1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Çiftleşme Nasıldır?

Kedilerde Çiftleşme Nasıldır?
0

Kedilerde çiftleşme eylemi, kedilerin kızgınlık dönemine girmesi ile görülmekte olan bir durumdur. Çiftleşme eyleminin gerçekleşmesi için kedilerin bu duruma hazır olmaları gerekir. Kedilerde cinsel olgunluğa erişme zamanı genel olarak 6 ay ile 1 yaş içinde meydana gelir; sadece bu durum her kedi için farklılık izah edebilir. Adam kedilerin çiftleşme durumu, ergenliğe girdikten sonraki her an meydana gelebilir; sadece dişi kediler için durum bu şekilde gerçekleşmez. Dişi kedilerin çiftleşebilmesi için östrus döneminde olmaları gerekir. Östrus sürecinin bir öteki adı kızgınlık dönemleridir. Dişi kediler kızgınlık sürecinin herhangi bir zamanında çiftleşme eylemini meydana getirebilir.

Kedilerde çiftleşme eyleminin gerçekleşmesi, dişi kedilerin isteğine bağlı olarak meydana gelmekte olan bir eylemdir. Dişi kediler çiftleşmeye hazır olduğu süre adam kediler çoğu zaman çiftleşme eylemine hazır durumdadır. Çiftleşmeye hazır olan dişi kediler adam kedilere bazı sinyaller verir ve bu sinyaller adam kediler tarafınca fark edilir. Çiftleşmenin başlaması için adam kedi dişi kedinin kulağını ve başını yalayarak dişi kedinin tepkisini ölçer. Dişi kedi tarafınca negatif bir tepki meydana gelmez ise adam kedi dişi kedinin üstüne çıkar. Kontrolü ele geçirdiğini belirtmek amacı ile dişinin ensesini ısırır ve kısa süre içinde adam kedinin cinsel organı ile dişi kedinin cinsel organı birleşir. Birleşme bitince adam kedi dişi kedi sakinleşene dek aynı pozisyonda kalır. Çiftleşme gerçekleştikten sonrasında, birkaç kez daha aynı fiil meydana gelebilir. Bu durum yumurtalıkların inip inmemesine bağlı olarak gelişir. Çiftleşme sonrasında döllenme, 24 saat içinde gerçekleşir.

Kedi Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Kedilerin çiftleşme süresi oldukca kısadır. Kedilerin çiftleşme eylemi çoğu zaman saniyeler içinde sonlanmış olur. Çiftleşme eyleminin saniyeler içinde sürmesi sonucunda yumurtalıklar kimi zaman aşağı inemeyebilir. Bu durumda çiftleşme eylemi gün boyu sürebilir. Dişi kedinin hamile kalması için çoğu zaman 1 gün içinde 3 ya da 4 kez çiftleşme eyleminin meydana gelmesi gerekir.

Kediler Ne Süre Çiftleşir?

Kedilerin çiftleşme zamanı bazı faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilmekte olan bir durumdur. Kediler çoğu zaman 6 ile 12 ay içinde cinsel olgunluğa ulaşırlar ve bu süre sonrasında çiftleşme eyleminde bulunabilirler. Adam kediler cinsel olgunluğa ulaştıktan sonrasında daima çiftleşmeye hazır durumda olurlar; sadece dişi kedilerin çiftleşmesi aynı şekilde gerçekleşmez. Dişi kediler, kızgınlık dönemine girdikleri süre çiftleşebilirler. Dişi kedi duygusal ve biyolojik olarak çiftleşmeye hazır olmadığı durumda adam kediye çiftleşme izni vermez. Bu sebepten dolayı kedilerin çiftleşmesi için ipler dişi kedilerin elindedir. Dişi kedi çiftleşmeye hazır hale geldiği süre çiftleşme eylemi meydana gelir.

Dişi Kediler Çiftleşme Sonrasında Ne Yapar?

Dişi kediler çiftleşme sonrasında belirli bazı eylemlerde bulunurlar. Bu eylemler temizlenme, adam kedinin kokusunu yok etme ve rahatlama amaçları ile meydana gelen hareketlerdir. Dişi kedilerin çiftleşme sonrasında bulunmuş olduğu bazı eylemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişi kediler çiftleşme sona erdikten sonrasında yuvarlanırlar,
 • Genital bölgelerini temizlemek için yalarlar,
 • Adam kedinin kokusunu atmak ve temizlenmek için sırt bölgelerini yalarlar.

Adam Kediler Çiftleşme Sonrasında Ne Yapar?

Adam kedilerin çiftleşme sonrasındaki eylemleri genel olarak dişi kediden uzaklaşmak yönünde olur. Çiftleşme eylemi sona erdikten sonrasında adam kediler, dişi kedilerin yanından ayrılırlar. Ortamdan uzaklaşma ihtiyacı hissederler. Bunun sebebi dişi kedilere, yavru kedilerin bakımını üstlenmeyeceklerini bildirmek istemeleridir. Yavru kediler doğduktan sonrasında bakımları ile tamamen anne kedi ilgilenir. Dişi kediler ise çiftleşme sonrasında adam kediden uzaklaşma ihtiyacı duymaz. Lüzumlu ise yeni bir çiftleşme durumu bile meydana gelebilir.

Dişi Kediler Çiftleştikten Sonrasında Kızgınlıkları Sona Erer Mi?

Dişi kedilerin kızgınlıklarının bitmesi için çiftleşme eyleminin başarı ile tamamlanması ve yumurtalıkların inmesi ihtiyaç duyulan bölgeye erişmesi gerekir. Aksi takdirde kedi hala kızgınlık emareleri göstererek çiftleşme ihtiyacı duyabilir. Bunlar düzgüsel karşılanmakta olan durumlardır. Dişi kedilerde çiftleşme ihtiyacı yumurta inene kadar devam eder ve bu gereksinimlerini yok etmeden kızgınlık dönemleri çoğu zaman sona ermez.

Kediler Çiftleştikten Kaç Gün Sonrasında Hamile Kalır?

Kedilerin hamile kalma süresi döllenme ile ilişkili bir durumdur. Kediler çiftleştikten sonrasında çiftleşme başarı ile tamamlanmış ise döllenme genel olarak 24 ile 48 saat içinde gerçekleşmiş olur. Çiftleşmenin başarı ile tamamlanması için yumurtaların ilgili bölgelere iletilmesi gerekir. Aksi bir durum söz mevzusu olduğunda döllenme meydana gelmesi mümkün değildir. Bu durum sonucunda da gebelik söz mevzusu olması imkansız.

Kediler Çiftleşme Esnasında Niçin Isırır?

Kedilerin çiftleşme esnasında ısırma eylemini gerçekleştirmesinin sebebi cinsiyetlerine gore değişim gösterir. Adam kediler çiftleşme esnasında dişi kediyi ısırarak egemenlik kurma çabasında bulunurlar. Egemenlik kuran, baskın karakterli adam kediler dişi kediler tarafınca daha çekici bulunurlar. Dişi kedilerin çiftleşme esnasında ısırma sebebi ise adam kediden kurtulmaktır.

Kediler Emzirme Döneminde Hamile Kalabilir Mi?

Kediler emzirme dönemindeyken kızgınlık dönemine girerek çiftleşme ihtiyacı hissedebilirler. Bu durumda, uygun koşullar sağlanır ise çiftleşme eylemi meydana gelebilir. Bu yüzden emzirme döneminde kedilerde çiftleşme eylemi yaşanırsa anne kedinin tekrardan hamile kalma olasılığı vardır. Bu durum emmekte olan kediler için pozitif yönde bir dönem değildir.

Kediler Çiftleştikten Kaç Gün Sonrasında Doğum Yapar?

Kedilerin çiftleştikten sonrasında doğum için geçirmesi ihtiyaç duyulan süre 64 ile 71 gün içinde değişim gösterir. Kedilerde çiftleşme meydana ulaştıktan sonra doğuma kadar geçen sürenin değişim göstermesinin sebebi genel olarak ırksal farklılıklardır.

Ek olarak bakınız: Kedilerin Yediği Yeşillikler Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir