1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Bıyıkları Özellikleri Nelerdir, Kesilir mi?

Kedilerin Bıyıkları Özellikleri Nelerdir, Kesilir mi?
0

Kedilerin bıyıkları onlar için son aşama önemlidir. Kediler bıyıkları yardımıyla içgüdüsel olarak yaptıkları birçok şeyi daha kolay hale getirirler. Kedilerde bıyık neredeyse navigasyon görevi görür ve kedilerin simgesi haline gelen yegâne parçalarıdır.

Kedilerdeki bıyıkların görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kediler bıyıklarını avlanmak için kullanırlar. Av esnasında kediler bıyıkları yardımıyla karşı tarafa daha iyi odaklanır ve saldırması ihtiyaç duyulan doğru tarafı bulur.
 • Bıyıkları yardımıyla herhangi bir cisme yakınlığını ya da uzaklığını algılayabilir
 • Kediler bıyıklarındaki titreşim vesilesiyle dar bölgelerden geçerken etraflarındaki duvarların birbirine olan mesafesini algılayabilirler.
 • Kedi bıyıkları yardımıyla kendilerini koruyabilirler.

Sanılanın aksine bıyıklar kedilerin bir tek yüzlerinde bulunmaz. Ayaklarında, gözlerinin üstünde, kulaklarında ve çenelerine de bıyık vardır.

Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi?

Ilk olarak şunu bilmelisiniz ki Kedilerin bıyıklarının kesilmesi yanlış ve sağlıksızdır. Toplumda yaygın bir inanışa nazaran kediler bıyıkları kesilince yürümekte güçlük çekerler. Fakat bu inanış doğru değildir. Kediler bıyıkları olmadan da yürüyebilirler. Fakat bıyıklarının olmaması onlarda değişik sorunların ortaya çıkmasına niçin olur.

Kediler bıyıkları kesilince taraflarını bulmakta zorlanabilirler. Bununla beraber kendilerini daha savunmasız hissederek depresyona girebilirler. Bıyıkları kediler için avlanma esnasında da mühim olduğundan bıyıkları olmadan kendilerini zayıf hissedebilirler. Kedilerin bıyıkları sinir hücrelerinden oluşur ve sanıldığından fazlaca daha çok işlevi vardır. Bu yüzden bıyıklarının kesilmesi kedileri negatif yönde etkisinde bırakır. Kedilerde bıyıklar kesilmese de kendiliğinden dökülebilir. Tekrardan uzama eğilimi olan bıyıklar döküldükten bir süre sonrasında yeniden uzayarak eski haline dönebilir.

Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Kedinizin bıyığını keserseniz şunlar olabilir;

 • Kediler yön bulma güdüleri oldukça gelişmiştir ve bıyıklarının bu mevzuda önemi büyüktür. Kediler bıyıkları kesilince yön bulmakta zorlanıp huzursuz ve gerilmiş hissedebilirler.
 • Bıyıkları hem yavru kediler hem de erişkin kediler için daima vücutlarında bulunan parçalarından biridir. Bu yüzden bıyıkları kesilince kediler anormal davranışlar sergileyerek rahatsızlıklarını belli edebilirler.
 • Bıyıklarının kesilmesi kedilerde ruhsal bir travmaya sebep olabilir ve bunun sonucunda insanlardan kaçabilirler.
 • Avlanma esnasında bıyıklarından yardım alan kediler bıyıkları olmadan daha zayıf hissederek yeterince avlanamayabilir ve beslenme problemi yaşayabilirler. Bu da çeşitli hastalıkları bununla beraber getirebilir.
 • Kedilerde bıyık kesilince kendilerini savunmasız ve fena hissederek depresyona girebilirler. Depresyon kedilerde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Kedilerin Tüyleri Kesilir mi?

Ek olarak bir öteki durum olan kedilerin tüyleri kesilmesi negatif faktörler ortaya çıkarır. Kedilerin tüyleri sebepsiz yere kesilmemelidir. Normal olarak tüylerin kesilmesini gerektiren hastalıklar ve problemler olabilir. Bu şeklinde durumlarda tüylerin kesilmesi kaçınılmazdır. Fakat istisnalar haricinde kedilerin tıraş edilmeleri tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Kedinizin tüylerin kesmeye karar verdiyseniz ilkin bir veterinere danışmalı ve ondan yardım almalısınız. Veterineriniz size tıraşın lüzumlu olup olmadığı mevzusunda düşünce verecektir. Kedilerin vücutlarında bulunan tüyler onların derilerini korur, onları negatif hava koşullarında korur ve onların psikolojilerinin negatif yönde etkilenmemesini sağlar. Kediler tedirgin olduklarında ve bir tehdit sezdiklerinde tüylerini kabartarak kendilerini daha iri göstermek isterler. Tüyleri olmadan bunu yapamayacakları için kendilerini zayıf ve savunmasız hissedebilirler. Bu da psikolojilerini negatif yönde etkileyerek davranış bozukluklarına hatta depresyon ve beslenme bozukluklarına bağlı olarak ölüme sebep olabilir.

Kedilerin Tüyleri Hangi Durumlarda Kesilebilir?

Kedilerde tüylerin kesilmesi için şu nedenler geçerli sayılabilir;

 • Kedilerde çeşitli cilt sorunları ve deri hastalıkları dolayısıyla tıraş gerekebilir. Normal olarak bu sonucu vermeden ilkin bir veterinere danışmak şarttır. Veteriner hekim lüzumlu tedavi için tüylerin kesilmesi gerektiğinde karar kılarsa tüyler kesilebilir.
 • Kedilerin tüylerinde topaklanma ve buna bağlı gelişen deri hastalıklarında tüylerin kesilmesi gerekebilir. Tüyler topaklanırsa tüylerin kapattığı deri hava almaz ve netice olarak deri hastalıkları kaçınılmaz olur.
 • Kediler her mevsim tüy dökseler de yazları daha çok tüy dökebilirler. Bu durumda tüylerin kesilmesi söz mevzusu olabilir.
 • Tüylerini yalayarak temizleyen kedilerin sık sık tüy yumağı yutmaları sebebiyle kusma ve iştahlarında kapanma görülebilir. Bu durumda tüyler kesilebilir.
 • Dış parazitler kedi ve köpeklerin tıraş edilmesinde başlıca faktörlerden biridir. Bilhassa pireler kedi ve köpekler için başlıca sorunlardan biridir. Pire problemi daima pire şampuanları ve damlalar ile engellenemeyebilir. Kediler suyu ve banyoyu sevmedikleri için pire problemi yaşayan bir kedinin tüyleri kesilebilir.

Kedilerde Depresyon Niçin Olur?

Kedilerde depresyon sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Evcil kediler taşınma durumunda depresyona girebilirler. Alışık oldukları yerlerden ayrılmayı sevmeyen kediler bu şeklinde durumlarda mutsuz olabilirler.
 • Evcil kediler için eve getirilen başka bir kedi yada köpek de depresyon sebebi olabilir. Kediler başka bir kediye yada köpeğe alışmakta güçlük çektikleri şeklinde alışamayıp depresyona girebilirler.
 • Yaygın kanının aksine kediler nankör hayvanlar değildir. Aksine, duygusal hayvanlardır. Onu besleyene alışması durumunda yokluğunu fark edip depresyona girebilir. Bu yüzden uzun süre yalnız kalmaları sakıncalı olabilir.
 • Sokağa bırakılan kedilerde depresyon sık görülür. Evcil kediler sokağa bırakılmaları durumunda alışık olmadıkları için uyum sağlamakta zorlanıp kısa süre içinde ölebilirler.
 • Kedilerde bıyık ve tüylerin kesilmesi de depresyona sebep olabilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Hasta Bulunduğunu Idrak etmek İçin Yapılacaklar Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir