1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?
0

Kedi bıyıklarının işlevi oldukca çeşitlidir. Bıyık, birçok özelliği bulunan ve kedileri ihtimaller içinde darbelere ya da tehlikelere karşı uyaran bir sensör görevindedir. Kedilerin bıyıkları duyusal bir vasıta olarak çalışır. Kedilerin bıyıkları hem müdafa mekanizması olarak hem de duyularını arttırarak birçok mühim görevi sahiplenir. Kedi bıyıklarının bazı işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedi bıyıkları atak yapmayı sağlar: Kedi bıyıkları köklerinde bulunmakta olan sinirler yardımıyla çevrelerinde mevcud tehlikeleri algılarlar ve bu şekilde atak yapmalarını gerektiren bir durum söz mevzusu ise atağa geçerler. Kırılgan birer radara benzeyen bıyıkların varlığı kedilerin muhteşem birer avcı olmalarını sağlar.
 • Kedi bıyıkları etrafı algılamaya destek verir: Girecekleri alanların büyüklüğünü bıyıkları ile ölçen kediler, bıyıkları yardımıyla gözlerine kestirdikleri alanların genişliğini algılayıp o alanlara sığıp sığamayacaklarını anlarlar. Bu durum ihtimaller içinde tehlikelerden korunmalarına destek verir.
 • Kedilerin yakını görmesine destek verir: Kediler oldukca yakını göremezler. Yakın mesafedeki nesne ve canlıları görme mevzusunda pek başarıya ulaşmış olmayan kediler, bıyıklarının yardımı ile yakın mesafeyi algılarlar.
 • Gece görüşüne destek verir: Bıyıklardaki duyarlı idrak yardımıyla nesne ve eşyaların yerlerini tespit eden kediler geceleri de ışığa gerek kalmadan etken olabilirler. Geceleri yakındaki eşyaları algılamaya destek olan bıyıklar, gece görüşü ile beraber kedilere destek verir.
 • Kedilerin ruh halini yansıtır: Bıyıklar, kedilerin hangi ruhsal durum içinde olduklarını gösterirler. Kediler eğer bıyıklarını öne eğmiş ise bu onların hedefe kitlendiğini gösterir. Kedilerin bıyıkları geriye doğru yaslanmış ise bu, kedinin gerilmiş bulunduğunu gösterir. Kediler bıyıklarını geriye çekiyor ve yüzüne yapıştırıyorsa korkmuş ya da sinirlenmiştir. Bıyıkların klasik konumunda olması ise kedinin herhangi bir probleminin olmadığı, mutlu ve rahat bulunduğunun göstergesidir.

Kedi Bıyığı Nedir?

Kedilerin bıyığı anten şeklindedir. Kedilerde adeta radar görevi meydana getiren bıyıklar, öteki kıllar şeklinde kıl köklerinden çıkar. Düzgüsel saçlardan daha kaba ve kalınca olan kedi bıyıkları, kedilerin derisine kürklerinden daha da derine gömülürler. Kedi bıyıkları düzgüsel kıllardan daha duyarlı olur. Bunun sebebi çıktıkları foliküllerin kan damarları ve sinirlerle dolu olmasıdır.

Kedilerin Bıyığı Kesilir Mi?

Kedilerin bıyıkları kesilirse ciddi problemler meydana gelebilir. Kedi bıyıklarının köklerinde sinirler bulunur. Bundan dolayı bıyıklar basit kıllar ile bir tutulmamalıdır. Kedilerin bıyıklarının bağlı olduğu sinir uçları direkt beyin ile bağlantı içindedir. Bıyıklar, kediler için radar görevi üstlenir. Kedilerin bıyıkları kendiliğinden dökülerek tekrardan uzayabilir. Bu durum haricinde asla kesilmemesi gerekir.

Kedilerin Bıyığına Dokunulur Mu?

Kedilerin bıyığına dokunmak kedileri oldukca rahatsız eden bir durumdur. Kedilerin bıyıkları çevredeki tehlikeleri ve sinyalleri algılamak suretiyle tasarlanmıştır. Kedilerin dengede durması, yönünü bulması, atlayıp atlayamayacağı mesafeyi hesaplaması, bulunmuş olduğu yerden güvenli olması, etrafındaki canlı yada cansız varlıkları algılaması için bıyıkları oldukça önemlidir. Bıyıklara dokunulduğu süre sinyalleri yanlış algılayarak saldırgan bir tutum saldırabilirler. Bundan dolayı kedilerin bıyıklarına dokunulması tavsiye edilen bir durum değildir.

Kedilerin Bıyıkları Dökülür Mü?

Kedilerin bıyıklarının dökülmesi oldukça düzgüsel bir durumdur. Kedilerde bıyık dökülmesi naturel bir süreç olsa ve tüyler tekrardan uzasa da aşırı tüy dökülmesi yada kırılması tıbbi bir probleminin emaresidir. Kedilerin bıyıklarının sağlıksız bir halde azalmasına yol açan bazı durumlar söz mevzusudur. Kedilerin bıyıkları dökülebildiği bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kedinin su ya da mama kabına bıyıklarını çarpması
 • Kedinin ani stres yaşaması
 • Kedinin yüksek ateşi olması
 • Kedinin saçkıran ya da uyuz şeklinde parazitlere maruz kalması
 • Kedinin kanser için kemoterapi görmesi

Kedilerin Bıyıkları Büyür Mü?

Kedilerin bıyıklarının büyümesi oldukca yavaş gerçekleşen bir durumdur. Bundan dolayı çoğunlukla fark edilmez. Kesilmediği ya da herhangi bir dökülme olmadığı sürece, kedilerin bıyıkları tüm yaşamları süresince aynı uzunlukta kalır. Herhangi bir durumdan dolayı dökülen bıyıkların eski haline dönmesi için ise birkaç hafta geçmesi gerekir.

Kediler Bıyıklarını Hareket Ettirebilir Mi?

Kedilerin bıyıkları hareket etme özelliğine haizdir. Kediler duygu durumları değişim gösterdiği süre bıyıklarını hareket ettirebilirler. Bıyıklar, kedilerin onları bağımsız bir halde hareket ettirmesine izin verir. Kediler avlanırken ya da esnerken bıyıklarını uzatabilir yada ileriye doğru yönlendirebilir. Bununla beraber bıyıklar, kedilerin yanaklarını da geri çekebilirler. Kedilerin bıyıklarının bulunmuş olduğu konum, kedilerin bulunmuş olduğu ruh halini anlamlandırmaya destek verir. Kedilerin bıyıkları geriye doğru yaslanmış ise bu, kedinin gerilmiş bulunduğunu gösterir. Kediler bıyıklarını geriye çekiyor ve yüzüne yapıştırıyorsa korkmuş ya da sinirlenmiştir. Bıyıkların klasik konumunda olması ise kedinin herhangi bir probleminin olmadığı, mutlu ve rahat bulunduğunun göstergesidir.

Kedilerin Kaç Bıyığı Vardır?

Kedilerin bıyık sayısı yüzlerinin her iki yanında da eşit sayıda yer alır. Bıyıkların tam şekli ve yeri cinse nazaran değişse de genel olarak kedilerin ağızlarında her iki tarafta 12 tane olacak şekilde eşit dağıtılmış 24 bıyık bulunur. Kedilerin bıyıklarının uzunluğu, bıyığın sahibi olan kedinin vücut genişliğine bağlı olarak da değişim gösterir.

Kedilerde Bıyık Yorgunluğu Nedir?

Kedilerde bıyık stresi olarak da adlandırılmakta olan bıyık yorgunluğu bıyıklarda yaşanmış olan dökülme problemlerinden birisidir. Kedilerin bıyıkları sık sık mama ya da su kabına çarparsa bıyık yorgunluğu oluşur ve kediler oldukca fazla duyusal yük hissederler. Kedilerde bıyık yorgunluğu olduğu durumlarda veteriner hekim doktor tarafınca tavsiye edilen tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Sevilmiş olduğu Kokular Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir