1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Hangi Sıklıkla Beslenmeli?

Yavru Kediler Hangi Sıklıkla Beslenmeli?
0

Yavru kedilerin beslenmesi ihtiyaç duyulan sıklık onların kilosuna nazaran ayarlanmaktadır. Yavru kediler hangi çoğunlukla beslenmeli sorusuna cevap verilmeden ilkin kedilerin kilosu ölçülmelidir. Averaj bir kedi 5 kilo’dır. Bu ağırlıkta bir kedinin gereksinim duyan kalori 250’dir. Kedi eğer protein ağırlıklı bir kuru mama yiyor ise her gün averaj yarım fincan boyutunda mamaya ihtiyacı bulunmaktadır. Kedilerin kilosuna nazaran gereksinim duyacağı mama miktarı aşağıda hesaplanmıştır:

 • 1,5 kilo ile 2,5 kilo içinde olanlar: averaj 25 gram mamaya gereksinim duyar.
 • 2,5 kilo ile 4,5 kilo içinde olan kedilerin averaj 40 gram mamaya ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.
 • 4,5 kilo ve üstü olan kedilerin maksimum 70 gr mama tüketmesi uygun olacaktır.

Kedilerin yukarda yer edinen gramları aşmayacak şekilde beslenmesi doğru olacaktır. Kediniz için en ideal rejim için veteriner hekim hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

Erişkin Kedilerin Beslenme Sıklığı

Erişkin kedilerin beslenme aralığı 6 aylıktan büyük olanlar için günde ikidir. Kedilerinizi iki kez beslemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Kedinizin bir yaşından büyük olması durumunda yalnızca bir kez beslenmesi yeterlidir. Bu sıklık her kedide değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı bir yaşından büyü bazı kedilerde besleme sıklığı ikiye çıkarılabilmektedir.

Yavru Kedilerin Mama ile Beslenmesi

Yavru kedilerde mama tüketimi enerji gereksinimlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Erişkin dönem kedilerin gereksinim duyduğu mamadan daha çok mamaya gereksinim duyan yavru kedilerde besleme son aşama önemlidir. Yavru kedilerin ilk 6 haftası anne sütü ile beslenmeden geçmektedir. Anne sütünü bırakan kedilerin bundan sonraki beslenme sürecinde tertipli ve sıhhatli bir rejim programı gerekmektedir. Hem süratli hem de kademeli şekilde büyüyen yavruların gelişme dönemindeki gıda alışkanlıkları günlük 4 ya da 5 öğüne denk gelmelidir. Yavru kedilerin mamalarının yanlarında su da ne olursa olsun olmalıdır. Her iki kabın da temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.

Yavru kedilerde bir ay ile dört ay içinde ek vitaminlerden yararlanılabilmektedir. Yavru kedilerin ağızlarına ve diş yapısına uygun olarak tasarlanan ek gıdalar onların sindirimine de uygundur. Kolay bir halde çiğnenebilen mamalar yardımıyla ileriki dönemlerde kuru mamaya daha kolay adapte olunabilmektedir.

Yavru Kedilere Süt Verilmesi

Yavru kedilerde süt tüketimi esnasında çeşitli vasıta gereçlerden yardım alınabilmektedir. Bu vasıta gereçlerin başlangıcında biberon gelmektedir. Süt ısısının 30 aşama ile 35 aşama içinde olması yavru kediler için yeterlidir. Yavru kediler hangi çoğunlukla beslenmeli mevzusu içine dahil edilen süt, soğuk bir halde yavrulara verilmemelidir.

Sütün ısısı kadar tazeliği de son aşama önemlidir. Taze süt bir cezve yardımı ile ocakta ergonomik bir halde ısıtılabilmektedir. Peşinden sütün biberona alımı gerçekleştirilmeli ve yavru kedilere aktarımı sağlanmalıdır.

Yavru kedilerin altı haftalık olmasının peşinden süt tüketimine ara verilmelidir. Kedilerin sindirim sistemleri artık mama ile tanışmaya hazırdır. Yavru kediler ilk ay anne sütü ile kolostrum alarak daha sıhhatli bir vücut yapısına kavuşabilmektedir. Bu süre hem annenin hem de yavruların durumuna bağlıdır. Eğer anne kedinin yavrusu süte oranla fazla ise sürecin bir aydan iki aya çıkmış olduğu görülmektedir. Anne sütü yetersiz kalıyor ve yavrular kendi gelişimlerini anne sütünden karşılayamıyor ise yavrulara en kısa zamanda mama başlanması gerekmektedir. Mama, anne sütünü destek sunar özellikte olmalıdır. Mamaların erişkin kediler için olanından ziyade yavrular için olanı tercih edilmelidir. Bilhassa yavru kedilere mama geçişi esnasında biz uzmandan yardım almak son aşama yararlı olacaktır.

Yavru Kedilerin Yiyebileceği Besinler

Her çeşit Yavru kedilerin tüketebileceği besinler içinde pek fazlaca yeşillik bulunmaktadır. Brokoliden yeşil fasulyeye kadar çeşitli sebzeler kedilerin tüketebilmesi için uyumludur. Sadece kedilerin sebze ile beslenmesi esnasında hiçbir vakit aşırıya kaçılmamalıdır.

Anne kediler yavrularını 6 hafta ile 8 hafta içinde besleyecektir. 4 haftalık iken yavruların sütten yeteri kadar yarar alamadığı düşünülür ise kedi maması ezilerek yavrulara yedirilebilmektedir. Ezilme işlemi için genel olarak kuru yavru kedi mamaları tercih edilmektedir.

Yavru Kedilere Naslolan Yiyecek Yedirmek İçin Yapılabilecekler

Sizler için Yavru kedilere yiyecek yedirmenin püf noktaları aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır. Yavru kediler hangi çoğunlukla beslenmeli sorusu benzer biçimde beslenme esnasında ne yapılmalı sorusu da ehemmiyet arz etmektedir. Bilhassa yavru kediye haiz olan bireyler kedilerinin beslenmesinde çeşitli problemler yaşayabilmektedir. Kediler hastalık ya da herhangi bir stres faktöründen kaynaklı olarak yiyecek yemeyebilmektedir. Yiyecek yemeyi bırakan kediler için en süratli yol bir veteriner hekim hekime gitmektir. Ek olarak aşağıdaki maddelerden de yararlanılarak kediler yiyecek için teşvik edilebilmektedir:

 • Değişik zamanlarda yaş ve kuru mamalardan değişik çeşitleri kedilere sunmak
 • Kedilerin yavaş yavaş yeni yiyecekler ile tanıştırılması
 • Islak mamaların buzdolabından verilmesinden ise oda sıcaklığında bekletip verilmesi
 • Büyük porsiyon mamaları daha ufak porsiyonlara bölerek kedilerin değişik zamanlarda yemesini sağlamak
 • Yiyecekleri daha öncesinden ısıtarak daha güzel bir kokuya haiz olmasını sağlamak
 • Yemeğin lezzetini çoğaltmak için damla leziz maya özünden ya da balık yağından yararlanmak
 • Yiyeceklere yavru kedi maması ilave ederek yavru kedilerin sevmesini sağlamak
 • Yavru kedilerin yemeği daha kolay yiyebilmesi için kediler ile beraber oturulması ve onun el ile beslenmesi
 • Tahılsız kedi maması kullanarak rejim sıralaması hazırlamak
 • Kedilerin hoşlanılmış olduğu ete bağlı olarak balık ya da tavuk parçacıklarını yiyeceklere ufak de olsa dahil etmek

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Kızgınlığı Iyi mi Geçer?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir