1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Eve İşiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Eve İşiyor, Ne Yapmalıyım?
0

Kedinin tuvaleti yerine eve işemesi, kedinizin bazı sıhhat sorunları yaşadığını gösteren bir emare olabilir. Şundan dolayı kedinin hela alışkanlıklarını değiştirmesinin arkasında pek fazlaca değişik sebep yatabilir. Eğer kediniz düzgüsel hela alışkanlığını terk etmiş ve evin çeşitli yerlerine işiyorsa bu durum kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Kediler son aşama temiz olmalarıyla meşhur evcil hayvanlardır. Sadece bazı kedilerde ara sıra görülen ruhsal ve fizyolojik değişimler hela alışkanlıklarının bile değişmesine niçin olabilir. Kedim eve işiyor diye yakınma eden evcil hayvan sahiplerinin bu mevzuda dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar ve yöntemler vardır.

Kedinin Çişini Yatağa Yapması Iyi mi Engellenir?

Kedinin çişini yatağa yapmasını engellemek için ilk olarak hela alışkanlıklarının niçin oluştuğunu gözlemlemek gerekir. Mesela evin içinde değişik kedilerin bulunması bazı kedilerin ruhsal stres yaşamasına niçin olabilir. Şundan dolayı kedilerin başka kedilerle beraber yaşadıklarında yatağa yada evin değişik yerlerine çiş hayata geçirmeye yatkın oldukları bilinir. Hane halkına yeni bir kedi dahil ettiğinizde bölge işaretleme yarışı başlayabilir. Dominant kedi evin kendi bölgesi bulunduğunu göstermek için evin değişik bölgelerine işeme davranışında bulunabilir. Bu aslen öteki kedilere verilen bir bildiri olsa da hijyen mevzusunda problemler yarattığı için müdahale edilmelidir. Bunun için ilk olarak kedinin hela alışkanlığını değiştiren sebepler gözlemlenmelidir.

Kedilerde Değişik Yere İşeme Sebepleri

Kedilerin değişik yere çiş yapmasının sebepleri çeşitlilik izah edebilir. Kediniz hijyenine fazlaca düşkün olsa bile birden kum kabı dışındaki bölgelere çiş hayata geçirmeye başlayabilir. Kedinin değişik yere işemesi bir gerekseme değil ruhsal olarak kullandıkları bir yazışma aracı olarak tanımlanabilir. Bu yüzden kediniz kum kabını kullanmayı bıraktıysa evde yada kedinin psikolojisinde ters giden bir şeyler vardır. Kedinizin davranışlarını yakından gözlemleyerek size anlatmak istediğini öğrenebilir ve buna gore soruna müdahalede bulunabilirsiniz.

Sıhhat Sorunları

Kedinin yaşamış olduğu sıhhat sorunları hela kabı dışına işemelerinin arkasında yatan en mühim sebeplerden biri olabilir. Eğer kediniz hela alışkanlığını ani şekilde değiştirmişse, idrar yolları enfeksiyonundan söz edilebilir. Kediler idrar yollarında mesele yaşadıklarında bu probleminin kumdan kaynaklandığını ilişkilendirdikleri için hela yaptıkları yeri değişiklik yapmak isterler. Bilhassa idrar yolları başta olmak suretiyle çeşitli böbrek hastalıkları ve idiyopatik sistit benzer biçimde üriner sistem hastalıkları kedilerin değişik yere işemesine niçin olur.

Kediniz sık sık idrara çıkıyor, genital bölgesini yoğun olarak temizliyor ve kumu normalden fazla eşeliyorsa sıhhat problemlerinden şüphelenmeniz gerekebilir. Ek olarak tuvaletini değişik yere icra eden adam kedilerde idrar taşı oluşumu da görülebilir. Bundan dolayı kedim eve işiyor şeklindeki şikayetlerinizde ilk olarak kedinizin mevcut sıhhat durumunu denetim etmeniz tavsiye edilir. Bununla beraber eve yeni bir evcil hayvan gelmesi yada haiz değişikliği benzer biçimde durumlar kedide stres yaratabilir. Stres ve travmaya bağlı olarak kedinin hela alışkanlıklarında ani değişimler olması sık sık görülen bir sorundur.

Kedi Tuvaletinin Hijyeni ve Modeli

Kedilerin tuvaletinin hijyenik olmaması kedinin değişik bir hela noktası aramasına niçin olabilir. Kedi tuvaletini tertipli aralıklarla temizlemeniz ve kafi oranda kum içerdiğinden güvenilir olmanız gerekir. Evde birden fazla kedi yaşıyorsa kedi tuvaletinin hijyenine extra itina göstermeniz tavsiye edilir. Bazı kediler bir tuvaleti öteki kedilerle paylaşmayı istemez. Bu tür durumlarda kedilerin taleplerine gore evimizdeki kedi sayısı kadar kedi tuvaleti edinmeniz gerekebilir. Öte taraftan seçici canlılar olan kediler, pek fazlaca aksesuarda olduğu benzer biçimde kedi tuvaletinin modeline ve tasarımına da takılabilirler. Kediniz tuvaletini yaparken içinde rahat hareket edemediği ve keyif almadığı hela modellerini kullanmayı reddedebilir. Kedi tuvaletinin tasarımı içindeki kokuyu hapsedecek şekilde yapılmışsa, kedinizin fena kokuya maruz kalmaması için sık sık temizlenmesine dikkat edilmelidir. Kediler için ergonomik kullanıma haiz hela modelleri kullanıldığında kedinizin başka bir yere işeme sorununa çözüm bulabilirsiniz.

İşaret Bırakma İhtiyacı

Kedilerin eve işaret bırakması içgüdüsel olarak yapmaları ihtiyaç duyulan bir davranıştır. Kısırlaştırılmamış kediler çiftleşme dönemlerine geldiklerinde kokularını bırakmak yada evimizdeki çeşitli bölgeleri işaretlemek için değişik noktalara işeyebilirler. Adam kedinin işeme problemi kısırlaştırılmadığı vakit bölge işaretleme şeklinde görülür. Dişi kedilerde ise kızgınlık dönemine girilmesiyle beraber yatağa yada evin değişik yerlerinde çiş yapma durumu meydana gelebilir. Ek olarak duygusal anlamda karmaşık canlılar olan kedilerin karakterine bağlı olarak da evin değişik yerlerine işeme davranışı görülebilir.

Kedinin Eve İşemesi Iyi mi Engellenir?

Kedinin eve çiş yapmasını engellemek için ideal bir yaşam alanı oluşturmak fazlaca önemlidir. Kediniz ansızın hela alışkanlığını değiştirdiyse yolunda gitmeyen bazı şeyleri size belli ediyor anlama gelir. Bu yüzden kedinin eve işemesini engellemek için şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Kedi tuvaletini sık sık paklayın.
 • Kedinin kullanmaktan memnun olduğu hela modelini ve kumu seçin.
 • Kedinin hela yerini kedi gereksinimlerine gore belirleyin.
 • Averaj 6 aylık yada 1 senelik periyotlarda kedi tuvaletini yeni bir modelle değiştirin.

Bunun haricinde kedi tuvaletinin yerini sık sık değiştirmeden evin içinde durağan(durgun) bir konumda tutmak gerekir. Kedim eve işiyor şeklinde şikayetleri olan evcil hayvan sahipleri bu yöntemlerle kedinin hela alışkanlığını tekrardan kazanmasını sağlayabilir.

Ek olarak Bakınız: Veteriner hekim Doktor Seçimi Iyi mi Yapılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir