1. Anasayfa
 2. Kediler

Köpeklerde Demir Eksikliği ve En İyi 5 Demir Kaynağı

Köpeklerde Demir Eksikliği ve En İyi 5 Demir Kaynağı
0

İnsanlar, köpekler, kediler ve öteki birçok canlının kalabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Demirin vücut için birçok mühim özelliği vardır. Bundan dolayı vücut için lüzumlu olan demir tertipli olarak gıdalardan ya da besin takviyelerinden alınmalıdır. Demir, değişik besin kaynaklarında bolca oranda bulunur. Bir çok ticari köpek maması, rejim gereksinimlerinden biri olarak demiri ihtiva eder. Sadece mamaların içerikleri ve köpek ırklarına gore demir ihtiyacı aynı değildir. Köpeklerin genel olarak benzersiz bir beslenme gereksinimleri vardır. Bundan dolayı köpeğinizin yeterince demir alması önemlidir. İşte köpeğinize verebileceğiniz 5 mühim demir deposu şunlardır.

Köpekler İçin En İyi Demir Kaynakları

Köpekler gereksinim duydukları demiri büyük seviyede mamalarından karşılar. Bilhassa ustalaşmış mamalar dediğimiz kaliteli köpek mamaları, köpeklerin gereksinim duyduğu tüm gıda maddelerini içermektedir. Fakat değişik sebepler ile ya da beslenme programı tertipli olmayan köpeklerde demir için extra gereksinim olabilir.

1. Konserve Sardalya

Sardalya, demir, protein ve esansiyel yağ asitleri bakımından oldukça zengindir ve köpeğinize besinsel anlamda ciddi faydalar sağlar. Bununla birlikte konserve sardalya neredeyse her yerde bulunur, bu da onları köpeğinizin demir alımını artırmanın kolay ve düşük maliyetli bir yolu haline getirir. Kokusuna aldırmazsanız, sardalya köpeğinizin beslenme programına ve rejimine muhteşem bir katkı sağlar. Bunların yağ açısından varlıklı bir yiyecek türü bulunduğunu ve köpeğiniz için daima iyi bir seçenek olmayabileceğini de unutmamak gerekir.

Sardalya Gıda İçeriği (4 Minik Sardalya)

 • 100 kalori
 • 12 gr protein
 • 5 gr yağ
 • 0 gr karbonhidrat
 • 1,5 mg demir

Köpeklere konserve sardalya verirken bunun ölçüsünü de doğru şekilde ayarlamak gerekir. Minyatür ırklarda haftada 2 yada daha azca, minik köpek ırklarında haftada 3-5 tane, orta boy köpeklerde haftada 6-8 tane ve büyük ırk köpeklerde haftada 8-12 tane vermek gerekir. Bununla birlikte köpeğinize konserve ürün verirken daha doğrusu mama haricinde bir şey verirken veteriner hekim hekiminize danışmak daima önemlidir.

Köpekler İçin Demir Kaynakları

2. Sığır Ciğeri

En iyi demir, protein ve gıda kaynaklarından birisi ise sığır karaciğeridir ve köpeğinize üst düzeyde bir beslenme desteği sağlar. Pek oldukça köpek maması karaciğer ihtiva eder, sadece hem de köpeğinizi taze karaciğer ile beslemeyi de tercih edebilirsiniz. Köpeğinizin nefesinin balık benzer biçimde kokmasına niçin olabilecek balık bazlı demir kaynaklarına karşı mükemmel bir alternatiftir. Bununla beraber, karaciğer A vitamini açısından oldukça varlıklı olduğundan oldukça fazla karaciğer hipervitaminoz A’ya niçin olabilir. Bunun olmasını önlemek için karaciğer, köpeğinizin rejiminin %5’inden fazlasını içermemelidir.

Sığır Karaciğeri Gıda İçeriği (50 gr)

 • 95 kalori
 • 14 gr protein
 • 2,6 gr yağ
 • 1,9 gr karbonhidrat
 • 2,5 mg demir

Köpekler için verilecek olan karaciğer porsiyon boyutu, köpeğinizin rejiminin en fazla %5’i kadar olmalıdır. Haftalık olarak vermek en doğru olacaktır. Bilhassa köpeğinizin besin kaynaklı sıhhat sorunları var ise, karaciğer besleme mevzusunda veteriner hekim hekiminize danışmakta yarar vardır. Karaciğeri asla köpekler için toksik olan soğan yada baharatlarla pişirmemek gerekir.

3. Yumurta Sarısı

Büyük bir yumurtanın sarısı, demir, protein ve esansiyel yağ asitleri de dahil olmak suretiyle birçok mühim vitamin ve minerali ihtiva eder. Birçok etçil ve omnivor hayvan yumurta yer. Bundan dolayı köpeklerin de onlardan zevk alması şaşırtıcı değildir. Yumurtalar organik olarak yağ asitleri ihtiva eder ve yağlar bakımından yüksek seviyelere haizdir. Sadece hem de köpeğinizin rejiminde oldukça fazla yağ olmasına sebebiyet verebilir. Köpeğinizin yağ alımını izlediğiniz sürece, yumurta sarısı köpeğinize takviye gıda vermenin mükemmel bir yolu olabilir.

Yumurta Sarısı Gıda İçeriği (1 Büyük Yumurta Sarısı)

 • 55 kalori
 • 2,5 gr protein
 • 4,5 gr yağ
 • 0 gr karbonhidrat
 • 0,5 mg demir

4. Kırmızı Et

Demir eksikliği ve kafi demir alınamaması ile ilgili olarak kuşku duyduğunuzda, köpeğinizin rejiminde demir takviyesi için kırmızı ete dönmek mantıklı olabilir. Pek oldukça ticari köpek maması, yağsız protein kaynakları için tavuk ve kümes hayvanlarını içerirken, bazı köpek mamaları sığır yada bizon benzer biçimde kırmızı etler ihtiva eder. Köpeğinizin demir alımını artırmanın en kolay yollarından birisi kırmızı et içeren mamaları seçmektir. Sadece kırmızı et ve kırmızı et içeren mamalar tüm köpekler için uygun değildir. Bununla beraber, sığır eti yüksek oranda yağda içerebilir. Bundan dolayı köpeğinizin günlük ne kadar yağ aldığını seyretmek önemlidir.

Kırmızı Et (Sığır Eti) Gıda İçeriği (50 gr)

 • 144 kalori
 • 13 gr protein
 • 9,77 gr yağ
 • 0 gr karbonhidrat
 • 1,32 mg demir

Eğer köpeğinize demir takviyesi için kırmızı et verecekseniz günlük minik miktarlarla başlayın. Minik köpekler için günde en fazla birkaç kuşbaşı parça yeterlidir. Daha büyük köpekler için günde 4 ila 5 kuşbaşı parça kafi olacaktır. Köpeğinizi sığır eti beslemeden ilkin, köpeğinizin sığır proteini tarafınca tetiklenen herhangi bir besin alerjisi yada sıhhat problemi olmadığından güvenli olmanız gerekir.

5. Besin Takviyeleri

Köpeklerde gıda eksiklikleri ile savaşmaya destek olabilecek oldukça çeşitli besin takviyeleri vardır. Köpeğinize oldukça çeşitli potansiyel sıhhat yararları elde eden, öteki temel gıda maddeleri ile de güçlendirilmiş bir yosun tozu takviyesini tercih edebilirsiniz. Besin tavsiyelerinin nebat bazlı kaynaklarla elde edilmesi çoğu zaman daha zor olsa gerek. Bundan dolayı yosun tozu hayvansal kaynaklı besin takviyeleri haricinde iyi bir demir, esansiyel yağ asitleri ve kalsiyum deposudur. Bilhassa yüksek dozda demir yada A vitamini içeren besin takviyelerini köpeğinize vermeden ilkin veterinerine danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

(*5*)Demir Köpekler İçin Niçin Önemlidir?

Demir, köpeğinizin hayatta kalması ve sıhhatli olması için rejiminde gereksinim duyduğu temel bir gıda maddesidir ve dengeli bir rejim için oldukça önemlidir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. bundan dolayı dolaşım sisteminin oldukça mühim bir parçasıdır. Kırmızı kan hücrelerinin temel görevi ise, oksijeni vücudun her yerine akciğerlerden alarak taşımaktır. Demir ek olarak çeşitli enzimatik fonksiyonların mühim bir bileşenidir. Normalden daha düşük demir seviyelerine haiz köpekler, bazı semptomlar sergilemeye başlayacaklardır. Bundan dolayı köpeğinizin herhangi bir beslenme eksikliği bulunduğunu düşünüyorsanız, veterineriniz ile görüşmekte yarar vardır.

Köpeğimin Ne Kadar Demire İhtiyacı Var?

Erişkin bir köpeğin fonksiyonlarının muntazam emek vermesi için ağırlığına bağlı olarak belirli bir oranda demir alması gerekir. Minik köpeklerin büyük köpeklere gore daha azca demire ihtiyacı vardır, bundan dolayı köpeğinizin günlük ne kadar demire ihtiyacı bulunduğunu bulmanız gerekir. Erişkin bir köpeğin vücut ağırlığının her bir kilogramı için ortalama olarak 0,5 mg demire ihtiyacı vardır. Demir eksikliği yaşamı tehdit edebilirken, kandaki oldukça fazla demirin demir zehirlenmesine yol açabileceğini de ihmal etmeyin.

Köpeklerde Demir Eksikliği ve Anemi Emareleri

Köpeklerde anemi çoğu zaman bazı mesele ve hastalıkların bir emaresi olarak karşımıza çıkan bir durumdur. Aneminin sebeplerinden birisi yetersiz beslenme sebebi ile demir eksiklikleri olabilir. Anemik davranışa benzeyen herhangi bir semptom görürseniz, daha büyük bir sıhhat sorununa işaret edebileceğinden derhal veterinerinizi arayın.

Köpeklerde aneminin ve demir eksikliğinin başlıca emareleri içinde; halsizlik, kilo kaybı, diş etlerinde solukluk, göz mukozasında solukluk, nefes almada zorlanma ve süratli nabız sayılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir