1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Fip (Feline İnfectious Peritonitis) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Fip (Feline İnfectious Peritonitis) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
0

Kedilerde Fip hastalığı nedir sorusu kedi sahibi kişiler tarafınca, çoğunlukla araştırılan bir rahatsızlıktır. Kedi sahiplerinin en oldukça korkmuş olduğu ve endişelendiği hastalıkların başlangıcında gelen FIP hastalığı, koronavirüs ile enfekte olan, kedilerde virüsün mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan bir solunum rahatsızlığıdır. Bu hastalığın iki formu vardır. Islak ve kuru olmak suretiyle iki formu olan bu hastalık ne yazık ki ölümcüldür.

Bu hastalığın temel sebebi koronavirüs olmak ile beraber, bu hastalık insanlardaki koronavirüs hastalıklarından tamamen farklıdır. Kediler içinde bu hastalık yaygın olsa da, ishal haricinde herhangi bir belirgin soruna niçin olmamaktadır. Fakat spesifik bir tür söz mevzusu olduğu süre, virüs tipi vücut ile değişik şekilde etkileşimlere sebep olabilir.

Bu hastalık ile enfekte olan kedilerin ortalama olarak %10’luk bir diliminde, virüs çoğalır ve mutasyona uğrayıp kedinin vücuduna yayılan değişik bir enfeksiyona yol açabilir. Bu enfeksiyonun adı FIPV’dir. Bu hastalığı yaşanması durumunda kedinin böbrek, beyin ve karın bölgesinde ciddi bir enfeksiyon oluşması söz mevzusudur.

Bu hastalık bulaşıcı olmasa da kedilerin hayatlarını tehlike arzettiği unutulmamalı ve ilgili emareler gözlemlendiğinde zaman kaybetmeden bir veteriner hekim hekime danışılmalıdır.

Kedilerde Fip Hastalığı Belirtileri

Kedilerde FIP hastalığı emareleri genel anlamda belirgin bir semptom halinde değildir. Kedi türüne bakılırsa bu emareler değişim izah edebilir. Bazı kedilerde gözlerde sulanma ve burun akıntısı benzer biçimde emareler olurken, bazı kedilerde ise ishal benzer biçimde sindirim sistemi hastalıkları görülebilir.

İlk etapta iştahsızlık, kilo kaybı, depresyon ve ateş benzer biçimde emareler görülür. Arkasından da hastalığın formuna bakılırsa çeşitli değişik emareler görülebilir. FIP hastalığı kuru ve ıslak olmak suretiyle iki çeşittir.

Kuru FIP hastalığı emareleri şunlardır:

 • Enfeksiyonlar ve iltihaplı lezyonlar
 • Nöbet geçirme
 • Hareketlerde anormallik
 • Aşırı susama
 • İdrar sıklığında artış
 • Kusma
 • Sarılık
 • Kilo kaybı

Islak FIP hastalığı emareleri ise şunlardır:

 • Karın içi bölgede sıvı birikmesi
 • Göbekte şişkinlik görülmesi
 • Göğüste sıvı birikmesi sebebiyle nefes alınmasında güçlük
 • Göğüs bölgesinde enflamasyon ve sızıntı

Bu emareleri gösteren kedilerin sahipleri, zaman kaybetmeden bir veterinere giderek kedilerini muayene ettirmelidirler.

FİP Hastalığına Tedbir Olarak, Maske Takılan Kedi

Kedilerde Fip Hastalığı Iyi mi Teşhis Edilir?

Kedilerde FIP hastalığı teşhisi oldukça zor bir işlemdir. Bu hastalığın emareleri öteki birçok sıhhat problemi ile karıştırılabilir. Bu sebepten dolayı tanı konurken, birden oldukça unsura odaklanılması gereklidir.

Beyaz kan hücrelerinde alışılmışın haricinde azca ya da oldukça sayıda beyaz kan hücresi bulunması, kandaki protein miktarında artış gözlemlenmesi, gözlerde ya da diş etlerinde sararma görülmesi benzer biçimde unsurlar, tanı mevzusunda veteriner hekim hekimlere destek sunar.

Kedilerin karın bölgelerinde ya da göğüs bölgelerinde sıvı birikmesinin gözlemlenmesi söz mevzusu olduğunda veteriner hekim hekimler ileri incelem için bölgeden sıvı örneği alarak kontrol yapabilirler. Alınan sıvı örneğinde yüksek oranda protein bulunması FIP emaresi olarak düşünülür. Bazı şüpheli durumlarda röntgen ya da ultrason çekilmesi gerekebilir. Teşhisi güçlendirmek için immünoperoksidaz testi yapılarak beyaz kan hücreleri hakkında detaylı data alınabilir.

Kedilerde Fip Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Kedilerde FIP tedavisi yapılması uzun süreden beri tedavi yapılamaz halde görülse de son zamanlarda tedaviye destek olmak için kullanılan çeşitli antiviral hastalıklar piyasada bulunmaktadır.

Kısa dönemde bu ilaçlar hastalığa iyi gelse de uzun dönem tesirleri hemen hemen bilinmemektedir. Ek olarak gene tedavi yöntemi olarak, biriken sıvının drenajı ve kan transfüzyonu benzer biçimde çeşitli süreçlere başvurulabilir.

Kedilerde Fip Hastalığı Iyi mi Önlenir?

Kedilerde FIP hastalığını önlemek için yapılması ihtiyaç duyulan en mühim işlem koronavirüs enfeksiyonunu önlemek olacaktır. FIP hastalığı çoğu zaman oldukça kedi yaşayan yerlerde görüldüğü için kedilerin izolasyonlarını sağlamak da hastalığı önlemek adına alınması ihtiyaç duyulan önlemlerden biridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir