1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Neden Olur?
0

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi niçin olur, iyi mi anlaşılır? Kedilerin güzel ve yumuşak yapılı tüyleri olduğu bilinmektedir. Yalnız çeşitli sebeplerden kediler tüy dökebilir. Organik olarak kedilerin belli zamanlarda tüy dökebildiği bilinse de bu durum mevsimsel geçişlerde tüm vücutta gerçekleşir. Yalnız kedilerde bölgesel tüy dökülmesi bir hastalığın emaresi olabilmektedir. Bölgesel tüy dökülmesinin sebepleri şunlardır;

 • Deride oluşan çeşitli enfeksiyonlar
 • Pire, kene vb. haşere türlerinin vücutlarında bulunması
 • Kedilerde oluşan kanser hücreleri
 • Duygu değişimleri ve yoğun stres

Kedinizde oluşabilecek bu tür durumlarda bölgesel tüy dökülmesi yaşanması mümkündür. Deride oluşan enfeksiyonlar, mantarlar, bakteriler, virüsler vb. buna niçin olabilmektedir. Çeşitli böcekler ve haşereler kaşıntı ve tüylerde dökülmeye niçin olabilir. Üzücü bir durumda olsa tıpkı insanlarda olduğu şeklinde kedilerde kanser oluşumu söz mevzusudur. Buna bağlı olarak bölgesel bir tüy dökülmesi gözlemlenmektedir.

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi ve yara oluşumu strese ya da depresyona bağlı olarak da gözlemlenmektedir. Kedinizin bir sağlık problemi olması ve duygusal değişimler yaşaması bölgesel tüy dökülmelerine niçin olabilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun çözüm için durumu farklıdır etmez bir veteriner hekim doktor kontrolü gerekmektedir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi ile derhal her türlü durumundan erken süreçte kurtulabilirsiniz.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi ve Kızarıklık

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi ve kızarıklık niçin oluşur? Kedinizde görülen enfeksiyon sebebiyle tüy dökülmesi ve kızarıklık şikayetlerine rastlamanız mümkündür. Bu durum böcekler içinde geçerlidir. Tüy dökülen bölgelerde her iki durumda da kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmektedir. Bunun için veteriner hekim doktor hekimin vermiş olduğu ilaçları kullanmalı ve tedaviyi aksatmamalısınız.

Kedide oluşan kanser durumunda da rastlanan bu durumda gene uygulanacak doğru tedavi ile en önemlisi de erken teşhis ve tanı sonrasında kanser hücreleri temizlenebilir. Daha sonrasında bölgesel dökülmeler ve kızarıklıkların giderilmesi mümkün hale gelecektir. Enfeksiyon ve diğeri hastalıklar tedavi edilirse kedilerde bölgesel tüy dökülmesi problemi erkenden çözülür. Sonrasında tüy köklerinin canlanarak dökülen yerlerin güçlendiği görülmektedir.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Tedavisi

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi tedavisi uygulanması için ilk olarak doğru teşhisin koyulması gerekir. Hastalığın tanısına bağlı olarak doğru ilaç tedavisi ve lüzumlu yöntemler ile tüy dökülme problemi çözülebilmektedir. Bir hastalık sebebiyle değil de kedilerde bölgesel tüy dökülmesi strese bağlı ya da değişik bir beslenme problemi sebebiyle oluyorsa bunun tedavisi ilaçtan fazlaca daha basittir.

Kediler çeşitli yaşam şartlarındaki değişimler, çevresel etkenler sebebiyle strese girebilmektedir. Bu durumda kedinizi strese sokan durumu çözmeniz gerekir. Örneğin size küsmüşse, sürekli yalnız kalmak istiyor ve ağlar şeklinde miyavlıyorsa büyük olasılıkla ilgiye gereksinim duyuyor olabilir. Bu sebeple kedinizle vakit geçirmeniz ve beraber oyun oynamanız stresini atmasını elde edecektir.

Nadir olarak görülen durumlardan biri de beslenme biçimindeki farklılıktır. Sürekli olarak alışılan bir besinin değişimi kedilerde bölgesel tüy dökülmesi şeklinde durumlara sebep olabilir. Bunun haricinde herhangi bir mamada alerji oluşturacak bir maddenin yer alması da kedilerde bölgesel tüy dökülmesi ve kızarıklık şeklinde sorunlara niçin olabilmektedir. bu durumda sürekli kullandığınız mamayı tercih etmeniz ve kedinize bir alerji testi yaptırmanızda yarar vardır.

Kedi Tüy Dökülmesi Vitamin

Kedilerde oluşan tüy dökülmesi için vitaminsizlik durumu da söz mevzusudur. Bu durumda kedi tüy dökülmesi vitamin takviyeleri kullanılabilmektedir. Yalnız bunun için veteriner hekim doktor kontrolünde tüy dökülmesinin vitamin eksikliğinden oluştuğu teyit edilmelidir. Aksi halde vitamin takviyesi etki göstermez. Ek olarak veteriner hekim doktor yazmadığı sürece vitamin almayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir