1. Anasayfa
 2. Kediler

Chartreux Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı


0

Kökeni Fransa olan Chartreux, dünyanın en eski kedi ırklarından biridir. Oldukça iyi bir fare avcısı olan bu sempatik dostlarımız dünyada en fazlaca tercih edilen kediler içinde yer almıştır. Montreal Internasyonal Caz festivalinin maskotu olan Chartreuxlar 1931 yılından sonrasında yetiştiricilerin üretimi durdurması ile yok olma eşiğine geldi. Hemen sonra Mavi rus kedisi (Russian Blue) ve British shorthair şeklinde kedi cinsleri kullanılarak yine geliştirildiler. Pek fazlaca açıdan British shorthaira benzemesi sebebiyle de CFA tarafınca ayrı bir ırk olarak kabul edilse de GCCF tarafınca ayrı bir ırk olarak kabul edilmemiştir. Bu sempatik dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Chartreux kedi eşeysel özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Chartreux Özellikleri ve Bakımı

Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına haiz olan Chartreuxlar gelişmiş bir vücut ve kemik yapısına haizdir. Bacakları British shorthairden daha ince olsa da kemik yapısı olarak minimum British shorthair kadar güçlüdür ve yuvarlak patileri vardır. Tombul yanakları ve gülümseyen yüz ifadesi ile oldukça sevimlidir.

Gözleri bakır ve altın tonlarındadır. Kısa, kalınca ve sık tüylere haiz olan Chartreuxların tüyleri çoğu zaman gri yada mavi renklidir. Yavru iken tekire benzer desenlerde görülse de gelişimini tamamladıktan sonrasında tüy rengi maviye döner. Chartreux kedisi gelişimini fazlaca geç tamamlayan bir kedi cinsidir ve bu süreç 4 yada 5 yaşına kadar sürer. Kuyrukları orta uzunlukta ve uca doğru incelir. Averaj ağırlıkları 3-5 kilo içinde değişmektedir.

Karakter ve Genel Huyları

Akıllı, şefkatli ve sadık olan bu kediler uysal kedi cinsleri içinde yer alır. Oldukça sessizdir ve nadiren miyavlar. O denli sessizdir ki gereksinimlerini bile miyavlayarak anlatmak yerine gözleri ile anlatmayı tercih eder

Muhteşem bir aile dostu olan bu sempatik dostumuz çocuklarla ve öteki evcil hayvanlarla iyi geçinir fakat yabancılara karşı mesafelidir. Tüm aile üyeleri ile arası fazlaca iyi olsa da bir kişiye daha çok bağlanma eğilimindedir ki bu kişide gereksinimlerini karşılayan kişidir.

Oldukça enerjik olmasa da oyun oynamaktan büyük keyif alır. Bununla birlikte sahibinin kucağında zaman geçirmeyi fazlaca sever. Fakat devamlı olarak ilgi beklemediği için uzun süre olmamak kaydı ile evde yalnız kalabilir.

Chartreux Bakımı

Chartreuxlar tüylerinin taranmasından hoşlanmazlar. Fakat tüyleri yoğun olduğundan haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Tertipli olarak dişlerinin temizlenmesi ve iki haftada bir tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Kulaklarını haftada bir denetim etmeli ve kir var ise yumuşak bir bezle temizlenmelisiniz. Gözlerinde çapak yada akıntı olduğu taktirde yumuşak bir bezle nazikçe silmeniz yeterlidir.

Chartreux fazlaca enerjik bir kedi olmadığı için kilo almaya eğilimlidir. Bu yüzden beslenmesine dikkat etmeli yaşına uygun kaliteli kuru mama ile beslenmeli ve mama miktarına dikkat edilmelidir.

Averaj ömrü 12-15 yıl olan Chartreuxlar genel olarak sıhhatli kedilerdir. Öteki kedi cinslerinde rastlanan genetik hastalıkların pek bir çok bu kedilerde görülmez. Fakat patellar luxation, polikistik böbrek hastalığı ve idrar yolunda taşlar görülebilir. Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu sempatik dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir