1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?
0

Yavru kediler öteki birçok canlıda olduğu benzer biçimde anne sütüne gerekseme duymaktadır. Dünyaya ulaştıktan sonra averaj 5 hafta süresince kedinin sıhhatli gelişimi için lüzumlu olan ve yavru kedinin gerekseme duyacağı besinler anne sütü ile karşılanmaktadır. Anne sütünden kesilmesinin peşinden yavru kedilerin beslenmesine gene de dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne sütünden kesilmesine karşın hususi yavru kedi mamaları ile doğru bir beslenme programının hazırlanması kedilerin sıhhatli şekilde gelişimini destekleyecektir.

Yeni doğan kedilerin anne sütü ile beslenerek gelişimlerinin desteklenmesine ehemmiyet verilmelidir. Yavru kediler ne vakit sütten kesilir sorusuna uzmanlar genel anlamda 4 ila 8 hafta olarak cevap vermektedir. Bu süreler değişik nedenlere bağlı olarak daha uzun ve kısa da sürebilmektedir.  

Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Yavru kedi gelişim tablosu kapsamında anne sütüne gereksinim duyulan vakit aralığı farklılık göstermektedir. Yen doğan yavru kedilerin son aşama kırılgan olması sebebiyle kesinlikle anne sütü ile beslenmelerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yavru kediler genel anlamda 1 – 2 ay süresince anne sütü ile beslenmektedir. Bu süre minimum 1 ay olarak belirlenmiştir. 4 haftalık süreç içinde anne sütü ile beslenmeyen kedilerin sıhhatli bir gelişim göstermesi mümkün değildir. Anne sütü ile beslenmeyen kedilerin gelişimlerinin sıhhatli şekilde sağlaması için değişik metotlar uygulanabilir.

Her ne kadar 4 hafta anne sütü ile yavru kedilerin beslenmesi için kafi süre olarak görülse de annelerin fazlaca daha uzun bir süre gerekseme duyacaklardır. Kedi gelişiminin sıhhatli olması adına uzmanlara genel anlamda 3 aylık süre süresince yavru kedilerin anneleri tarafınca beslemesi ve annelerinin yanında kalması icap ettiğini ifade etmektedir. Sahiplendirme işlemleri ise belirlenen bu sürelerden sonrasında uygun bakım koşulları sağlanacaksa gerçekleştirilmelidir.

Yavru Kediler Ne Zaman Sahiplendirilir?

Satılık yavru kedi ilanlarında genel anlamda annelerinin yanında kalması ihtiyaç duyulan sürelerinden daha erken zamanlar görülmektedir. Kedinin sıhhatli bir yaşam sürmesi için bu sürelere dikkat etmek son aşama önemlidir. Öte taraftan yavru kedilerin satışından ziyade sahiplendirilmeleri ve uygun bakım koşullarına haiz olacaksa başka kişilerin nezaretine verilmesi tavsiye edilmektedir. Bir kedi yavrusunun annesinden ayrılması için ideal zam 8 hafta olarak belirlenmiştir. Averaj 2 – 3 aylık yavru kedilerin sahiplendirilmesi önerilmektedir.

Bilhassa yavru kedinin anne sütüne gerekseme duyduğu erken dönemlerde sahiplendirme yoluna gidilmemesi gerekmektedir. Sahiplendirme aşamasında annesinden ayrılabileceği ideal vakit beklenerek bu süreye kadar doğru şekilde beslenmesi ve gelişimlerini sağlamaları gerekmektedir. Sütten kesilmesi ve kendi başına yaşama becerisi kazanan yavru kediler uygun koşullara haiz kişiler için sahiplendirilebilirler.

Yavru Kedi Iyi mi Beslenir?

Yavru kedi beslenmesi için ilk aşama pek fazlaca canlı türünde olduğu benzer biçimde anne sütüdür. Minimum 4 hafta süresince anne sütü ile beslenen kediler, sonrasında yavrular için hususi olarak üretilen kedi mamaları ile beslenebilmektedir. Yavru kedi bakımını üstüne alan kişilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en temel unsur doğru mama ve beslenme programına uyulması olacaktır.

Kedilerin sıhhatli bir halde gelişimlerini desteklemek için beslenme alışkanlıklarında şu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Yavru kediye uygun mamalar minik oranda ve tek seferlik hazırlanmalıdır.
 • Artan kısmın tekrardan kullanılmasından kaçının.
 • Hazırlanan mama ne fazlaca sıcak ne de fazlaca soğuk olmalıdır.
 • Yavru kedi her 3 – 4 saatte bir beslenmelidir.

Yavru kediyi beslemek için kucağınıza bir havlu sererek, yavru kedinin karın üstünde duracak pozisyonda tutularak beslenmesi tavsiye edilmektedir. Ek olarak parazit benzer biçimde temel sıhhat problemlerinden korunması için lüzumlu aşılar ve veteriner hekim doktor kontrollerinin de tavsiye edilen sürelerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yavru kediler ne vakit sütten kesilir sorusunun yanıtı kadar, annesinden ayrılan yavru kedilerin iyi mi besleneceği sorusu da önemlidir.

Annesinden Ayrılan Yavru Kedi Ne Yer?

Yavru kedi ne yer sorusuna cevap vermek için kedinin ne kadarlık bulunduğunu bilmeniz gerekebilir. Anne sütü yavru kedinin ilk 4 haftalık süreçte beslenmesini karşılayacaktır. Mama haricinde annesinden ayrılan yavru kedilere birçok değişik yiyecek verilebilir. Mama haricinde yavru kedilere verilebilecek yiyecekler içinde şunlar yer verilmiştir:

 • Et ürünleri,
 • Yumurta,
 • Süt ürünleri,
 • Tahıllar vb.

İlk aylarda kedinizin beslenmesine ciddi bir itina göstermeniz gerekecektir. Her ne kadar değişik gıdalar verilecek olsa da bazı kediler bu zamanda sindirim sorunları yaşayabilir. Bu tür sorunların ortaya çıkmaması için azca oranda ve uygun gıdaların verilmesi tavsiye edilmektedir.

Kediler Emmeyi Iyi mi Bırakır?

Yavru kedi emmek istiyor ne yapmalıyım sorusu günümüzde kedi sahiplerinin fazlaca sık karşılaşmış olduğu bir durumdur. Genel anlamda anne kediler yavrularını 1 aylık olduktan sonrasında yavaş yavaş sütten kesmektedir. Sadece bu organik bir süreç olduğundan tamamen birden sütten kesmek zararı dokunan olabilir. Annesinin yanında ilk aylarını geçiren kediler vakit içinde emme alışkanlıklarından da vazgeçecektir. Sütten kesilmesinin peşinden yavru kediler için uygun ek gıdalar verilebilir. Bu sayede anne sütünden kısa zamanda kesilecektir.

Yavru Kediler Ne Zaman Mama Yer?

Yavru kedi beslene tablosu kapsamında genel anlamda 4 haftalık olduktan sonrasında katı mamaya kedilerin ilgi gösterdikleri gözlemlenmiştir. Sadece fazlaca sert yapıda yada yetişkinlere hususi mamaların yavru kediler için verilmesi uygun değildir. Yavru kediler için hususi olarak üretilen mamalar bu zamanda en büyük yardımcınız olacaktır.

Yavru kedilerin anne sütünden kesildikten sonrasında uygun mamamlar averaj olarak 4 – 6 hafta içinde beslenmesi mümkündür. Yavru kediler ne vakit sütten kesilir ve annesine gerekseme duymamaya başlarsa o vakit mamalar ile beslenmeye başlaması mümkündür. Mama seçimi bu açıdan önemlidir.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kediler Ne Zaman Su İçmeye Adım atar?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir