1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Kuyruğu Ne İşe Yarar?

Kedilerin Kuyruğu Ne İşe Yarar?
0

Kedilerde kuyruğun görevleri sanıldığından fazlaca daha fazladır. Kedi kuyruğu yalnızca bir parça olarak değil bir organ olarak düşünülmelidir.

Kedilerin kuyruklarının önemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Kedilerin dengeyi sağlamak için kullandıkları organları kulakları olsa da kuyrukları da denge sağlamalarında destek sağlar. Bilhassa koşarken dengeyi sağlamak için kuyruklarından yardım alırlar.
 • Gövde dili kediler arası iletişimde oldukça önemlidir. Kediler kontakt için de kuyruklarını kullanırlar. Kediler avlanırken ve başka bir kediyi tehdit ederken kuyruklarını yavaşça sallarlar.
 • Kuyrukları, kedilerin kendilerini savunmaları için en mühim organlarıdır. Kediler, kuyrukları yardımıyla çevresindeki tehlikeleri kendilerinden uzaklaştırırlar.

Kedilerin kuyruğu onların psikolojileri için mühim rol oynar. Kediler kontakt oluşturmak ve denge sağlamak için yardım aldıkları kuyruklarına alışık ve adapte olarak yaşarlar. Bundan dolayı eksikliğini hissedebilir ve kuyruklarının hasar alması sonucuna acı çekebilirler.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Kedi kuyruk hareketleri ve anlamları şu şekilde;

 • Kedinizin kuyruğu dik ise bu kendini rahat ve mutlu hissettiği anlamına gelir. Sokakta yürüyen bir kediyle karşılaşınca kuyruğunda dikkat edin, eğer kuyruğu dik şekilde yürüyorsa her şey yolunda anlamına gelir.
 • Kediler oyun oynamak istediklerinde kuyruklarını kıvırabilirler. Bu iyi bir ruh halinde bulunduğunu ve onunla oynamanızı istediği anlamına gelebilir.
 • Kediler hücum etmek suretiyle hazırlanırken kuyruklarını indirip hafifçe sallamaya başlarlar. Bu da çekince sinyali anlamına gelir. Bu hareketi çoğunlukla avlanmak üzereyken yaparlar.
 • Kimi zaman kedinizin kuyruğunu bacaklarının içinde görebilirsiniz. Bu durum korktuğuna işaret ediyor olabilir. Kediler tedirgin oldukları süre kuyruklarını gizleyebilirler.
 • Kuyruklarını aşağı indirip hızlıca sallayan kediler, tedirgin oldukları için saldırmaya hazırlanıyor olabilirler.

Kedilerin Kuyruğu İstemsiz Hareket Eder mi?

Kedilerin kuyruğu istemsiz hareket etmez. Kediler kuyruklarını istedikleri benzer biçimde kullanabilirler. Kimi zaman kedilerin ani şoklar yaşamaları durumunda kuyruklarında istemsiz hareket görülebilir. Bu tıpkı insanların tedirgin olunca tüylerinin kabarması gibidir. Bunun haricinde kediler kuyruklarını istedikleri yöne hareket ettirip bilgili olarak kullanabilirler.

Evcil hayvanınızın devamlı kuyruğunu salladığını görüyorsanız bu ters giden bir şeye işaret ediyor olabilir. Kediler alışık oldukları evlerde ve ortamlarda rahat davranırlar. Bu ortamlardan ayrılsalar da fazla uzaklaşmazlar ve geri dönme ihtimalleri vardır. Buna karşın kedinizin evde huzursuz bulunduğunu fark ediyorsanız bu durumun sebebini araştırmalısınız. Eve değişik bir hayvan geldiyse, kediniz evimizdeki herhangi bir objeden yada insandan korkuyorsa kuyruğunu sık sık sallayabilir. Kedi kuyruğu kontakt için mühim bir organ olduğundan kediniz size huzursuz bulunduğunu belirtiyor olabilir.

Kedilerin Kuyruğu Niçin Kabarır?

Kedilerin kuyruğundan kabarma, kuyruğun daha büyük hale gelmesi ya da daha şişkin görünmesi şeklinde tabir edilebilir. Kuyrukta gözle görülür büyümenin sebebi kedilerin yaklaşan bir tehdide karşı tedbir almaları ve kendilerini olduklarından iri göstermeleridir. Esasen kuyruğun boyutunda bir değişim olmaz. Yalnız kediler tedirgin oldukları için kuyruklarının ve vücutlarının daha büyük görünmesini sağlamaya çalışırlar.

Sokak kedilerinde tüylerin kabarmasına daha sık rastlanır. Bunun sebebi sokakta yaşayan hayvanların devamlı savaşım halinde olmalarıdır. Yeni doğum yapmış anne kedinin yavrularını korumak için karşısına çıkan her kedi ve köpeğe saldırma eğilimindedir. Bunu yapmadan ilkin karşısındaki hayvanı tehdit ederek uzaklaşması icap ettiğini belirtebilir. Bununla beraber, sokak kedileri insanlara alışık olsalar da insanlardan zarar görme ihtimallerini düşünerek saldırıya geçmeden ilkin kuyruklarını kullanabilirler. Evcil bir kediye oranla sokak kedilerinin kuyruklarını ve vücutlarını daha fazlaca kabarttıkları söylenebilir.

Kedilerin Kuyruğu Kesilirse Ne Olur?

Kesinlikle Kedilerin kuyruğu kesilirse negatif tablolar ortaya çıkar. Fakat bazı durumlarda kuyruğun kesilmesi gerekebilir. Kedilerin kuyrukları omurgalarına bağlıdır ve zarar görmesi durumunda kalıcı hasar bırakma ihtimali vardır. Zaruri olmadıkça kedilerin kuyruğunun kesilmesi sakıncalıdır. Kediler kuyrukları olmadan da yaşayabilirler. Zaman içinde kuyruklarının yokluğuna alışsalar da bu durum onları ruhsal olarak negatif yönde etkileyebilir.

Sokak kedilerinde kesik kuyruk sık görülür. Ne yazık ki bunun sebeplerinden biri de kedilerin kuyruğunu rastgele kesen insanlardır. Bununla beraber, kediler otomobil çarpması ve sertlik görmesi sonucu yaralanıp ölen hayvanların başlangıcında gelirler. Kimi zaman bir kedinin karşıdan karşıya geçerken süratli bir arabayı görünce ne yapacağını şaşırarak mağdur olduğuna tanık olabilirsiniz. Bu benzer biçimde durumlarda derhal müdahale etmek önemlidir. Kedilerin otomobil kazaları yada kuyruklarının bir yere sıkışması sonucunda kuyruklarını kaybetmeleri söz mevzusu olabilir. Kediler kuyrukları olmadan da yaşayabilirler. Zaman içinde kuyruklarının yokluğuna alışsalar da

Kedi Kuyruğu Yaralanmalarında Ne Yapılmalı?

Kedi kuyruğu yaralanmaları müdahale edilmiş olduğu takdirde kısmen ya da tamamen iyileştirilebilir. Elbet bunu sağlayacak olan bir veterinerdir. Kolay ve kolay iyileştirilebilen yaralar kedi besleyenler tarafınca iyileştirilebilse de daha ciddi durumlarda bir veterinerden yardım almak şarttır.

Kedi kuyruğunda yaralanmaların sebepleri şöyleki sıralanabilir;

 • Enfeksiyonlar kedilerin kuyruğunu etkileyen faktörlerin önderlik yapar. Bilhassa deri enfeksiyonları yayılma özelliği gösterdiğinden en kısa sürede tedavi edilmelidir.
 • Kimi zaman sokak kedilerinin kuyruklarında ve gövdelerinde ufak sıyrıklar görülebilir. Bunun sebebi çoğunlukla sokaktaki öteki kedilerle kavga etmesidir. İmkânınız var ise bu kedinin sıyrıklarını gazlı bez kullanarak temizleyip daha erken iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Kedilerin kuyruklarında kırıklar ve çıkıklar da olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda kediler kuyruklarını istedikleri benzer biçimde kullanamazlar ve kuyruk anormal şekilde görünür. Kuyruğunda çıkık yada kırık bulunduğunu düşündüğünüz bir kediye rastgele müdahale etmemelisiniz. Bu şekilde bir durumda en doğrusu kediyi bir veterinere götürmek olacaktır. Kedi kuyruğu kırık yada çıkık durumunda ampüte edilebilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Ateş Yüksekliği Iyi mi Anlaşılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir