhassa kızgınlık döneminde çiftleşme güdülerini izlemek için evin dışına çıkmayı isteyebilir. Hemen hemen kısırlaştırılmamış kedilerde çiftleşmek için evden kaçma çabasına oldukca sık rastlanır.

Kedinin üreme içgüdüsünü gerçekleştirmek için evden kaçma hevesi haricinde bir de kendi bölgesini belirleme içgüdüsü etkili olabilir. Ev içinde kendine ilişkin bir yaşam alanı kurduğundan güvenli olan kediler yalnız ev içiyle sınırı olan kalmaz. Evin çevresinin de kendi bölgesi bulunduğunu işaretlemek isteyen kediler bu sebeple evden kaçma davranışı izah edebilir. Kedim evden kaçıyor durumu için ev çevresinde oldukca sayıda kedi yaşayıp yaşamadığına bakılırsa bazı etkili yöntemler uygulanabilir.

Evden Kaçmaya Çalışan Kediler Iyi mi Engellenir?

Kedinin evden kaçmasını önlemek için kimi zaman büyük çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bilhassa evinizin çevresinde oldukca sayıda sokak kedisi var ise ve kediniz sürekli bu tarz şeyleri görüyorsa, onların yanında olmanın yollarını arayacaktır. Kediniz dışarıda hiçbir kedi görmese bile avlanma ya da bölgesini işaretleme güdüsüyle dışarı çıkmaya yelteniyorsa rahat çözümlerle bu davranışına engel olabilirsiniz. Ilk olarak kedinin pencerelerden sokağı görüşünü engellemek etkili bir çözüm olabilir. Sadece bu tedbir daima işe yaramayabilir. Bu durumda alternatif çözümlere başvurmanız gerekebilir.

Kedinin Evden Kaçmaması için Eğitim

Kedinin evde kalma eğitimi alması durumunda ev ortamından daha memnun hale gelmesi mümkündür. Belirli oranda eğitim alabilen canlılar olan kediler dışarı çıkma davranışının yanlış bulunduğunu algı edebilir. Bu yüzden kediniz ne vakit evden kaçmaya çalışırsa ciddi ve kesin bir ses tonunuzla “Hayır” diyerek bir iki kez el çırpın. Itaat eden kedinize ödül mamaları verdiğinizde bu süreci sık sık tekrarlayarak ona evde kalmanın doğru bulunduğunu öğretebilirsiniz.

Evden Kaçmayı Zorlaştırma Yöntemi

Kedinizin Evden kaçmayı önleme tekniği olarak kedinin sevmeyeceği bazı taktikleri uygulamanız etkili olacaktır. Kediler eğitim alsalar bile ara sıra içgüdülerinin ardında sokağa çıkma davranışı gösterebilirler. Bu tür durumlarda kedinin evden çıkacağı noktalara çift taraflı bant yapıştırarak bu bölgenin yasaklı bölge bulunduğunu izah edebilirsiniz. Buna benzer bir halde pencere ve sık kullandığı kapı önlerinde kedi uzaklaştırıcı ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Koku ve çeşitli cisimlerle kedinizin açık pencerelere yada kapıya yaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.

Ev İçinde Keyifli Alternatifler

Kediye ev içinde oyun alanları oluşturmak onun ilgisini dışarıdan oldukca evde tutmasını elde edecektir. Dışarı çıkmak için meraklı olan kedilerin ev içinde alternatif eğlence yerlerine merak duymasını sağlamak oldukca etkili olabilir. Kediler içgüdüsel olarak tırmalama davranışını oldukca sever. Bu sebeple evin birkaç noktasına tırmalama tahtaları yerleştirerek onun ev içinde de ideal bir konfor yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Evcil Kedinin Kısırlaştırılması

Kediyi kısırlaştırmak, üreme içgüdüsü sebebiyle evden kaçmak isteyen kedinizi evde tutmak için en etkili yöntemdir. Evinizin çevresindeki kedileri gören ve onlarla üreme hevesinde olan kediyi evde tutmak bir fazlaca zor olsa gerek. Bu yüzden hemen hemen kısırlaştırılmamış bir kediniz var ise ve onu evde tutmakta zorlanıyorsanız veteriner hekim hekimlere danışarak kısırlaştırma işlemi yaptırabilirsiniz. Kedim evden kaçıyor durumunu engellemek için bu yöntemlerin her biri etkili sonuçlar vermektedir.

Ek olarak Bakınız: Kedim Oldukca süratli Nefes Alıyor, Niçin?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir